Jankto patří do základu áčka, ale gól proti Litvě mu FIFA asi nezapočítá

Jankto patří do základu áčka, ale gól proti Litvě mu FIFA asi nezapočítá
ČTVRTEČNÍ OFSAJD PAVLA PROCHÁZKY

Už kolega Jan Hrabálek ve svém dnešním komentáři na efotbal.cz pochválil české reprezentanty za ústecký výkon ve druhé půli přípravy proti Litvě (3:0). Zejména pak ocenil slávistického odchovance v dresu Udine Jakuba Jankta, který coby nováček hrál skvěle, vstřelil parádní druhý gól, a řekl si tak o účast v základní sestavě A-týmu v nedělním zápase kvalifikace MS 2018 v San Marinu.

V současné formě tam patří! Dlužno připomenout, že o Janktovi, ještě když byl na hostování v druhé italské lize, jsme jako jediní (po upozornění vyhledávače talentů Jana Říčky) psali už před časem a vyčítali trenérům lvíčat, jak to, že není v nominaci „jedenadvacítky“. Jako by český fotbal měl takových talentů na rozdávání. Naštěstí to bylo včas napraveno.

Jakub Jankto měl ze své ústecké reprezentační premiéry a gólu velikou radost. Bohužel, nejspíš ale o tento svůj premiérový zápis a branku oficiálně přijde. Jak si všimli i kolegové ze serveru eurofotbal.cz: „Zápas se hrál jako neoficiální. Jeho výsledek se tak nepočítá do žebříčku FIFA a hráčům se nezapočítává reprezentační start.“

O něčem podobném se spekulovalo už po zářijovém mladoboleslavskému duelu s Arménií (také 3:0), v němž také trenér Karel Jarolím nasadil do druhého poločasu zcela novou jedenáctku. Přitom podle současných norem lze v oficiálních duelech střídat jen šestkrát.

Mladé pušky mají nabito. Rýsuje se osa nové reprezentace

Již před časem bývalý předseda FIFA Sepp Blatter proti této praxi ostře protestoval s tím, že to je neúcta k divákům. S Blatterem jsem souhlasil v máločem, ale v tomhle ano. Při střídání ve druhém poločase nastává v přátelských střetnutích zpravidla velký zmatek a hra svou rozháraností zpravidla upadá.

Stalo se to koncem března roku 2003, přesně před čtrnácti lety po utkání, když Anglie prohrála v přípravě 1:3 s Austrálií. Sepp Blatter již tehdy požadoval zavést pravidlo, podle kterého by v přátelských mezinárodních zápasech mohl každý tým vyměnit pouze pět hráčů.

FIFA v roce 2016 smazala Čechům dvě výhry

Blatter přístup některých reprezentačních trenérů k přátelským zápasům považoval za výsměch. „To už je lepší, když nehrajete vůbec,“ řekl bývalý prezident FIFA v rozhovoru pro BBC. „Je to záležitost, kterou předložím mezinárodní komisi pro změny pravidel. Takové chování totiž není férové nejen vůči soupeři, ale především vůči veřejnosti. Nemělo by být možné, aby nějaký tým odehrál každý poločas v jiné sestavě,“ popisoval už v roce 2003 svůj cíl Blatter.

Zajímavé je, že zatímco oficiální stránky FIFA (fifa.com) uvádějí oficiální reprezentační bilanci Česka v roce 2016: 12 utkání, 2 výhry, 5 remíz a 5 proher, oficiální stránky FAČR (fotbal.cz) tvrdí, že to bylo 14 utkání, 4 výhry, 5 remíz a 5 proher. Vypadla tedy dvě vítězství – možná právě to zářijové s Arménií (3:0), v němž nastoupily dvě různé české jedenáctky, a pak asi také přípravný květnový duel v rámci soustředění na EURO 2016 v Kufsteinu (6:0 s Maltou).

V každém případě středeční ústecké utkání s Litvou (3:0) v kalendáři FIFA nenajdete.

Jak to bylo s diváky? Bylo opravdu vyprodáno?

Poté, co v loni v listopadu přišlo v Mladé Boleslavi na přátelské utkání s Dánskem (1:1) ostudných 1763 diváků, umístilo vedení FAČR duel s Litvou do Ústí nad Labem na stadionek pro 4000 diváků. A už předem konstatovalo, že je o zápas v krajském městě velký zájem a že bude vyprodáno.

No, zase nebylo. Nevím, jak to na Strahově dělají, ale vždy, když oznámí, že bude vyprodáno, nebo plno a že zbývá jen pár lístků, bývá z toho průšvih. A spousta volných míst v hledišti. Pořadatelé oficiálně ohlásili 3950 diváků, ovšem i z televize bylo vidět, že těch volných sedadel v hledišti je mnohem víc než padesát. Do chladného počasí a do deště se nejspíš řadě lidí, kteří dostali lístek zadarmo, ve středu večer v Ústí nad Labem nechtělo.

Zářící Jankto: Do Slavie bych se určitě jednou rád vrátil

Diváci se proto v internetových diskuzích nad tímto stavem právem rozčilovali.

Co to je za systém, že je vyprodáno tak moc dopředu, a přitom vlastně není? O ten zápas byl přitom prý zájem enormní,“ stěžoval si jeden z naštvaných diváků.

To je tak, když jde do prodeje jen tisíc vstupenek a lidé, kterým rozdali zbytek lístků zadarmo, nemají o repre zájem,“ vysvětloval situaci jiný fanda.

Asi ty vstupenky sociálně slabší v Ústí vyměnili za stravenky,“ vyřešil to s vtipem jiný příznivec fotbalu.

Když pak člověk v televizi sledoval přenos z přátelského utkání Německo – Anglie (1:0) v Dortmundu a srovnal to s prostředím duelu Česko – Litva (3:0) v Ústí nad Labem, tak mu ta ústecká atmosféra připomínal spíš film „Slavnosti sněženek“, jak nedávno v souvislosti s nedělním přenosem ČT Sport z druholigového utkání Táborsko – Olomouc (2:0) na twitteru velmi trefně napsal kolega z deníku Sport Michal Petrák.