Vlastně jsem rád, že bojujeme o záchranu, překvapil Jiránek, který hodlá hrát do roku 2019

Bývalý bek Bohemians 1905, Liberce, Regginy, Spartaku Moskva, Birminghamu, Tereku Groznyj či Tomsku Martin Jiránek ozřejmil, že by rád hrál na nejvyšší úrovni ještě dva roky, čili do svých čtyřiceti let. Někdejší český reprezentant, jenž oslaví osmatřicáté narozeniny letos v květnu a dosud si za Příbram připsal patnáct ligových startů, to ozřejmil v interview pro sport.cz.

Vlastně jsem rád, že bojujeme o záchranu, překvapil Jiránek, který hodlá hrát do roku 2019

O tom, jestli v posledních devíti měsících nezalitoval, že se vrátil...

"Upřímně, nechtěl jsem se vracet, ale angažmá v zahraničí nevyšlo. Příbram byla poslední varianta. A já chci ještě hrát. Pro naše mladé musí být motivace vidět, že skoro v osmatřiceti hraju ligu. Pořád chci být nejlepší. A nehodlám končit. Rád bych hrál ještě další dvě sezóny. Miluju fotbal, tudíž musím všechno spojené s návratem překousnout. Ale nechci, aby to znělo, že českou ligou opovrhuji. To vůbec ne."

O tom, zda se česká liga za 15 let, co byl v zahraničí, změnila...

"Prakticky vůbec. Je to stejné, spíše horší. Ale nechci vynášet nějaké velké soudy. Bylo mi dvacet, když jsem začínal v lize. Největší rozdíl je ve vnímání z hlediska mladých. Mám pocit, že mnozí se uspokojí místem v lize. Každý kluk má agenta a jak se mu povede pár zápasů, přestane dřít. Mladí si myslí, že z internetu vědí všechno. Sledují Ronalda, jak dá tři góly a jsou přesvědčení, že stačí mít techniku. Už nechtějí vidět, kolik ten frajer stráví času v posilovně a dře mimo trávník. Proč byl Pavel Nedvěd nejlepší? Protože makal do úmoru i ve volném čase. Ale dneska si řada kluků myslí, že je všechno zadarmo."

I za nás se simulovalo, ale hráči se pak styděli, říká mistr Evropy Panenka

O tom, co pro něj znamená nedávný premiérový gól v české lize...

"Nic výjimečného. Já moc na góly nekoukám. Nejsem útočník, mám na hřišti jiné úkoly. Vždy mám na prvním místě výhru. Je to rarita spíše pro lidi kolem. A pro kluky v šatně, kteří mi vyměřili dvojnásobný příspěvek do kasy. Za první trefu v Příbrami a první v lize."

O tom, jak se hraje v týmu, který je od prvního kola poslední...

"Není příjemná. Pro psychiku jde o velkou zátěž. Ale nesmíme se bát hrát. Já věřím, že se zachráníme. A vlastně jsem rád, že bojujeme o záchranu. Ve středu tabulky nehraje člověk o nic. To by mě nebavilo. Takhle je sezóna zajímavá. Do každého zápasu jdeme s obrovskou motivací. Je nad námi hrozba pádu, ale lepší, než se plácat jen tak od zápasu k zápasu."

O tom, že už zažil sestup o soutěž níž v Birminghamu...

"V Anglii byla situace jiná. Byli jsme si jisti záchranou. Ale nevyšel nám konec. Třikrát jsme prohráli a měli smůlu, když dva kluby pod námi v posledním kole proti všem předpokladům vyhrály a my byli o bod první sestupující. V Příbrami je to boj o zázrak."

O tom, že pořád myslí na další a zřejmě poslední zahraniční angažmá...

"To je ideální scénář. Ale není to tak snadné. Něco se rýsovalo i v zimě, ale všichni vidí můj věk a v tom je problém. Všude chtějí mladé, protože je mohou zpeněžit. A neřeší, že kolikrát mají tihle kluci nulový přínos."