Přeceňovaný Pivarník si nevidí do úst. Je Horváth hlavním koučem Plzně?

Liga dostala ještě větší náboj – obhájce titulu Viktoria Plzeň ve středu ubránil v dohrávce 16. kola na hřišti Bohemians 1905 jednogólovou výhru (1:0), a na vedoucí Slavii tak deset kol před koncem ztrácí jediný bodík. A to přesto, že v pěti jarních utkání vstřelil pouhé tři góly, z toho jeden (vítězný proti Liberci – 1:0) z ofsajdu. Je to ale taková herní bída, že si z Viktorky dělají fanoušci (i někteří vlastní) legraci. 

Přeceňovaný Pivarník si nevidí do úst. Je Horváth hlavním koučem Plzně?

Trenér Roman Pivarník si ovšem ve svých prohlášeních nevidí do úst, jako by zapomíná, co se dělo v Ďolíčku v prosinci, navíc kolem středeční absence Davida Limberského mlží. Anebo přesněji řečeno: nemluví pravdu. Krom toho to - alespoň podle chování čtvrtých rozhodčích - při ligových zápasech vypadá, jako by hlavním koučem plzeňského týmu byl Pivarníkův asistent Pavel Horváth.

V Ďolíčku ve středu o všem rozhodl rychlý Bakošův gól v první desetiminutovce. Pak už se viktoriáni bez Řezníka, Hejdy a Limberského jen bránili. Klokani vyhráli na rohy 7:0, na střely dokonce 17:6. Gól ale navzdory svým šancím nedali a čekají na něj už více než 700 minut.

Spolek odkopávačů, v němž jsou nejlepší dědci

Zábavné je ovšem sledovat názory fanoušků na tento středeční duel. Třeba v diskusi na serveru idnes.cz.

Pro všechny škarohlídy: vy opravdu nevidíte ve hře Viktorie posun? Oproti minulému zápasu dala regulérní gól,“ zavtipkoval si Jan Novák a byl za to odměněn za nejoblíbenější diskusní příspěvek.

Kdyby měl Pivarník koule, tak řekne: hráli jsme strašně, Bohemka byla lepší, vyhrát jsme si nezasloužili. Fandím Viktorce, ale to, co tento netrenér s mužstvem předvádí, je hnus,“ naštval se na idnes.cz Miroslav Zikmund.

Plzeň je jak Sparta před deseti lety, hra úplně na prd, ale urve to vždy nějakou šmudlou,“ připomněl čtenář a fotbalový příznivce Jan Pelech.

Byť Bohemka prohrála, Viktorku herně celkem ztrapnila. Tohle nebyla Plzeň, ale spolek odkopávačů. Smutné je, že její nejlepší hráči jsou dědkové Hubník s Bakošem,“ podotkl Petr Kaufner.

Ač příznivec Viktorky, musím uznat, že takhle se k titulu Plzeňáci nedostanou,“ domnívá se Zdeněk Matuška.

To jsou nejoblíbenější postřehy na serveru idnes.cz. Netřeba něco dodávat, fotbaloví příznivci napsali vše podstatné za mě.

Myslí si Pivarník, že lidé ztratili paměť?

Ovšem, kdo mě nadzvedl ze židle, byl trenér Plzně, dříve kouč Bohemky, Roman Pivarník. A to nejen proto, že na tiskové konferenci v Ďolíčku tvrdil, že Limberský nenastoupil kvůli zranění navzdory tomu, že vyšlo najevo, že bývalý plzeňský kapitán byl klubovým vedením finančně potrestán za to, že po sobotním utkání s Libercem opustil svévolně hotel a vrátil se do něj až nad ránem. 

Příznivci Klokanů, kteří považují Pivarníka za nejpřeceňovanějšího kouče v Česku, nemohou plzeňskému koučovi přijít na jméno. Hlavně kvůli tomu, že je „zradil“ a šel za lepším na západ Čech. Někteří jej navíc podezřívají, že moc dobře věděl, jak to v Ďolíčku chodí. A proto začátkem prosince v nabitém programu svého týmu před zápasem Evropské ligy využil svých informací k tomu, aby bylo utkání s Bohemians 1905, jež se původně mělo hrát v sobotu 3. prosince 2016, odloženo.

Zúčtování: Komise rozhodčích potvrdila, že Plzeň neměla vyhrát

Přitom ve středu v pozápasovém televizním rozhovoru Roman Pivarník tvrdil, jaká to byla pro Plzeňské nevýhoda, že mohli přezimovat se čtyřbodovým náskokem a jít do jarních duelů v mnohem lepším psychickém rozpoložení. Opravdu? Myslí si snad Pivarník, jenž si zakládá na image „správného chlapa“, že lidé kolem fotbalu trpí ztrátou paměti? Že zapomněli, že viktoriáni na rozdíl hráčů Bohemians 1905 od svého příjezdu do Prahy (a možná ještě před ním) tvrdili, že tenhle zápas hrát nechtějí a nebudou? A když sudí Příhoda nejprve uznal terén za regulérní, kdo dělal v útrobách vršovického stadionu hysterické scény? Kdo vyvíjel na rozhodčí nepřípustný nátlak s tím, že si to odskáčou, když se některá z milionových plzeňských hvězd zraní? Ať se Roman Pivarník porozhlédne po kancelářích ve Štruncových sadech.

