Slavia neproměňuje jeden mečbol za druhým, ale její fandové už morálně vyhráli

Slavia neproměňuje jeden mečbol za druhým, ale její fandové už morálně vyhráli
PROCHÁZKA LIGOVÝM DĚNÍM

V pátek jsem v rubrice serveru fotbal.hattrick.cz „Na férovku“ prohlásil, že si myslím, že 28. ligové kolo z hlediska titulu vůbec nic nerozhodne a že tím nejdůležitějším může být pro konečné účtování předposlední dějství, kdy Slavia i Viktoria Plzeň jedou ven – do Mladé Boleslavi, resp. do Brna. 

Byla to nakonec pravda, i když jsem se domníval, že jak Viktorka, tak červenobílí doma o víkendu vyhrají. Jenže už v pátek Západočeši s Boleslaví jen remizovali 3:3, když ještě třiadvacet minut před koncem řádné hrací doby prohrávali 0:3 a jedenáct minut před závěrem to bylo 1:3. Slávisté pak v sobotu v Edenu pouze plichtili s Duklou pro změnu 2:2, když naopak dvakrát vedli, podruhé ještě deset minut před závěrem malého pražského derby.

Červenobílí tak už potřetí za sebou na jaře odmítli nabízený mečbol, tentokrát v podobě čtyřbodového náskoku dvě kola před ligovým finišem. Pak by si mohli dovolit v Boleslavi i prohrát a nakonec ve strahovském azylu zdolat zachráněnou Zbrojovku Brno. Teď sice stále vedou o dva body, ale jelikož mají s Plzní horší vzájemnou bilanci (1:3, 1:0), musejí k jistotě titulu dvakrát vyhrát.

Zvítězí „soda“ a „mafie“?

Morálními vítězi se však už pro mě stali fanoušci Slavie, kteří se ve shodě s vedením klubu jasně vyjádřili proti jakékoli účasti kontroverzního místopředsedy FAČR Romana Berbra v budoucím výkonném výboru asociace. Zaplněný Eden téměř jako jeden muž před výkopem televizního utkání svým skandováním a pronikavým pískotem Berbra jednoznačně odmítl. Kdyby takto rázně a systematicky vystupovali fotbaloví příznivci napříč kluby a především většina médií, byli bychom v této věci v českém fotbale již mnohem dál.

Nelze totiž jako nejmenovaný kolega jedním dechem psát o tom, že „s Romanem Berbrem čeká český fotbal soda“, a druhým nekriticky a bez výhrad velebit minulé plzeňské úspěchy. Bublinky z téhle západočeské sody totiž už všem lezou do očí několik let.

A pokud jde o to, že Berbrovým předsednickým koněm v červnových volbách má být „sodovkář“, tedy generální ředitel společnosti Ondrášovka Libor Duda, příznačné je, že se ním hned v sobotu vyšel v komunistických Haló novinách velký rozhovor, který vedl šéfredaktor Petr Kojzar. Duda se mj. ostře a kriticky vymezil proti Ligové fotbalové asociaci (LFA) sdružující profesionální kluby. Dobrého „týpka“ si vybral „Náčelník“.

Vzhledem k závěru ligy oceňuji i jasné vyjádření Slavie bez ohledu na to, že to sudí, donedávna většinově oddaní Romanu Berbrovi, mohou červenobílým na trávníku v boji o titul řádně spočítat. „Slavia nebude součástí žádného řešení, ve kterém bude pan Berbr členem vedení FAČR. Zbytek páteční tiskové konference raději nekomentujeme. Fotbal není mafie,“ napsal na Twitter slávistický šéf Jaroslav Tvrdík.

Fotbal možná není mafie, ale slávističtí fandové se během sobotního zápasu s Duklou vyjádřili jasně – na svém transparentu označili za mafii současnou FAČR. Teď by je za to mohla ještě disciplinárka řádně potrestat. Třeba kvůli tomu, že kazí fotbalu a jeho asociaci jméno, jež předseda Pelta svým pobytem ve vazební věznici a styky se svými údajnými dotačními milenkami na ministerstvu školství i na pražském magistrátu soustavně vylepšuje.

Polovičatá řešení jsou k ničemu

Je hezké, že Roman Berbr po pátečním jednání se sparťanským majitelem Danielem Křetínským nebude kandidovat na předsedu FAČR, jak ještě v pondělí výhrůžně naznačoval. Jenže okamžitě vyhlásí místopředsednickou kandidaturu a do boje za sebe pošle svou bublinkovou loutku. Co je tohle za řešení?

