Fotbal si strká hlavu do vlastní oprátky, po videu volají už i konzervativci!

MEZI ŠESTNÁCTKAMI JANA HRABÁLKA

V semifinále Ligy mistrů se utká Paris Saint Germain s Juventusem a Bayern Mnichov s Monakem. Tak by mohla znít páteční agenturní zpráva bezprostředně po losu závěrečného vyřazovacího kola prestižní klubové soutěže. Ano, zazní, ale se dvěma úplně jinými týmy. Pouze Juventus a Monako jsou mezi čtyřmi „poctivě“, na postupu Realu, Atlética padá stín podvodu, nikoliv však ze strany klubů či hráčů. Výrazně jim totiž pomohly k účasti mezi čtyřmi fatální chyby sudích.

Fotbal si strká hlavu do vlastní oprátky, po videu volají už i konzervativci!

Což o to, čas od času se stane, že sudí přehlédne nějaký ofsajdík, či pád-nepád při penaltě. Ostatně, dobře to známe z nedávných leteckých dnů v české nejvyšší soutěži, kdy se k zemi velice rádi poroučeli pánové Mingazov, Šural či Zeman. Ale co je moc, to je příliš.

Malá rekapitulace:

  • v prvním semifinále Dortmund – Monako byl chybně nařízen pokutový kop pro knížecí tým. Fabinho penaltu ale nedal, na postupujícího neměl chybný verdikt vliv.
  • V Mnichově pískl sudí penaltu za (ne)ruku Carvajala, nicméně Vidal taky pokutový kop nedal, ale Bayern tuhle jasnou výhodu prostě neprávem dostal.
  • Z odvety v Madridu jsou stále v živé paměti dva, slovy DVA góly Cristiana Ronalda z ofsajdů. Zářez jako kráva, promiňte, jinak se to nazvat nedá. Bayern se cítí okraden, bez těchto švindlgólůby se do konce rval o postup a kliďopíďo mohl jít dál.
  • případ poslední: pentle Atlética za faul Albrightona z Leicesterumimo pokutové území. Griezmann ji dal, Atlético doma vyhrálo 1:0, venku pak remizovalo 1:1. Ano, šlo by dál i bez neprávem nařízené a proměněné penalty.Ale ustálo by tlak Leicesteru, jehož by doma hnalo vědomí, že jedna trefa stačí na postup? S onou penaltou muselo dát góly dva…

Fotbal v tom nejhonosnějším balení potkalo to nejhorší, co mohlo. Místo adorace fantastických sta gólů pana Ronalda v Lize mistrů se mluví o maďarském guláši, který totálně zpackal sudí Kassaina Realu. Kdo má delší paměť, jistě si vzpomene na jeho německého kolegu Ayetkina, který zbaštil Suárezův pád ve finiši čtvrtfinálové odvety s PSG a výrazně pomohl Barceloně k postupu. A k tomu tři chybně odpískané penalty „druhého řádu“, o nichž píšu výše.

Rozzuřené hráče Bayernu zastavila na cestě za sudím Kassaiem až policie

Dost, chce se zvolat. Na stránkách tohoto webu i v magazínu Hattrick se zejména kolega Pavel Procházka snaží už mnoho let z novinářské pozice „protlačit“ video do struktury rozhodování. Je samozřejmě těžké, aby hlas z českého média v tak složité řeči doletěl až do fifáckého či uefáckého nebe. Teď však přišel hlas daleko vyššího kalibru, od kouče Bayernu Carla Ancelottiho. „Nikdy jsem nebyl příznivcem videa ve fotbale, ale teď musím uznat, že je to nutné,“ pravil jindy konzervativní zastánce starých rozhodovacích pořádků a přikyvoval mu ZinedineZidane. Byť jeho tým vyhrál a postoupil, je si kouč Realu vědom, že podobné schéma může kdykoliv potkat i jeho tým.

Snad se náčelníci na patřičných vrcholných pozicích konečně rozhoupou k tomu, aby bylo video co nejdříve přijato jako právoplatný rozhodovací prvek. Zapomeňte už na nesmyslně dlouhé testovací off-line verze, na averze zapšklých konzervativců.  Fotbal si tak strká hlavu do oprátky a sám si ji utahuje. Pochybuji, že by titulární partneři Ligy mistrů a UEFA či FIFA obecně chtěli svými miliony dlouhodobě podporovat projekt, v němž se vítězí a postupuje na základě podvodu. Že je to podvod nechtěný či nezaviněný, není v tomto případě podstatné.

Pan Čeferin jako první muž UEFA nedávno prohlásil, že nedopustí, aby vznikla Superliga silných klubů. Pokud ale bude on a jeho tým lidí tak liknavý jako dosud, sám tím zasévá podhoubí, aby konkurenční prostředí vzniklo. A vsadil bych se, že nejen Bayern, ale i Real, Barcelona a další top kluby by zvedly ruku proto, aby se do rozhodování pustilo video jako prodloužená ruka spravedlnosti, kde už mrk lidského oka prostě nemůže zareagovat.

Všechno zlé může být k něčemu dobré, třeba čtvrtfinálové události Ligy mistrů přispějí k tomu, aby stoleté ledy začaly tát.