Tři obránci spojovaní s příchodem do Sparty, která potřebuje projít čistkou

BODLO ROBERTA ROHÁLA

O Spartě toho bylo v průběhu jara řečeno i napsáno více než dost. Nejslavnější tuzemská značka sídlící v letenské Generali aréně je na jaře povětšinou notně nepřesvědčivá a přehrávají ji i kluby s mnohem menším rozpočtem.

Tři obránci spojovaní s příchodem do Sparty, která potřebuje projít čistkou

Z posledních jedenácti soutěžních duelů si Koubek, Holek, Lafata a spol. připsali pouhé tři výhry a vždy to bylo jen po těsných výsledcích 1:0, 1:0 a 3:2 (s Bohemians, Duklou a Zbrojovkou).

Aktuálně třetí tým ligy, který si v samostatné české nejvyšší soutěži připsal dvanáct titulů a šest triumfů v domácím poháru, už hraje jen o Evropskou ligu, když šest kol před koncem ztrácí na lídr z Plzně třináct a na druhou Slavi dvanáct bodů.

V létě 2017 dojde ve sparťanské tvrzi k velkému třesku. Přijde nový trenér a skončit také musí celá řada hráčů současného áčka, které dokázali přehrát i fotbalisté Mladé Boleslavi či Jihlavy, kde Křetínského tým překvapivě padl naposledy.

Je nebývalou ostudou, že z celého kádru umí obejít hráče "jeden na jednoho" snad pouze nedávný rebel Tiémoko Konaté. A když tvoří hru defenzivní štít Lukáš Vácha, fanoušci pouze kroutí hlavou, jestli se tam vážně nenajde někdo kreativnější.

Perné léto v Edenu? Seznam Slavie čítá 12 vytipovaných posil. Odchodů může být až deset

Zatímco dříve se vždy o rudě zabarveném celku mluvilo jako o adrese s nejnabitějším a nejkvalitnějším kádrem, současná realita je úplně jiná. V mnohém i proto, že "papírově" silní hráči jsou všude, jen ne na vrcholu své výkonnosti.

Společně se stratégem, který vystřídá zaskakujícího Petra Radu a bude mít dostatečné pravomoce, aby nebyl jen jednou z dalších loutek velkého počtu lidí z vedení, se budou muset posílit všechny řady (pokud by odešel Koubek, tak i na pozici gólmana). Kromě křídel a středu zálohy se již v průběhu jara mluví o masivní defenzivní renesanci.

V zimě koupený "ztracený syn" David Hovorka již Spartě patří a už se pouze čeká na to, až se exliberecký stoper uzdraví a zapojí se do letní přípravy. A kdo by se tedy také mohl stát jeho budoucím kolegou? Éterem proletěla již minimálně tři jména...

V tisku byl zmíněn byl český reprezentant do jednadvaceti let Stefan Simič, jenž patří AC Milán a momentálně je zapůjčen v belgickém Royalu Mouscronu, kde začal hrát pravidelně dospělý fotbal. Pakliže si ho Rossoneri nestáhnout zpět na San Siro a budou ochotni svolit k dalšímu hostování, Sparta by určitě byla pro dotyčnou perspektivní tvář jednou z možností.

Dalšími mediálně propíranými tvářemi jsou pětadvacetiletý Slovák Lukáš Štětina z Dukly a o rok mladší Jakub Jugas ze Zlína, jenž by se stěhováním do metropole problém neměl. "Něco tam asi bude, ale nic konkrétního nevím. Za dva měsíce se můžeme bavit jinak. Člověk se samozřejmě chce posunout," vzkázal respektovaný střední obránce v interview pro víkendový Deník Sport.

Oba jsou v rámci české ligy hodnoceni nadprůměrně. Jak o švěřence Bohumila Páníka z moravské Letné, tak o bývalého hráče Nitry, Metalistu či Prešova ovšem pokukuje také rival ze Slavie, který disponuje čínským kapitálem, s nímž nemusí být snadné finančně závodit ani pro Daniela Křetínského.

Pelta: Vaněk a spol. jsou partyzáni. Lavi a Vyšehrad mají látku na celý rok!