Dočkal využívá řidiče, má špatnou výslovnost a dává si pozor i na kašel...

Ostřílený český reprezentant Bořek Dočkal má za sebou v čínské Super League dva týdny, během nichž odehrál první dva zápasy svého nového zaměstnavatele Henan Jianye, který je po dvou domácích remízách na průběžné desáté příčce.

Dočkal využívá řidiče, má špatnou výslovnost a dává si pozor i na kašel...

"Na hodnocení je ještě brzo. Odehráli jsme dva domácí zápasy, takže nemám zkušenost s tím, jak budeme hrát doma a venku. Na začátku jsem se hlavně snažil naučit jména spoluhráčů, abych věděl, jak na ně zavolat. Už každého znám, ale nebyl to vůbec lehký úkol," pronesl bývalý záložník Liberce, Rosenborgu Trondheim či Sparty, jenž komunikuje s hlavním trenérem přes anglického tlumočníka, jehož mají cizinci neustále při ruce.

Sám by se rád zdokonalil v čínštině, ale nebude to žádná sranda. "Patří to k tomu, člověk by měl v novém prostředí ukázat, že mu to není lhostejné. Pár slovíček už umím, ale stejně je vyslovuju špatně. Dělá to na mě dojem, že se to ani pořádně naučit nejde."

Jakých prvních rozdílů mezi čínskou a evropskou kulturou si všiml? "V Asii jsem předtím nikdy nebyl, a i když jsem si něco našel na internetu, tak jsem nebyl schopný udělat si obrázek, jak to tam asi bude vypadat. Ale s fotbalem jsem toho už procestoval dost, takže jsem věděl, že kolikrát jsem měl nějaké předsudky, které se ale nepotvrdily," pokračoval osmadvacetiletý středopolař, jenž vydržel v obou dosavadních duelech na trávnících kompletních 90 minut.

Město Čeng-čou má 9 milionů obyvatel, doprava je tedy kapku složitější, než v české metropoli. On využívá řidiče. "Mají tady svoje pravidla a někdy to působí chaoticky. Ale přijde mi, že to celkem umí zorganizovat, i když ve špičce zácpy jsou. Náš řidičák tady neplatí a asi bych tady ani nechtěl řídit. Pro všechny to bude bezpečnější," doplnil.

A co stravování? "Oni snídají to, co my si dokážeme představit až k obědu. Často to jsou takové ty jejich polívky a tak dále. Plus mají trochu jiné způsoby, co se týče tělesných zvuků, jako je kašlání a chrchlání. Tam se to nepovažuje za slušnost. Na to si musím zvyknout," uzavřel záložník s devětadvaceti mezinárodími starty, jenž je českým mistrem ze sezoy 2013/2014.