Vrabci na strahovských střechách si cvrlikali o údajném několikamilionovém autíčkovém dárečku, který měl kdosi dostat od nejmenovaného bohatého „Ježíška“, aby už neházel „vidle“ do projektu samostatné ligy.

Předtím tu byla Křetínského kabela, která ovšem zůstala zavřená. Prý proto, aby tahle atomová bomba neznačila celý „projekt jménem fotbal“. Jako by už nebyl dávno ničen jinými bombami.

Teď vznikla nečekaná šance na řádnou fotbalovou deratizaci, jenže k té při podobně polovičatých řešeních sotva může dojít. Pokud by měla v téhle věci hrát svou roli páteční informace HN, že vazebně stíhaný předseda FAČR Miroslav Pelta měl údajně mj. nezákonně „lobbovat“ i za pár milionů pro sparťanskou mládež, tak by to byl tragikomický příběh.

Je Mlsna v obraze, nebo si něco ověřuje?

Obloukem zpět na trávník. Svým pátečním prohlášením Slavia sdělila, že v závěru ligy zákulisně taktizovat nemíní. Možná spoléhá na současnou komisi rozhodčích a především na jejího místopředsedu Petra Mlsnu, který má na starosti nominace arbitrů na jednotlivá kola. Pokud by ale Mlsna byl v obraze, nemohl by na utkání Plzně či Slavie nominovat nikoho z pětice Jan Jílek, Petr Ardeleánu, Pavel Královec, Zbyněk Proske a Karel Hrubeš (viz zde). Nebo, že by si jen něco ověřoval před letním tvořením nového seznamu ligových rozhodčích? Jen aby to nebylo bez něj…

Berbrův muž Proske naposledy třeba rozhodoval páteční duel Plzně s Mladou Boleslaví.

Využije Slavia špatné časy rivalů?

Slávisté (bez marodů Mingazova a Škody v základní sestavě) v sobotu v Edenu znovu předvedli, že jich současná forma není nijak oslnivá a že v dubnu a v květnu doma v lize porazili jen o velikonočním pondělku odevzdaný Hradec Králové (4:0). Jinak tu ztratili šest bodů z možných devíti - remízami se Spartou (1:1), s Jabloncem (1:1) a s Duklou (2:2). A to v prvních dvou jmenovaných duelech byli horší a vyrovnali až v samém závěru – proti sparťanům dokonce z nespravedlivě nařízené penalty.

Po minulé výhře 3:1 na hřišti Bohemians 1905 jsem napsal, že až proti Dukle se ukáže, zda se červenobílí zase herně zvedají, nebo ne. Protože Klokani jsou na jaře doslova marní a nemohou být pro Slavii měřítkem.

Ukázalo, že to s tím avizovaným herním vzestupem není tak slavné. Ano, ani tentokrát slávisté pod trenérem Šilhavým neprohráli, ovšem v tříbodovém systému jsou remízy, zvláště ty domácí, jen menšími porážkami.

Co si budeme nalhávat, mužstvo Slavie se do bojů o titul dostalo dříve, než plánovalo. Jako „rychlokvašky“ v tom nezkušení hráči neumějí chodit. Navíc jejich výsledky byly předtím častokrát lepší než výkony a zmátly jak fanoušky, tak média i samotné fotbalisty a možná i kouče s realizačním týmem a klubovým vedením.

Na druhou stranu takhle snadnou cestu k prvenství Slava už zase dlouho nemusí mít. Plzeň vyměnila kvalitního trenéra příliš brzy a lazaret jménem Sparta se zase s nezkušeným koučem rozloučil příliš pozdě. Příští sezonu převezme Západočechy opět zkušený kouč Pavel Vrba a sparťané už takhle špatní jako letos být nemohou.

Je pravda, že v Edenu proti Slavii nastupují soupeři ze středu tabulky, kterým zdánlivě o nic nejde (Jablonec, Dukla), ale na trávníku to vypadá, jako by hráli finále Ligu mistrů či o milionové prémie. S tím se ale červenobílí musejí umět vypořádat, pokud chtějí ligu vyhrát.