Nejen internacionál a bývalý svazový předseda Ivan Hašek tehdy tvrdil, že na takovém terénu se dalo 3. prosince klidně hrát. Většina českých klubů by ostatně k zápasu bez řečí nastoupila. Jsou však týmy, které mají stále nějaká privilegia.

Hrubeš – specialista na zápasy Plzně

Zarazila mě už nominace komise rozhodčích na tento odložený zápas. Ta původní, prosincová, totiž byla změněna. Hlavním se stal Karel Hrubeš, jenž byl v minulých sezonách za vedení Dagmar Damkové neoficiálně jmenován „specialistou na utkání Viktorie Plzeň“.

Minulý rok v dubnu jsme na tomto místě citovali server jenprofotbal.cz, který před loňským utkáním Plzeň – Brno pod titulkem „Zbláznil se šéf sudích Tulinger? Hrubeš bude popáté pískat Plzeň“ mj. napsal:

I nezaujatý fanoušek si při pohledu na nominace musí klepat na čelo. Hrubeš, obecně fotbalovou veřejností i novináři považovaný za ‚Berbrova slouhu a podržtašku‘, jede o víkendu rozhodovat do Plzně.

Limberský měl porušit klubová pravidla. Dostal pokutu a prý si má hledat nový klub

Hrubeš pískal v této sezoně Plzeň už čtyřikrát, nedělní zápas proti Brnu bude jeho pátým ‚plzeňským‘. Nic takového nemá obdoby (14. 8. 2015: Teplice – Plzeň 2:2 – tady ovšem plzeňští hráči „odvolávali“ trenéra Koubka, 4. 10. 2015: Jihlava – Plzeň 2:4, 6.12. 2015: Plzeň – Dukla 3:0, 14. 2. 2016: Slovácko – Plzeň 1:2, 17. 4. 2016: Plzeň – Brno 2:1 – pozn. red.)

Vždy se jednalo o utkání, kdy hrála Plzeň s relativně slabším soupeřem. Ani jednou nešlo o zápas, ve kterém by Viktoria nastoupila proti některému týmu z první pětice tabulky. Pokud vezmeme v potaz poslední podzimní kolo, tak dostal Hrubeš ‚důvěru‘ na Plzeň třikrát během pouhých devíti ligových kol. Za zmínku stojí také to, že kromě Plzně pískal Hrubeš letos na jaře už dvakrát také Jablonec a jednou Příbram. Ani jednou nerozhodoval zápasy Sparty Praha. Pokud si šéf komise Miroslav Tulinger při této Hrubešově nominaci (podobně jako s Patákem a jeho posláním do Zlína) tyto souvislosti neuvědomí, nemá na postu předsedy komise rozhodčích co dělat.

Nabízí se druhá varianta, že to dělá schválně, což by bylo ještě horší. Ta úplně nejhorší alternativa je, že ho úkoluje velký náčelník Berbr.“

Tolik článek serveru jenprofotbal.cz z loňského dubna. Že o téhle nedávné minulosti nemusel předseda současné komise rozhodčích Polák Michal Listkiewicz vědět, je vcelku pochopitelné. Ale co jeho zástupce a faktický šéf komise Petr Mlsna? Pokud o tomto nasazování neví, je to jeho hrubá chyba. Pokud o něm ví, a přesto tak se svými kolegy v loňské tradici pokračuje, je to ještě horší.

Někdo už namítnout, že Hrubeš ve středeční dohrávce Bohemians 1905 – Plzeň (0:1) nic podstatného neovlivnil, že je v deníku Sport hodnocen jako momentálně nejlepší ligový sudí atd. To je všechno hezké, ale… Třeba dva „oranžové“ Hořavovy fauly neskončily ani jednou žlutou kartou.

Některá zvířata jsou si rovnější?

A jak jsem už výše napsal, jsou kluby, která mají stále jistá privilegia. Existují třeba velmi podrobné a přísné předpisy, kdo smí při ligových utkáních na lavičku a do technické „trenérské“ zóny|“. Když to někdo z nepovolaných nerespektuje, bývají čtvrtí sudí velmi přísní. Ovšem ne vždy, a ne u každého.

Podle Bakoše Plzeň nehraje jako kapela: Spolupráci s Krmenčíkem zatím nejde hodnotit

Třeba při nedávném utkání Slavia – Plzeň (1:0) asistent Pavel Horváth za benevolence čtvrtého arbitra Pavla Orla natolik překračoval území, v nichž nemá co dělat, že místo rozhodčího musela zasáhnout bezpečnostní služba. To bylo nadávek, že si žáčci kolem hřiště nestačili zacpávat uši.

Při středečním zápase jsme ale opět viděli Pavla Horvátha v akci hned vedle Romana Pivarníka na místech, kde by neměl co pohledávat. Co na to čtvrtý sudí Ondřej Ginzer? Nic, že mlčel?

Je to možná detail, ale pro českou, již samostatnou, ligu stále velmi příznačný. Jak napsal George Orwell ve svém slavném románu „Farma zvířat“: „Všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější.“