Kadlec za 73 milionů? Za to by se dali sehnat 4 kvalitní hráči z Česka, kritizuje Spartu Zelenka

Bývalý sparťanský záložník Lukáš Zelenka, jenž po ukončení kariéry v Prostějově trénuje žáky Meteoru Praha, prožil ve Spartě celou řadu let v mládežnické i dospělé kategorii a na svém kontě má dva české tituly okořeněné starty v prestižní Lize mistrů, což současná generace ve slavném "S" nezažila. 

Kadlec za 73 milionů? Za to by se dali sehnat 4 kvalitní hráči z Česka, kritizuje Spartu Zelenka

Někdejšímu středopolaři Anderlechtu, Westerlo, Manisasporu či Honvédu Budapešť na Spartě pořád velmi záleží a aktuální rozpoložení třetího celku prvoligového peletonu ho tíží. Také proto je k jednomu ze svých minulých zaměstnavatelů velmi kritický.

"Je to škoda, jsem z toho všeho zklamaný a nedělá mi dobře, když se nám slávisti smějí. Je to jako v době, kdy měli nový stadion - najednou začne chodit hromada lidí a vyrojí se strašně moc slávistů. Odskok už je devět bodů a oni se Spartě můžou vysmívat," uvedl v interview pro idnes.cz bývalý český reprezentant se třemi mezinárodními starty.

Sedmatřicetiletý internacionál uvedl, že dříve chtěla do Sparty hromada trenérů, ovšem dnes už se do ní moc neženou. "Trenéra Radu neznám, nikdy mě nevedl. Ale moc mě netěší, že si teď kvůli tomu všemu spousta lidí ze sparťanů dělá srandu. Určitě bych v zimě neudělal toho kočkopsa, co tam vymysleli s trenéry Požárem a Holoubkem. Teď, když se přestalo dařit, je najednou zase uklidí, aby měli klid, dělají to, co předtím... Nechápu, proč se nenašel plnohodnotný hlavní trenér už před půl rokem. Tohle mi přijde jen jako krizové řešení, všechno se děje moc pozdě. Přes zimu měli hromadu času to vyřešit. Ale nevyřešili to dobře. Měli vzít skutečného hlavního trenéra, David Holoubek si měl dodělat licenci, být asistent a trochu do toho nakouknout. A když to chtěli řešit z vlastních zdrojů, proč neudělali trenérem Zdeňka Svobodu nebo Michala Horňáka, kteří licenci mají? Nerozumím tomu. Odešli tři lidi, kteří tam podle mě vůbec neměli co dělat. Teď je tam jeden hlavní trenér, ale svůj realizační tým si nepřivede. Asi o to nikdo ve Spartě vyloženě nestojí. Tohle je překlenovací řešení, ale proč? Já bych je v tom nechal vykoupat. Když už nikdo z venku nepřišel v zimě, tak ať tam Holoubek s Požárem zůstanou, o co jde? Kdyby přivedli trenéra typu Vrby, bude chtít mít svůj realizační tým, lidi kterým věří. A na Spartě pracuje moc lidí, je v tom podle mě trochu guláš a plno z nich by tam asi ani nemuselo být. Jakou mají zodpovědnost? Sparta vyhodí trenéry, řekne, že udělá třesk, ale vlastně je jen odsune tam, kde byli předtím," kroutil hlavou v rozhovoru pro idnes.cz letenský odchovanec, jehož konto zdobí zlato z mistrovství Evropy do jednadvaceti let z roku 2001.

Sparťanská srdce pláčou. Jejich miláčky přehrávají hráči s menšími platy a horšími podmínkami k přípravě

Zelenku zvedá ze židle i neustále omílaná marodka, která Spartu pronásleduje již od startu podzimní části. Větším problémeme je podle něj samotná skladba kádru a s ní spojená přestupová politika. "Proč je velká? Pořád čtu, že řeší umělou trávu, že zkoumají nějaké podloží. Takové věci, nesmysly, jaké podloží? Tam musí být špatně něco jiného. Furt jsou zranění, přitom mají tréninkové centrum na špičkové úrovni. Tréninky jsem neviděl, takže to nemůžu hodnotit. Ale je to zvláštní věc. Přijde mi, že ta marodka je pak spíš berlička. Vždyť v kádru je třicet lidí, takže dvacet by mělo být i tak použitelných. Dobře, prodají Dočkala, to chápu, za ty peníze jsem s tím souhlasil. Ale měli mít připravenou náhradu, ne? Přišel Néstor, není to špatný hráč, ale oni ho jednou dají napravo, pak nalevo, pod hrot, pokaždé hraje jinde. Tam není kádr. Ať se na mě nikdo nezlobí, v zimě měly přijít přestupy. Oni udělají Vatajelua za milion eur, řeknou, že to je reprezentant. Já jsem si ho vygooglil a ten kluk hrál ve dvou přátelácích před dvěma lety. Co to je za přestup? Nebo koupí Kadlece za 73 milionů. Za to by se dali sehnat čtyři kvalitní hráči z Česka. Všechno špatně, mám z toho zvláštní dojem. Když si vezmu Slavii, přijdou Číňani, během roku nebo roku a půl udělají nákupy a pan Tvrdík, i když tomu vůbec nerozumí, se obklopí lidmi, kteří o tom něco vědí. Udělají trenéra Šilhavého, což je super kouč, mají jasně dané priority a funguje to. Když jim van Kessel dělal problémy, tak ho normálně vylifroval a mají v kabině klid. Sparta se pokouší něco nastavit už deset let, dvanáct let je bez Ligy mistrů. Už si z toho musím dělat srandu, přijde mi to směšný. Celou dobu pod panem Křetínským má Sparta největší rozpočet, ale dvanáct let není Liga mistrů. Vždycky se něčím ukonejšíme. A přestupy? Ještě před pár lety říkají, že nebudou kupovat českého hráče za víc než 15 milionů, že nemají takovou hodnotu. A teď dají přes 70 milionů za Kadlece? Proč? Já to nepochopil. Vezmu mladého kluka z ligy za 15 nebo 20 milionů, ten bude nadšený, že tam může být, pak ho můžete prodat za 80 milionů. Tak se to dělávalo dřív," doplnil na webu idnes.cz ten, jenž byl společně s Tomášem Rosickým považován za největší klenot letenského dorostu.

A by se tedy soudobé Spartě hodilo nejvíc, aby se pokusila vrátit do hry o letošní titul, který je velmi zajímavý i z toho důvodu, že mistra čeká Champions League? "Když jsem řekl, že slávisti žerou trávu, schytal jsem to, že já sám jsem byl chodec a kdesi cosi. Ale teď přijde trenér Rada a taky říká, že chybí agresivita, bojovnost. Tak to prostě je, ti kluci hrají laxní, profesorský fotbal. Když se láme chleba, musím to urvat, jít tam hlava nehlava. My jsme se v kabině pomalu drželi za krk, protože jsme chtěli vyhrát. Vynadali jsme si, ale pak jsme si podali ruce, šli spolu na pivo a příště vyhráli zápas a nazdar. Teď mi to trochu připomíná Franze Straku. Přišel, byla ta story s tataráčkem, dali jsme si malý pivo... Hráli jsme holomajznu, ale vždycky jsme nějak o gól vyhráli. Dokázal nás dostat do psychické pohody, ale taky si uměl vybrat kádr, aby za něj kluci na hřišti umřeli," uzavřel Zelenka, jehož emotivní slova vyšla na idnes.cz.

Uhas Požár – dobrá Rada? Volný Rada nad zlato, nebo na Letné zešíleli?