Ani Costa, ani Hazard. Klíčovým mužem Chelsea je Kanté

Ani Costa, ani Hazard. Klíčovým mužem Chelsea je Kanté
ZAOSTŘENO NA OSTROVY

Nedává góly ani neplní přední stránky novin. Přesto je to on, kdo letos táhne Chelsea k ligovému titulu a dost možná i k úspěchu v FA Cupu. Záložník N´Golo Kanté druhou sezónu po sobě ukazuje svoji extratřídu – a podle mnohých je v současnosti nejlepším záložníkem Evropy.

Povoláním nový Makélele

Je to příběh jako z fantasy povídky. Ještě před dvěma lety Kanté kopal ve francouzském Caenu a fotbalová Evropa nevěděla, kdo to je. S výjimkou trenéra Claudia Ranieriho, který hráče za směšných 5 milionů liber v létě 2015 koupil… a Leicester hned následující sezónu slavil senzační titul v Premier League.

Jenže lišky v létě neodolaly vábení Chelsea a „nového Makéleleho“ prodaly. Byť to bylo jediné zásadní oslabení jejich mistrovského kádru, najednou se z nich stal adept na sestup. Co na tom, že hvězdy typu Riyad Mahrez nebo Jamie Vardy v klubu zůstaly. Kanté jejich týmu chybí mnohem víc.

A není vůbec náhodou, že Chelsea, která vloni skončila desátá, je díky Kantému už 10 kol před koncem téměř jistým mistrem. Droboučký Francouz běhá po celém hřišti, odebírá soupeřům jeden míč za druhým a pod vedením taktického génia Antonia Conteho zlepšuje i svou rozehrávku.

Poklona z těch nejvyšších míst

„Možná je to odvážné, ale řeknu to. Podle mě je Kanté v současnosti nejlepším středním záložníkem na světě. Nedávno jsem ho srovnával s Claudem Makélelelem, ale musím se opravit. Kanté je lepší,“ uvedl po pondělní výhře Chelsea nad Manchesterem United bývalý skvělý středopolař Frank Lampard.

A nebyl sám. „Umí rozbíjet, tvořit i zakončovat. Lepšího záložníka teď v Evropě nenajdete. Neznám nikoho, kdo by měl na svůj tým takový vliv. Kanté hraje na pozici šestky, osmičky i desítky. Je prostě všude,“ rozplýval se nad výkony 25letého fotbalisty fotbalový expert Phil Neville.

Kanté není silný jako Paul Pogba. Ani technický jako Toni Kroos. V zápasech využívá hlavně svojí rychlosti, chytrosti a nevyčerpatelnosti fyzického fondu. A těmito vlastnostmi přivádí hráče soupeře k šílenství. „Je neuvěřitelné, kolik v sobě má energie,“ potvrzuje tuto domněnku Alan Shearer.

Bude ještě lepší?

Kantému bude na konci března 26 let, takže je stále mladý. Minimálně dost mladý na to, aby se od kouče Conteho naučil nové herní prvky a stal se ještě lepším hráčem.

Už teď je na něm progres patrný. Zatímco v Leicesteru hlavně bořil, na západě Londýna ho nutí také tvořit. Kanté se nezřídka kdy objevuje těsně před vápnem nebo na křídle, kde využívá svojí rychlosti. Gólů a asistencí zatím moc neposbíral, ale pokud to tak půjde dál, nejspíš se to brzy změní.

Ostatně v pondělním čtvrtfinále FA Cupu gól dal. Zařídil tím výhru Chelsea nad Manchesterem United a postup svého týmu do semifinále. Za jeho precizní střelu k tyči by se nestyděli ani hráči typu Xabiho Alonsa či Andrey Pirla.

Zlatý kauf

Manchester United v létě koupil Paula Pogbu, Tottenham Moussu Sissoka a Arsenal Granita Xhaku. Nejlepší posilu do střední zálohy ale získala Chelsea. V poměru cena/výkon Kanté jednoduše nemá konkurenci.

 

Premier League - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.