Fanoušci Zbrojovky a Komety? Fotbalisté mohou hokejistům závidět

Sedm tisíc sedm set. Taková je kapacita DRFG Areny (bývalého Ronda), kde hraje v současné době své zápasy hokejová Kometa Brno.Čerstvý mistr hokejové extraligy se těšil z podpory vyprodaného stadionu prakticky celou sezonu včetně finále play off proti Liberci. A to přesto, že za vstupné museli příznivci Komety zaplatit v závěru ročníku až 1250 korun.

Fanoušci Zbrojovky a Komety? Fotbalisté mohou hokejistům závidět

O tom si alespoň prozatím mohou nechat fotbalisté z největšího města na Moravě jenom zdát. Zatímco na Kometu chodil i v době, kdy se týmu výsledkově tolik nedařilo, vyprodaný dům, na Zbrojovku, jež bojuje v letošním ročníku pouze o záchranu v nejvyšší soutěži, přijde na Městský stadion v Srbské ulici klidně i polovina obvyklé návštěvnosti Komety.

Přitom lístekdo domácího prostředí Zbrojovky na ligový zápas stojí pouze v rozmezí od sta do sto padesáti korun. Kde jsou ty časy, kdy na utkání brněnských fotbalistů chodilo v devadesátých letech Za Lužánky třicet i čtyřicet tisíc fanoušků.

Od příznivců brněnského fotbalového klubu jsou slyšet výmluvy typu, že Srbská nejsou Lužánky, ale Kometa také dříve hrávala na stadionu v této lokalitě a diváci na ni chodí v hojném počtu i po přesídlení týmu do bývalého Ronda. Navíc správní fanoušci přece v první řadě chodí na fotbal, kvůli svému klubu, potažmo jeho hráčům, a ne kvůli stadionu. Kapacita stadionu v Srbské ulici je na ePojisteni.cz ligu 10 785 diváků.

Výjimka jsou pouze pražská „S“, nejvíce lidí přišlo na Spartu

V letošní ligové sezoně chodí na Zbrojovku v průměru asi čtyři a půl tisíce diváků. Výraznější návštěva zavítá na Srbskou pouze v případě, že do Brna přijedou pražská „S“. Ať už jde o Slavii či o Spartu. Právě na Letenské se přišlo podívat do ochozů přes devět tisíc fanoušků, což je zatím největší číslo v probíhajícím ročníku. Domácí zápasy s dalšími celky z čela tabulky Plzní či Mladou Boleslaví Brno teprve čekají.

Ostatní týmy už lidi na stadion v jihomoravské metropoli tolik nelákají. Třetí největší návštěva zatím přišla na pražské Bohemians, ale bylo to „pouze“ lehce přes pět tisíc diváků. A jelikož se Spartou i se Slavií hrála Zbrojovka už na podzim, průměrná jarní návštěvnost stadionu v Srbské ulici je jen necelých tři tisíce osm set příznivců.

Vůbec nejméně atraktivní pro Brněnské jsou alespoň podle statistik týmy Příbrami a Karviné. Na ty nepřišly na tribuny ani tři tisíce lidí. Svůj podíl na tom však zřejmě měl i termín. Hrálo se na přelomu listopadu a prosince.

Průměrná domácí návštěva na Zbrojovku v ročníku 2016/17:

12 kol; 4 588 diváků

Průměrná domácí návštěva na Zbrojovku na jaře 2017:

4 kola; 3 796 diváků

Domácí zápasy Zbrojovky v sezoně 2016/17:

Zbrojovka Brno – Slavia 1:4 (1. kolo; 8 818 diváků)
Zbrojovka Brno – Teplice 0:0 (2. kolo; 4 228 diváků)
Zbrojovka Brno – Slovácko 1:0 (5. kolo; 4 322 diváků)
Zbrojovka Brno – Hradec Králové 1:1 (7. kolo; 3 821 diváků)
Zbrojovka Brno – Sparta 3:3 (9. kolo; 9 223 diváků)
Zbrojovka Brno – Jihlava 1:1 (12. kolo; 3 526 diváků)
Zbrojovka Brno – Příbram 2:2 (14. kolo; 2 988 diváků)
Zbrojovka Brno – Karviná 1:1 (16. kolo; 2 949 diváků)
Zbrojovka Brno – Liberec 1:0 (18. kolo; 3 818 diváků)
Zbrojovka Brno – Bohemians 0:0 (20. kolo; 5 016 diváků)
Zbrojovka Brno – Dukla 0:0 (22. kolo; 3 216 diváků)
Zbrojovka Brno – Jablonec 2:0 (24. kolo; 3 133 diváků)