Za stavu 2:1 měl přijít na hřiště obranář Ščuk

Pravdu pak mátvůrce slávistické hry Josef Hušbauer, jenž říká, že když sešívaní vedou rychle 1:0, mají přidat druhý gól nebo alespoň udržet vedení do poločasu. A ne školáckou chybou (Frydrychova malá „nedomů“) vybídnout soupeře k vyrovnání. A když už se díky penaltě znovu ujmou vedení a vedou v domácím prostředí ještě deset minut před koncem, musejí to za každou cenu udržet. Hráči Slavie po vedoucí brance vybízeli rukama zaplněné hlediště k obří aktivitě, ovšem sami jako by se toho nedrželi.

Ano, je pravda, že vyrovnání Dukly nejspíš – i podle názorů expertů ČT - předcházel faul na Hušbauera, stejně jako se to stalo červenobílým na jaře i v Liberci (1:1). Ovšem předtím si těsně před penaltou zase duklisté stěžovali na ostřejší Mešanovičův zákrok. Sudí Příhoda to takto pouštěl na obě strany.

Chybu Slavie spíš vidím v tom, že trenér Šilhavý po gólu na 2:1 velmi ofenzivní sestavu okamžitě nevyztužil defenzivním štítem Jasminem Ščukem.

Měl na hřišti útočníky Mešanoviče, Tecla a Van Burena, Zmrhal hrál místo zraněného Bořila na kraji obrany, v záloze zůstalijen velmi nepřesný Ngadeu, původním povoláním stoper, a dva pomalejší hráči- Hušbauer a Barák.

„Jasně, že jsem o tom přemýšlel, ale než jsem to stihl udělat, dostali jsme vyrovnávací gól a já pak poslal raději na hřiště Milana Škodu, jehož jsme kvůli lehčímu zranění chtěli šetřit,“ přiznal po utkání Jaroslav Šilhavý.Jenže ta ofenzivní sestava bez Ščuka riskantně pobíhala za stavu 2:1 po trávníku celých jedenáct minut, než došlo k osudnému vyrovnání.

A pak stejně žádný slávistický tlak nenastal, protože na hřišti byli po Hušbauerově odchodu najednou čtyři útočníci Slavie a mezi nimi a obránci jen Barák a Ngadeu. Překopávaná a nakopávaná neměla proti Dukle šanci.

Ještě jedna věc, Sýkorovi to po zranění nejde zdaleka tak dobře jako na startu jara. Ovšem i tak na rozdíl od oplácaného Tecla, na něhož začínají být někteří slávističtí fandové už alergičtí, dovede obejít protihráče. I proto se příznivcům Sýkorova výměna za Tecla ve druhé půli příliš nezamlouvala.

Cesta přes MOL Cup oběma padla

I tak má Slavia vše ve svých rukou, ovšem vyhrát v sobotu v Boleslavi bude za dané situace pro červenobílé velmi těžké. Zvláště když v neděli páté Teplice zdolaly doma Bohemku 1:0 a ztrácejí na čtvrté boleslavské místo, zaručující druhé předkolo Evropské ligy, už jen dva body.

Fanoušci sešívaných tesknili při vzpomínce na dubnové semifinálové boje v MOL Cupu, kdy nejprve Slavia doma podlehla Zlínu 0:1 a pak Mladá Boleslav v domácím prostředí prohrála s druholigovou Opavou dokonce 0:2. Očekávané finále Slavia – Boleslav by se hrálo ve středu 17. května v Edenu tři dny před ligovým zápasem stejných soupeřů v Mladé Boleslavi. „Podle české tradice tak mohla Bolka vyhrát pohár a jít rovnou do třetího předkola Evropské ligy a Slavia pak zvítězit v sobotu v lize. I když nevím, jestli by to naše vedení takhle vůbec dohodlo,“ tvrdil jeden z nespokojených slávistických fanoušků po remíze s Duklou.

Ono je tedy nakonec lepší, když ve středečním vyprodaném finále nastoupí v Olomouci ke každopádně férovému boji Zlín s Opavou. Alespoň se v tomto směru nemusí nijak spekulovat. Ono totiž někdy vedení míní a hráči na place mění.

Podceňovaný Krmenčík odpověděl Horváthovi

Co si myslet o pátečním utkání Plzeň – Mladá Boleslav (3:3)? V jeho 65. minutě prohrávali Západočeši (bez Kozáčika a Limberského) už 0:3 a Štruncovy sady se pomalou loučily s třetím titulem za sebou. Jenže náhradník-reprezentant Krmenčík, jehož duo Bečka – Horváth dlouhodobě poněkud nepochopitelně podceňuje, snížil svými dvěma zásahy na 2:3, a Hejda v nastaveném čase srovnal. Plzeň chtěla dát při čtyřminutovém nastavení vítězný gól, jenže blíž brance byl nakonec boleslavský Golgol Mebrahtu, který ve své velké šanci minul jen o centimetry.

