V pondělí začne soud kvůli korupci ve Viktorce

V pondělí začne soud kvůli korupci ve Viktorce

Korupční kauza Viktorie Žižkov, proslavená dramatizací policejních odposlechů s názvem Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit?, míří z divadelních sálů do soudní síně. Obvodní soud pro Prahu 3 se případem začne zabývat v pondělí.

Před trestním soudem stanou bývalý manažer klubu Ivan Horník, delegáti fotbalového svazu Otakar Draštík, Adolf Růžička a rozhodčí Ladislav Míka, Marcel Hábl, Igor Gulajev, Zdeněk Lukes, Pavel Poledník, Zbyněk Pustka, Ladislav Talpa a Karel Vidlák.

Kromě Horníka byli všichni již odsouzeni trestním příkazem k podmíněným trestům, finančním postihům a zákazům činnosti. Podali si ale odpor a soudkyně tak musela nařídit hlavní líčení. Jediným, kdo trest přijal, a k soudu proto již nemusí, je delegát svazu Jiří Vlček. Byl odsouzen k osmi měsícům vězení s odkladem na dva roky, tříletému zákazu činnosti a musí zaplatit 30.000 korun.

Ke stejnému trestu byl nedávno pravomocně odsouzen také rozhodčí Vladimír Pastyřík, který byl jako policista souzen v samostatném procesu. Podle rozsudku si nechal slíbit 30.000 korun jako úplatek za ovlivnění předloňského utkání mezi Viktorií Žižkov a Brnem ve prospěch pražského klubu. Pastyřík ale s verdiktem nesouhlasí a zvažuje dovolání k Nejvyššímu soudu.

Policie Horníka stíhá za to, že úplatky rozdával, rozhodčí a delegáti je brali. Původně bylo stíháno 17 lidí, státní zástupce však poté vyhověl některým stížnostem a čtyři stíhání zrušil. Ve většině případů se stíhání týká zápasů, v nichž Viktoria hrála, ve dvou případech šlo o utkání jiných týmů, která měla dopadnout podle představ žižkovského funkcionáře. Šlo o zápasy Blšany - Olomouc a Olomouc - Plzeň.

Dramatizaci policejních odposlechů, při nichž se Horník s rozhodčími a delegáty domlouvá na úplatcích, vytvořil Petr Čtvrtníček. Inscenaci s mimořádným ohlasem uvedl v létě v rámci karlovarského festivalu, poté pobavila diváky ve vyprodaných sálech několika českých divadel.

[ 15.1.2006 - ČTK / eFotbal. Foto: MARSfoto ]