Je problémem Sparty i obří propast mezi Letnou a Strahovem, který funguje mnohem lépe?

BODLO ROBERTA ROHÁLA

O výsledkové i herní krizi Sparty už toho bylo v posledních dnech a týdnech vyřčeno poměrně dost. Probírala se velká marodka, slabá forma jednotlivých opor i trenérský štáb, ve kterém ostatně došlo ke změně. Ani nový hlavní trenér Petr Rada však neodvrátil další nepříjemnou bodovou ztrátu, jímž byla domácí remíza se Zlínem, který na Letné dohrával v deseti.

Je problémem Sparty i obří propast mezi Letnou a Strahovem, který funguje mnohem lépe?

Bývalý reprezentační kouč se po pár dnech v Generali aréně bál volit ostřejší slova proti předpokládaným tahounům. Spíše vyhlíží mezinárodní přestávku, po níž optimisticky věří v obrat stávající situace...

"Nebudu hodnotit konkrétní hráče. S Václavem Kadlecem, ale i s ostatními hráči budu mluvit, protože tým není očividně v pohodě a je potřeba se dostat do lepší psychické pohody. Starší hráči jsou v takové situaci hodně důležití, protože na sebe musí vzít zodpovědnost. I proto si myslím, že nám hráči jako Costa nebo Lafata hodně chybí. Máme na to čtrnáct dní, abychom dali tým zpátky do formy. Věřím, že reprezentační pauza nám pomůže," pronesl někdejší šéf Slavie, Teplic, Liberce či Slavie, jehož první změny ale budí v ústech některých sparťanů pachuť.

Při své premiéře očekávaně posadil ryhlonohého Konatého, což je spolu s Néstorem snad jediný sparťan, který umí jeden na jednoho. Také udělal kapitána z nevýrazného a až příliš profesorsky hrajícího Michala Kadlece, jenž příkladem rozhodně nejde a nejen podle Jaromíra Blažka je spíše než leaderem leklou rybou.

To, o čem se dosud moc nemluvilo ani nepsalo, je absolutní odtržení nejsledovanějšího áčka od úspěšných mládežnických týmů, které operují na Strahově. A to je možná velká škoda.

Kromě pokřiku "Kotalík ven", s čímž asi mnoho sparťanů vzhledem k erudici onoho generálního ředitele nemá problém souhlasit, se se Zlínem skandovalo také "Hřebík ven". To je však dost mimo a kdokoliv něco podobného hlásí, ten by se měl zřejmě věnovat jinému sportu a nebýt ovce. Fungující mládežnická akademie je totiž jeho dítětem a o její úspěch a smysl dokládá i počet kmenových sparťanů nominovaných do jednotlivých mládežnických reprezentací.

Sparťanská srdce pláčou. Jejich miláčky přehrávají hráči s menšími platy a horšími podmínkami k přípravě

Pamatujete, jak byla za dob vlády Zdeňka Ščasného v české repre snad polovina sparťanského kádru včetně Marečka, Váchy či Zahustela? Aktuálně už povolal Karel Jarolím pouze brankáře Tomáše Koubka.

Ve zmiňovaných dalších kategoriích už se to však sparťany jenom hemží. Vítězslav Lavička sáhl v jednadvacítce hned po šestici - konkrétně po Holzerovi, Čermákovi, Sáčkovi, Julišovi, Pulkrabovi i Nečasovi, jenž aktuálně hostuje v Mladé Boleslavi, ale patří Spartě.

O tom, že byl Čermák proti Ševcům bezkrevný a dle očitých svědků namísto boje často jen chodil a vyklusával, se nyní bavit nemusíme. Stejně jako o tom, že nadějný Holzer prý nehledá své limity, ale je spokojen se svým teplým místečkem. I s jejich dílčími výpadky je v kádru Lvíčat pořád sparťanů dost.

A pojďme k dalším příkladům. Jan Suchopárek, který vede devatenáctku, pro změnu nominoval na Maďarsko, Skotsko a Rakousko Köstla, Havelku, Novotného, Daniela Marečka a Turynu, který byl zapůjčen do Senice.

Luboš Kozel z osmnáctky bude proti Švýcarům a Nizozemcům dokonce spoléhat na osm letenských borců, a sice Bačkovského, Dudla, Christiana Frýdka, Plechatého, Sedláčka, Tvaroha, Burdu a Fortelného.

Václav Kotal, jež vládne výběru do sedmnácti let, bude na Bosnu, Anglii a Slovinsko zase počítat se šesticí Fišl, Alexandr, Hezoučký, Majka, Šimáček a Pecháček.

Jak vidíte, v každé kategorii najdete 5 až 8 hráčů, které si vychovává Sparta. Žádný jiný klub v zemi včetně Slavie či Plzně se ničím podobným pochlubit nemůže. Položme si tedy otázku, jak je možné, že to slavné "S" nedokáže využít a vytěžit z toho více? Proč fungující principy končí u juniorky, potažmo reprezentační U-21, ale na áčko, které je výkladní skříní klubu, už se nijak nepřenáší?

A ona už tak dost velká propast se může klidně ještě více prohloubit v létě. Pokud by Pavel Vrba nesáhl po zahraničí, nebo se nepřesunul do Plzně, Sparta by se ho mohla pokusi přivést právě před sezonou 2017/2018. Koncepčně by se jí to však nemuselo vyplatit. Bývalý šéf Žiliny či Anži Machačkala totiž nemůže přijít na jméno Jaroslavu Hřebíkovi, jenž jemu a Fitzelovi smetl ze stolu projekt mládežnické akademie (to, že někdo stojí za lepším a prověřeným modelem prý byla pro jeho velké ego neméně velká rána) a svůj příchod do metropole by si mohl podmiňovat jeho koncem či odstavením. To už ovšem bude v kompetenci prvního muže klubové hierarchie Daniela Křetínského.