Shearer, Henry, Van Nistelrooy. Kane se ve 23 letech zařadil mezi vyvolené

ZAOSTŘENO NA OSTROVY

Útočník Harry Kane z Tottenhamu se během uplynulého víkendu dočkal významného milníku. Jako čtvrtý hráč v historii Premier League totiž vstřelil 20 a více gólů ve třetí sezóně po sobě. Před ním se něco podobného podařilo jen Alanu Shearerovi, Thierrymu Henrymu a Ruudu van Nistelrooyovi.

Shearer, Henry, Van Nistelrooy. Kane se ve 23 letech zařadil mezi vyvolené

Mladému střelci ale sláva do hlavy rozhodně nestoupá. „Je to skvělý pocit zařadit se mezi takové legendy, ale rozhodně to neznamená, že bych měl tento rok splněno. Letos je toho ještě dost, o co musíme hrát,“ uvedl.

Hvězdička, která nevyhasla

Je až s podivem, jak rychle se Kane z neznámého mladíka přerodil ve fotbalovou superstar. První profesionální smlouvu s Tottenhamem podepsal „až“ v 17 letech, další tři roky lítal po hostováních v nižších soutěžích – postupně prošel Leytonem, Millwallem, Norwichem a Leicesterem.

V Tottenhamu dostal pořádně čuchnout až na konci sezóny 2013/14, kdy odehrál několik zápasů, dal pár gólů a ukázal, že se s ním do budoucna musí počítat. Tehdy ale ještě nikdo netušil, že následující tři sezóny bude Kane bezkonkurečně nejlepším střelcem kohoutů.

V sezóně 2014/15 nasázel svým soupeřům 21 branek, dostal cenu pro nejlepšího mladého hráče sezóny a vlezl se i do nejlepší sestavy sezóny. Jeho kritici přesto tvrdili, že se nemá cenu vzrušovat – takových hvězdiček, které rychle zazářily a stejně rychle vyhasly, už jsme tu měli hodně.

Zlatá kopačka a cesta na EURO

Jenže Kane se nenechal rozhodit a v další sezóně byl ještě lepší. V ročníku 2015/16 nastřílel 25 gólů, získal zlatou kopačku pro nejlepšího střelce Premier League a opět se probojoval do nejlepší jedenáctky celého ročníku.

Kritici zmlkli, Kane se vešel do nominace na letní EURO ve Francii a ačkoliv celá Anglie velebila senzační cestu Leicesteru k titulu v Premier League, byl to Kane, kdo si vyjma Vardyho, Mahreze či Kantého zasluhoval maximální pozornost.

„Zlatý“ hattrick mladý střelec dokončil letos. Byť ho začátek sezóny nepotkal v kdovíjaké formě – první gól dal až ve svém čtvrtém utkání – nakonec se k magické dvacítce probojoval už šest zápasů před koncem. A zařadil se tím mezi hráče, jejichž jména jsou dnes obestřena legendami.

Ještě důležitější však je, že Kane svými góly pomáhá týmu. Tottenham poprvé ve své historii vyhrál 12 domácích utkání v nejvyšší ligové soutěži za sebou. A taky poprvé od roku 1967 vyhrál sedm ligových zápasů za sebou.

Nejlepší kanonýr od dob Jimmyho Greavese

Není divu, že Antonio Conte se svou Chelsea začíná mít strach. Ještě před pár týdny měli modří z Londýna náskok na čele tabulky 10 bodů, teď už se ztenčil na pouhé 4 body. Spurs mají navíc nevídanou formu, se kterou, pokud jim vydrží, dokážou smést každého soupeře.

Kane, první hráč Tottenhamu, který dal 20 a více gólů ve třech sezónách po sobě od dob legendárního Jimmyho Greavese, navíc také neřekl své poslední slovo. Teprve teď o víkendu se totiž vrátil do základní sestavy poté, co vyléčil svůj poraněný kotník.

Jestliže se v závěrečných 6 kolech dostane do své obvyklé střelecké formy, mají se soupeři na co těšit. A souboj o titul v Premier League bude o to zajímavější…