V Lipsku gratulují mistrovi, ale svoji hvězdu mu prodat nehodlají

V Lipsku gratulují mistrovi, ale svoji hvězdu mu prodat nehodlají
BUNDESGÓLY JANA HRABÁLKA

Tak v Mnichově prý už mohou narážet mistrovské sudy s pivem a do VIP lóží navážet šampaňské. Bayern udělal o víkendu důležitý krok k pátému titulu po sobě, když doma porazil Frankfurt a Lipsko s Dortmundem prohrály. A jak známo, s jídlem roste chuť a šéfy bavorského velkoklubu už honí mlsná. Samozřejmě na letní posily.

„Titul už zůstane v Mnichově, desetibodový náskok siBayern nenechá vzít,“ to není citace z Allianz Areny, ale z týmu největšího letošního protivníka – RB Lipsko. Pronesl ji Ralf Rangnick, sportovní ředitel saského klubu, který v sobotu prohrál doma s Wolfsburgem a ztrácí tím podzimní glanc. Ale nikoliv reálný pohled na věc.

Jak známo, v Mnichově oznámil posezónní konec kariéry Xabi Alonso a trenér Ancelotti je nucen přemýšlet, kým zkušeného středopolaře od léta nahradí. Výzvědný šíp vystřelil právě směrem na Lipsko, na 22 letého Nabyho Keitu, vycházející hvězdičku evropského fotbalu, rodáka z Guinei. Právě on je považován za jednoho z hlavních strůjců lipského „zázraku“ na bundesligových trávnících této sezony. V sobotu po zápase ale Naby zkolaboval, byl převezen do nemocnice, ale v neděli zase propuštěn. Na vině prý byl krevní oběh. Nic závažného, prohlašují prý lékaři.

Nicméně už v té době začaly internetem kolovat zprávy, že Keitu chce právě Bayern, ovšem jeho oficiální kruhy mlčí a tento údajný zájem nehodlají nijak komentovat. Své si k tomu ale řekl Rangnick: „Naby je výjimečný hráč, mohl by hrát v jakémkoliv předním evropském klubu, ale já věřím, že zůstane ještě pár let u nás.“

Keita má s Red Bullem (pardon, s Rasen Ballem) smlouvu až do června 2020. A nemá v ní žádnou výstupní klauzuli, tedy sumu, za kterou by mohl být volný. Server transfermarkt.de vyčísluje jeho hodnotu na 18 milionů eur a křivka jeho finančního ocenění má stále vzestupnou tendenci. Letos v sezoně dal ve 22 utkáních čtyři branky a na osm nahrál.

Lipské vedení s velmi štědrou pokladnou limonádového magnáta Mateschitze tak v létě bude zřejmě stát před dilematem. Prodat klíčového hráče za balík peněz i přesto, že peníze klub až tak moc nepotřebuje, protože je má od vlastníka, nebo si jej ponechat na Ligu mistrů, kam RB bez problémů míří? A je jedno, zda by Keitu koupil Bayern, či anglické nebo španělské kluby.