Zápotočný snad nikdy jsem ze sebe necítil takovou sílu: Baník by hrál v lize o šestý sedmý flek

Zápotočný snad nikdy jsem ze sebe necítil takovou sílu: Baník by hrál v lize o šestý sedmý flek

Šestatřicetiletý stoper Tomáš Zápotočný prožívá úspěšnou kariéru, v rámci níž prošel i Spartou, Udinese, Bursasporem či Besiktasem Istanbul. Již půl roku si však vydělává na chleba v ostravském Baníku, v jehož trikotu na podzim naskočil do všech šestnácti podzimních duelů Fotbalové národní ligy a stal se jasnou oporou ambiciózního mužstva kouče Vlastimila Petržely.

"Už jsem to nečekal. Myslel jsem si, že to v Příbrami dohraju. Tak nějak postupně, že to bude upadat a upadat, až skončím. Ostrava je pro mě něco neskutečného. Užívám si tréninky, zápasy, nabíjí mě i kabina, fantastiční fanoušci a já jsem tu neskutečně ožil. Zase mě to obrovsky baví. I rodina to na mně vidí. V Příbrami jsem se posledí půlrok hodně trápil. Hráli jsme o záchranu, sestup byl na dohled, já byl kapitán a nechtěl jsem to mít na svědomí. Po záchraně jsem ani neměl sílu, abych se radoval. Jen se mi ulevilo, že opadl ten hrozný tlak," zavzpomínal kolega Hrubého, Nerada, Mičoly a spol., jehož slova vyšla v Deníku Sport.

V čem ho Ostravský kraj překvapil? "Zdejší lidi si snad vůbec nezávidí. Hlavně oproti Praze nebo středním Čechám. Tam je to něco úplně jiného. A řeknu upřímně, že když mi třeba někdo v kabině řekne, že jsem Pražák, skoro mě to urazí. Nejsem Pražák, jsem z Příbrami. A tady ten ostravský kraj se mi hrozně zalíbil. V jedné věci mi to připomíná život v Istanbulu. I tady, když procházím městěm, mě lidi poznávají a jsou k mně hrozně příjemní. V Istanbulu to bylo taky. Bylo jedno, jestli jsou z Fenerbahce, Galatasaraye nebo Besiktase. Znali vás, věděli, že hrajete fotabl a chtěli se s vámi fotit. Byli rádi, že vás potkali. A kdy jsem s nimi mimo hřiště nezažil žádný konflikt," prohlásil v interview pro Deník Sport někdejší zadák Příbrami či Slovanu Liberec, jenž vlastní český i turecký titul z let 2006 a 2010.

Letní návrat do první ligy je pro něj velkým lákadlem. "Obrovský! Strašně moc si přeju ještě jednou si proti velkým českým klubům jako je Sparta či Slavie zahrát. Smlouvu v Baníku mám do konce sezony. I když je vám šestatřicet, tak ta šance, že s Baníkem postoupíte do ligy, pak třeba dostanete novou smlouvu a za Baník si tu ligu zahrajete, to vás neskutečně motivuje. Já bych te postup, pokud se nám povede, zařadil mezi získané tituly," pokračoval na stránkách Deníku Sport bek, jenž nasbíral v letech 2006 - 2008 i čtyři mezinárodní starty za Česko.

Druhý celek FNL dal v zimní přípravě v deseti duelech 33 branek, což je velmi slušné. A velezkušený defenzivní specialista dokonce zastává názor, že by se nynější Baník bez problémů udržel i o soutěž výše. "Odmakali jsme fantastickou přípravu. Takovou jse nikdy předtím nezažil. A snad nikdy jsem ze sebe necítil takovou sílu jako dnes. Není to však o tom odmakat více hodin, než odmaká někdo jiný. Je to v té skladbě. Trenér nám nastavil tréninkový plán od dvou kiláků, které jsme běhali nejdřív, sestupně dolů, až jsme skončili u tří stovek. A najednou jsem viděl na ostatních klucích, jak jsou rychlí a jakou mají sílu. Jsme teď fakt podstatně silnější než před sezonou loni v létě. Kdybychom teď byli v první lize, s tím nynějším týmem bychom hráli o šestý sedmý flek. Jsem přesvědčen o tom, že pokud by se tomuhle týmu dal ještě rok čas na to, ať dozraje, bude z něj za rok usžtvo, které bude hrát o poháry. Fakt si v tomto věřím. Když srovnám fotbal, jaký nás učí treér Petržela, s tím, co jsme hráli v Příbrami v první lize, bez mezihry, je to velký rozdíl. Tenhle Baník se zkušenými kluky jako jsou Vašek nebo Mičola a mladými rychlíky a novými posilami má velkou sílu," uzavřel v povídání pro Sport Zápotočný, jehož mužstvo prověří v prvním jarním kole Ústí nad Labem.

FNL - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.