Bude se po derby radovat nový slávista Miloš Zeman, či sparťan Lavi z Vyšehradu?

Bude se po derby radovat nový slávista Miloš Zeman, či sparťan Lavi z Vyšehradu?
ČTVRTEČNÍ OFSAJD PAVLA PROCHÁZKY

Před velkým nedělním derby Slavia – Sparta v Edenu získali červenobílí nového velkého fanouška. Prezident Miloš Zeman po sedmdesáti letech svého života nedávno zjistili, že mu je sympatický slávistický klub. „Vzhledem k tomu, že podporuji čínské investice v Česku a čínská společnost CEFC koupila Slavii, tak fandím Slavii,“ odvětil Zeman pohotově před čtrnácti dny ve svém prvním ze čtvrtečních večerních rozhovorů pro TV Barrandov. „Pokud jsem si všiml, Slavia teď vede ligu,“ dodal Zeman, který se zástupci Čínské lidové republiky udržuje nadstandardní vztahy, ještě před remízovou ztrátou Slavie v Liberci (1:1), která ji vrátila v ligové tabulce na druhé místo.

Jinak televize O2 TV Sport si k nedělnímu derby Slavia - Sparta připravila některé novinky. Speciální studio startuje již od 13 hodin a divák se může těšit na zajímavé hosty, přímé vstupy z Edenu a také na reprízy loňských derby. Bitvu o Prahu lze sledovat za pouhou jednu korunu na kanálu O2 TV Free. Stačí k tomu televize s podporou HbbTV a připojení k internetu.

Neobjektivní komentář: Záveský vers. Štáfek

Duel Slavia – Sparta začíná v neděli 2. dubna od 17.30 hodin a poběží na stanicích O2 TV Sport, O2 TV Fotbal a také na novém kanále O2 TV Free. Ten je dostupný v pozemním digitálním vysílání DVB-T, tedy přes anténu, a lze ho naladit v Multiplexu 4. Pokud je televize připojená k internetu, tak může každý využít aplikaci HbbTV O2 TV Sport, která zpřístupní třeba nedělní derby v nejvyšší HD kvalitě za symbolickou jednu korunu. Všechny podrobnosti najdou fanoušci na stránkách www.o2.cz/pripojTV.

Vůbec poprvé se derby budeme věnovat celé odpoledne. Speciální studio Petra Svěceného začne již čtyři a půl hodiny před výkopem. Diváci uvidí řadu známých hostů, nebudou chybět aktuální informace ze stadionu v Edenu, z kabiny, od trenérů. Celý blok doplní také reprízy loňských derby,“uvedl Marek Kindernay, výkonný ředitel O2 TV Sport

Klasický, neutrální komentář nedělního přímého přenosu zajistí duo Tomáš Radotínský a Milan Štěrba. Avšak díky funkcím multidimenze umožní stanice O2 TV Fotbal také tzv. „zaujatý“ komentář. V něm usedne za mikrofon herec, hudebník a komik Vojtěch Záveský (seriál Ulice či pořad Na stojáka), jenž bude zcela neobjektivně podporovat svou Slavii. Naopak pro příznivce Sparty bude dění na hřišti barvitě komentovat populární herec Jakub Štáfek, který se proslavil jako Julius Lavický z fotbalového seriálu Vyšehrad.

Nejvíc fanoušků má Sparta

Je to ostatně věčná debata. Má v Česku více fanoušků fotbalová Sparta, nebo Slavia? Loňská sonda společnosti SANEP mapovala přízeň fanoušků k jednotlivým prvoligovým klubům v rámci všech čtrnácti českých krajů – ve třech vyhrála Sparta, ve třech Plzeň, po jednom vítězství pak mají „ve svých“ regionech Teplice, Liberec, Olomouc, Boleslav, Ostrava, Jihlava, Brno a Slovácko.

Sparta potvrzuje, že má dost fanoušků téměř v celé zemi. Do elitní trojky nejpopulárnějších klubů se dostala ve dvanácti ze čtrnácti krajů, Plzeň v sedmi a Slavia v pěti.

Že v Praze nejvíc lidí fandí Spartě a pak Slavii, nikoho nepřekvapí. Ovšem třetí je, nejspíš kvůli všudypřítomným pražským „naplaveninám“,s devíti procenty Zbrojovka Brno, čtvrtá Viktoria Plzeň (čtyři a půl procenta) a až potom vršovičtí Klokani (tři a půl procenta). Každý šestý člověk z Prahy zajímající se o fotbal pak v první lize nikomu nefandí.

Slavii fandil i Václav Havel

Pokud jsme mluvili o prezidentovi, z těch bývalých se ke Slavii hlásil Václav Havel, který osobně navštívil slávistické mistrovské oslavy po dlouhých devětačtyřiceti letech na pražském Žofíně v roce 1996. Autorovi těchto řádků mimo jiné tehdy na Slovanském ostrově řekl:

„Už po válce mi byla Slavia ze všech klubů nejsympatičtější. Ani nevím, čím to vlastně bylo, možná těmi jejími pěknými netradičními červenobílými dresy,“ vyznal se Havel před jedenadvaceti lety na Žofíně ze své sportovní lásky a sháněl se, zda v sále není útočník červenobílých z padesátých let Ladislav Hlaváček. „Na pana Hlaváčka jsem se vždycky rád díval, pokaždé velmi rychle běhal u hlavní tribuny po pravém křídle,“ vysvětlil Václav Havel fotbalovým „neználkům“ a velmi se divil, že mladí novináři už Hlaváčka neznali.

