Pivarníka vyštvali hráči, Vrbovi se do Plzně nechce. Vymění Vozábal Požára?

ČTVRTEČNÍ OFSAJD PAVLA PROCHÁZKY

Napětí před nedělním letenským duelem Sparta – Plzeň (17.30, 02 TV Sport) vzrůstá. I když tentokrát po letech nejde o boj prvního s druhým, o ligový titul se jedná, protože na plzeňskou ztrátu číhá Slavia, která ztrácí na viktoriány jediný bod (musí ovšem předtím zvládnout páteční zápas na Slovácku – 20.15, ČT Sport). Oba tábory nedělních rivalů na tom však nejsou vnitřně zrovna dobře. Jak v Plzni, tak na Letné nedávno zase vyměnili trenéry. Jak v Plzni, tak na Letné to herně dře. Viktoriáni sice alespoň bodují, ovšem teď zase museli řešit nepříjemnou Vaňkovu a Kopicovu drogovou aféru. 

Pivarníka vyštvali hráči, Vrbovi se do Plzně nechce. Vymění Vozábal Požára?

Začněme Plzní. Dobře informovaný zdroj, který má blízko k hráčům Viktorie, tvrdí, že Romana Pivarníka nevyštvaly špatné výsledky (ostatně ty byly i tak dobré). Ovšem hráči, na které byl tvrdý, což se jim dlouhodobě nelíbilo. „Chodili si na Pivarníka stěžovat. A to nejen k současnému papírovému trenérovi Bečkovi, ale hlavně ke generálnímu řediteli Šádkovi. Bylo to předem připravené, ovšem čekalo se na příležitost, která však vzhledem k výhrám týmu poměrně dlouho nepřicházela. Až domácí remíza 2:2 s Teplicemi byla tou vhodnou záminkou,“ říká zdroj efotbalu.cz. „Roman Pivarník je dobrý trenér, dojel však na svou hrdost a přísnost. Zdeněk Bečka? To je jen nastrčená figurka, je to vidět i na jeho slovním projevu, který není dvakrát přesvědčivý,“ dodává informovaný zdroj.

Problémem Viktorie Plzeň jsou nezvládnutí hráči, s nimiž má nyní potíž i sám Šádek. A zda se do Štruncových hráčů vrátí Pavel Vrba? Spíš ne. Nechce se mu, moc dobře ví, že si věc žádá radikální řešení, přestavbu týmu a rozloučení se s řadou hráčů. Jenže v Plzni víceméně rezignovali na svůj vlastní skauting, přestupy teď nechávají spíše na hráčských agentech,“ dodává zdroj efotbalu.cz.

V jaké zemi hledá Sparta trenéra a kdo je jí nabízen? Vystřídá Požára Vozábal?

K výkonům rozhodčích, kteří na jaře v klíčových zápasech často chybují,

a ovlivňují tak výsledky utkání, se nechtěl náš zdroj příliš vyjadřovat, jen mnohoznačně konstatoval: „Zvýšily se částky. A říká se, že by ve funkci šéfa komise měl po sezoně skončit Polák Michal Listkiewicz.“

Bude mít Sparta kouče z Itálie nebo z Německa?

Znovu hledáme trenéra, tentokrát však cílíme prioritně na cizince“. Tímto heslem popsali situaci ve Spartě kolegové z Aktuálně.cz. V březnu angažovaný Petr Rada by se mohl ve funkci udržet nejspíš jedině tak, že by se svým týmem postoupil na druhou příčku, zajišťující účast v kvalifikaci Ligy mistrů. Jenže jak to udělat šest kol před koncem, když na druhou Slavii Letenští ztrácejí dvanáct bodů a mají horší vzájemnou bilanci (0:2, 1:1)? A co se týče Plzně, u ní zvýšili své manko dokonce třinácti bodů.

Zhýčkané hráče sice Rada během krátké doby srovnal, ovšem, jak proniklo z kabiny, ani sparťanům se jeho přísnost příliš nezamlouvá.

