Müller má pravdu. San Marino je evropským bufetem bez obsluhy

Müller má pravdu. San Marino je evropským bufetem bez obsluhy
MEZI ŠESTNÁCTKAMI JANA HRABÁLKA

Na brzdy. Zastavte euforii! Pondělní titulky sportovních listů a stránek křičí do (českého) fotbalového světa úžasnou zprávu, jak si Jarolímův výběr smlsl na San Marinu. Jo, vyhrál, díky za tři body, ale to je tak všechno. 

Jen letmo připomenu slova komentátora Jaromíra Bosáka v přímém přenosu na ČT Sport, který přirovnal úroveň našeho nedělního soupeře ke spodku divize či vršku krajského přeboru. Tady je to jádro rádoby oslavného pudla! Uvědomit si, koho český tým v kvalifikaci o mistrovství světa porazil a s kým získal povinné body. S týmem, který za 29 let své existence vyhrál jednou jedinkrát. A to ještě v přáteláku.

To se pak kolegům píší titulky typu Bourák Barák. Darida: dva góly? Jenom! a podobně. Vůbec nechci srážet výkon rozsvěcující se hvězdičky z Edenu či matadora z Berlína, ale pořád si uvědomme ono srovnání renomovaného televizního komentátora. Krajský přebor proti reprezentaci.

Česko dalo San Marinu šest branek, po přestávce „už“ jen jeden. Zvládlo první poločas, jako dosud nikdy v historii především tím, že zvládlo tento zápas ve vlastní hlavě. Nic nepodcenilo, dalo do toho vše. V první půli to stačilo na jasnou devastaci San Marina. Týmu úrovně krajského přeboru.

Jankto: Byli zalezlí v devíti lidech, to jsem v kariéře ještě nezažil

Němci nastříleli na podzim stejnému týmu o dvě branky více, předpokládám, že zápas měl stejný scénář jako ten nedělní český. Po duelu tehdy hvězda Bayernu Mnichov Thomas Müller vypustila z úst větu, že takový tým nemá v kvalifikaci co dělat. „Trpaslík“ se urazil, žádal omluvu, Müller si na svých slovech stál.

A mnozí s ním. I já. Pokud San Marino vyhrálo od roku 1988, kdy tamní národní tým vznikl, jen jedno utkání, nemá nárok hrát s týmy jako Německo, Anglie, Španělsko či Itálie, tedy absolutní evropskou špičkou. Jak vidno, nemá právo hrát ani s týmy pod tímto vrcholem, tedy s Českem. Snad jen v jednom případě. Kdyby si toto právo vybojovalo v předkvalifikaci a vyřadilo třeba Estonsko či Litvu. Tím pádem by získalo glejt alespoň třetí cenové skupiny, zatím je San Marino jen fotbalovým bufetem bez obsluhy.

Nahlížejme na nedělní výsledek tímto úhlem pohledu. Máme tři body, hráči po střeleckém půstu na podzim získali herní i gólové sebevědomí, to jsou všechno aktiva, která se mohou v dalším pokračování kvalifikace hodit. Jenže v červnu přijde Norsko, v září pak Německo a Severní Irsko. Zapomeňme na krajský přebor, to bude jednou liga, jednou profiliga a jednou liga úplně nejvyšší. Mistrovská.