Bitva o Madrid: neplatný gól z penalty a tatarák z Prahy

MEZI ŠESTNÁCTKAMI JANA HRABÁLKA

Byl to zápas jako řemen, alespoň v první půli. Zápas hodný odvetě semifinále Ligy mistrů. Velká bitva nejen o Madrid. Atlético – Real 1:1, tak měl ale znít konečný výsledek posledního zápasu na stadionu Vincente Calderona. Vítězný gól z Griezmannovy penalty totiž neměl platit, byl docílen v rozporu s pravidly!

Co se proboha v 16. minutě stalo tak protipravidlového, že neměl být uznán gól z penalty, když to nikde nezaznělo? Zákrok Varaneho na „chytrého“ Torrese byl penaltově v pořádku, tady není o ničem pochyb a netřeba užívat ani otřepané fráze, že si to sudí obhájí. Problém nastal v exekuci samotným Griezmannem. Rozběh, kop, gól i s tečí KeyloraNavase.

Tak kde byl tedy problém? Tady: pravidla o provedení pokutového kopu totiž jasně říkají: … pokud se hráč provádějící kop dotkne míče podruhé, aniž by se mezitím míče dotkl jiný hráč, rozhodčí přeruší hru a nařídí proti jeho družstvu nepřímý volný kop…

Zde leží jádro pudla, kterého si nevšimli ani komentátoři O2 TV Sport, ani kolegové píšící českým jazykem. Rozpitvávali ho až během noci fotbalové servery a jejich rozbor byl jednoznačný: Griezmann těsně před kopem uklouzl (což bylo patrné i okomentované v live přenosu), ale při kopu levačkou se míč otřel o jeho stojnou pravou nohu. Jinými slovy, francouzský snajpr – byť nechtěně – porušil pravidlo o pokutovém kopu a hrál dvakrát. Jinak výtečný turecký sudí si toho nevšiml a gól uznal, místo aby nařídil nepřímý kop ve prospěch Realu.

Zuřící Torres zasypal Ronalda nadávkami. A reakce Portugalce?

Řeknete detail, nuance. Nikdo si jí na hřišti nevšiml, nikdo neprotestoval. OK. Ale co kdyby Atlético navázalo na svoji úvodní čtvrthodinovou smršť, přidalo další gól či góly ona penalta by rozhodla o jiném postupujícím? To by byla mela! Řešení je jasné, transparentní a na těchto místech našeho webu už mnohokrát zmiňované: video do fotbalu!

Jinak to ale byl fotbal s největším řízem. Jakoby mezi Madridem a pražským studiem O2 TV vznikl telemost a v Praze přítomný Franz Straka servíroval před utkáním červenobílým domácím svůj pověstný tatarák. Ve středu večer ale pořádně krvavý. Jak ti kluci jezdili, až tráva hořela.

Nemohu se ale zbavit dojmu, že zápas prokoučoval jindy strategicky perfektní Diego Simeone. Po druhém gólů divoce gestikuloval ve smyslu „zvolněte, hrajte hlavou, třetí gól přijde později.“ Nepřišel, místo aby domácí nedali Realu, jak se říká čuchnout a dorazili ho, tak mu přenechali prostor, což skvělá záloha Kroos, Casemiro a Modrič využila k převzetí iniciativy a hlavně ke vstřelení pojišťovacího gólu. A nepotřebovali k tomu ani ve středu málo výrazného Ronalda. Půle byla 2:1 a tím pádem hotovo, zameteno.

Real tak dále může snít o obhajobě trofeje v Lize mistrů, na spadnutí je jeho 500. gól v této soutěži (Iscova trefa byla 499.). To vše jsou mety, které dosud nikdo nedosáhl. Stejně tak na ni čeká hladový Juventus s ještě hladovějším Buffonem a českým viceprezidentem Pavlem Nedvědem.

Těšme se na Cardiff, v sobotu 3. června večer. Velké finále!