Letní trenérské možnosti, pokud se Plzeň se Spartou v příštích dnech nedomluví s Vrbou?

Pohled generálního ředitele Adama Kotalíka se podle Aktuálně.cz prý nyní upírá především směrem do Itálie, konkrétní jména však zatím neprosákla. „Agentury údajně nabízejí Spartě, hledající kouče, i experty z německy mluvících zemí,“ píše Aktuálně.cz.

A Pavel Vrba? Ten je ještě také ve hře, a to asi více než v Plzni, ale on sám preferuje finančně lukrativnější zahraniční angažmá, tedy hlavně Rusko a nově i Polsko.

Podle informací efotbal.cz chystá majitel Sparty Daniel Křetínský od nové sezony interní změny, chce údajně, aby byl jeho klub řízen podle nejmodernějších trendů. Proto si nechal od svého bývalého spolupracovníka a exmístopředsedy svazu, nyní alpského hoteliéra, Vlastimila Košťála udělat na Letné jakýsi hloubkový personální audit. Ovšem s tím, že chce uchovat v pozici generálního ředitele Adama Kotalíka, jemuž plně důvěřuje.

Přijde na Letnou Kotalíkův kámoš?

Bratr hokejisty Aleše Kotalíka, který uspěl i v zámořské NHL, Adam vystudoval Fakultu sociálních věd UK. Pracoval v oblasti public relations, a to jak v zákulisí show televize Nova, tak i jako poradce exministra průmyslu Martina Kuby (ODS). Vlastní podnikání rozvíjel v investiční společnosti OIG, která vlastnila mimo jiné několik textilek z Jihočeského kraje

Jak vidno, všechny stopy vedou do rodných jižních Čech. Proto je Adam Kotalík často, i na fotbale, vídán ve společnosti Martina Vozábala, bývalého budějovického hráče a nyní šéfa druholigového Dynama České Budějovice. Vozábal totiž už jako čtrnáctiletý kluk bydlel na internátu s Adamovým bratrem, hokejistou Alešem Kotalíkem. Hovoří se o tom, že by právě Vozábal mohl na Spartě ve funkci sportovního ředitele nahradit Tomáše Požára.

Pokud by se tak stalo, přišlo by mi to jako další letenský úlet. Proč? Nechci zde šířit spekulace o údajných dluzích, stačí se ale podívat, na jakém místě se ještě nedávno prvoligové České Budějovice pohybují ve druhé lize,“ říká zdroj efotbalu.cz.

Bývalý pytlák nejlepším hajným?

Autor těchto řádek si pak zase vzpomíná na doby, kdy v proslulé letenské diskotéce MIŠMAŠ v průběhu náročné jarní sezony viděl do ranních hodin u baru řádit nejen tehdejší sparťanské hráče, ale právě i Vozábala, jenž rád při podobných příležitostech zavítal až do matičky Prahy.

Karel Schwarzenberg s oblibou říká, že nejlepším hajným bývá bývalý pytlák. Může být, ale nejsem si jist, zda právě Martin Vozábal splňuje Křetínského představy o moderním řízení profesionálního fotbalového klubu v 21. století.

Spíš si myslím, že problémem (nejen) sparťanského fotbalu (ovšem i politiky) je příliš velký výskyt tzv. „naplavenin“, které si moderní řízení klubu představují stylem:„Vezmeme na to místo Pepu, toho já znám z naší vesnice/města, to je dobrej kluk, von bydlel s bráchou na internátu, a taky hrál fotbal.“

Důvěra je dobrá věc, ale nesmí se přehánět. A když někdo důvěřuje více hráčům než trenérovi, končí to zpravidla průšvihem (viz výše).

Těšme se na nedělní zápas kola Sparta – Plzeň!

Tři obránci spojovaní s příchodem do Sparty, která potřebuje projít čistkou