„Jsem rád, že Slavia po tolika letech zase získala titul. Ten, jak známo, v minulé epoše získávaly protežovanější kluby,“ připomněl v roce 1996 prezident. A když mu žurnalisté naznačili, že tenhle jeho výrok bude v českém sportovním světě považován za velmi provokativní, byl Václav Havel nadšen. „Jestli je to provokativní, tak tam to určitě napište,“ smál se poslední československý a první český prezident na Žofíně.

Klaus měl rád Klokany

Jeho nástupce, bývalý ligový basketbalista a dorostenecký a juniorský reprezentant v basketbale Václav Klaus (Slovan Orbis Praha a Slavoj Vyšehrad) se vymezoval hlavně vůči Spartě, se kterou podle svých slov celý sportovní život sváděl pod koši líté boje (vojnu coby sportovec strávil v Dukle). Když pak byl jednou dotázán, komu fandí ve fotbale, zmínil ovšem pražské Bohemians (ostatně ikonu Klokanů Antonína Panenku poctil na Hradě státním vyznamenáním).

Těm mj. fandil i jeho nástupe v čele ODS, expremiér Mirek Topolánek a také slavný český režisér Miloš Forman, který se ovšem projevoval i jako příznivec Slavie. A v době normalizace také skoro celý disent. Proto se členem Družstva fanoušků Bohemians stal i minulý kandidát na prezidenta (čtvrtý v pořadí), exministr a senátor Jiří Dienstbier mladší. Na stadionu v Ďolíčků bývají k vidění i další slavní příznivci zelenobílých Klokanů – herci Ivan Trojan a Josef Dvořák, šéf skupiny Olympic Petr Janda či moderátor Karel Šíp, který ovšem před lety mj. složil hymnu Sparty…

Sparta: David Novotný, Bouček, Dyk

Pokud jde o prezidentské kandidáty a Spartu, k ní se velmi hlásil i expremiér a další bývalý kandidát na prezidenta (třetí v pořadí) Jan Fischer. Ten dokonce na Letnou dříve chodil, ovšem podle jeho slov mu jakožto členovi židovské rodiny vadily rasistické a antisemitské pokřiky části fanoušků, tak s tím přestal.

Velmi známými sparťany jsou například herci David Novotný, Ondřej Vetchý, Jan Jiráň, David Suchařípa a již zmíněný Jakub Štáfek, zpěváci Vojtěch Dyk, Aleš Brichta, moderátoři Libor Bouček, „všeuměl“ Jakub Kohák, scénárista Petr Kolečko (seriály Okresní přebor, Čtvrtá hvězda či film Masaryk) či respektovaný hudební publicista a letenský občan Jiří Černý, jeden z prvních mluvčích Občanského fóra v listopadu 1989.

Slavia: Sobotka, Mareš, Pirk

A slavní či známí slávisté? Těch je či bylo celá řada. Mj. zesnulý expremiér Stanislav Gross, jeho nástupce Jiří Paroubek či současný předseda české vlády Bohuslav Sobotka (předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Jan Hamáček fandí zase dle svého bydliště FK Mladá Boleslav).

Dále např. herci Jan Kačer, Ondřej Pavelka, David i Jakub Prachařovi, Luděk Sobota,  zpěvák Milan Drobný (ostatně i Karel Gott se kdysi jednou nečekaně přihlásil ke Slavii), moderátoři Leoš Mareš a Pavel Zuna (spoluautor textu poslední slávistické hymny), hudebník, herec, malíř, spisovatel a exposlanec František Ringo Čech, hudebníci Karel Vágner (mj. autor jedné z hymen), J. P. Muchow (autor poslední hymny), režisér Jan Prušinovský (Okresní přebor), bulvární novinář Pavel Novotný (syn moderátora Petra Novotného), známý kardiolog Jan Pirk  či respektovaný publicista Jan Rejžek.

Držitel Ceny Thálie přeje Teplicím

Ale existují i populární fandové dalších českých klubů. Baníku Ostrava přeje a hymnu „Baníčku, my jsme s tebou“ nazpíval spolu s fanoušky Jaromír Nohavica, který v jedné ze svých písní sní o tom, jak „Baník poráží Barcelonu“. Sigmě Olomouc fandí zpěvák Daniel Landa a režisér a herec Miroslav Krobot, Slovanu Liberec herec Ladislav Hampl, FK Teplice Josef Vojtek ze skupiny Kabát - čerstvý muzikálový držitel Ceny Thálie či Kamil Střihavka (spoluautor hymny FK Teplice).

Zbrojovce Brno drží palce například herci Tomáš Matonoha, Pavel Řezníček (ten za Zbrojovku dokonce do svých osmnácti let hrával) nebo Václav Svoboda (Moravan v kroji z filmových Básníků či Lumír Nykl z Ulice).

Nedělní derby pražských „S“ ovšem většinou nenechá zcela chladným nikoho. Plzeňští čekají na zaváhání obou soupeřů, tedy nejraději asi na remízu. Takže v neděli v 17.30 hodin v Edenu či u televize.