V té chvíli se to nezdálo, ale poté, co Slavia (63 bodů) jen remizovala s Duklou, to může být v boji o titul klíčový moment. Kdyby totiž Viktorka(61 bodů) s Boleslaví prohrála, stačil by Slavii i při sobotní remíze s Duklou k udržení prvního místa před posledním kolem na hřišti Bolky jen bod.

Někteří lidé nevěřícní Tomášové pohlížejí na posledních jedenadvacet minut plus čtyři minuty nastavení s plzeňskou smrští poněkud podezřele. Někdo z fanoušků si vzpomněl na poslední úterní komentář internacionála Ladislava Vízka v deníku Sport, který připomenul, že „v těchto fázích sezony přecházejí kluby na jednotný systém s vysunutým pokladníkem“. Vízek ovšem dodal, že on jako životní naiva věří, že se rozhodne na hřišti.

Je na fanouškovi, aby se rozhodl pro svou verzi. Lze korektně konstatovat, že Boleslavským tam do stavu 3:0 spadlo, na co sáhli, že při tříbrankovém vedení si byli až příliš jisti, že jim v závěru došly síly, že Plzeň neměla co ztratit a vsadila na jednu kartu atd. Jiný raději uvěří Vízkově teorii „jednotného systému“.

Slavný „ukončovač“ Proske nastavil čtyři minuty!

A role sudího Proskeho? Kdyby chtěl, mohl za stavu 0:1 odpískat „vyrovnávací“ penaltu za zákrok na Ivanschitze. Stejně tak boleslavští fandové naopak viděli před Hejdovým vyrovnáním ve skrumáži útočný faul. Faktem je, že Proske udal tón hned zkraje, už za stavu 0:0, kdy nechal bez povšimnutí ostrý zákrok na boleslavského gólmana Vejmolu.

Závěr utkání? Ve stylu pověstné Pučkovy bezbolestné vrtačky. „Na jedné straně pískám všechno, na druhé si vybírám“. U borce jménem Proske, který ctí Berbrovy zásady, že přidávat se nemá, a který se stal slavným, když ukončil poločas ještě před vypršením hrací doby (to,když se jihlavský Harba řítil sám na plzeňskou branku), byly čtyři minuty možná životním rekordem, Nakonec na to ale Plzeň málem doplatila (již zmíněná gólová možnost Mebrahtua).

Někdo může namítnout, že i Příhoda pak na Slavii nastavoval čtyři minuty. No jo, ale tam tento čas téměř zabralo dlouhé ošetřování zraněného slávisty Bořila, jenž nakonec musel být odnesen ze hřiště na nosítkách. Anglický sudí by namístě Příhody přidal šest nebo sedm minut.

Teď čeká Plzeň duel v zachráněném Brně a pak hraje doma s Jihlavou. Bude záležet na tom, jak Brněnští svůj závěr ligy a rozlučku s kapitánem Zavadilem, odcházejícím po sezoně do rodné Opavy, doma s Viktorkou a na Strahově se Slavií pojmou. A to vědí jen oni sami. Devětatřicetiletý Pavel Zavadil tvrdí, že on se chce loučit důstojně a že by se rád posunul do středu tabulky, kam podle něj Zbrojovka patří.

Klokani se řítí do (pro)pasti

A kdo se zachrání? Důležitý krok k tomu udělala Jinochova Jihlava, která vyhrála 3:0 ve Zlíně. Ševci, jež ve středu čeká v Olomouci zmíněné pohárové finále s Opavou, hrají v nejvyšší soutěži na jaře opakovaně nedůstojnou roli. Vyhráli jen na Bohemce (2:0), a to jim do konce ligy potrestaný sudí Pechanec odpustil rovnou dvě penalty. „Moravskou vzájemnost“ však Zlínští dodržují „svědomitě“.  Poté, co prohráli ve velmi zvláštní režii dalšího potrestaného rozhodčího Karla Hrubeše 0:2 v Brně, nabídli svým bídným výkonem tři záchranářské body i Jihlavě. To těžce nesl zejména Hradec Králové, když s novým trenérem Havlíčkem doma vydřel tři body proti Slovácku (2:1).

Naopak po určitém vzepětí padá do druholigové pasti znovu Příbram, jež doma s přispěním gólu neradujícího se krajana Řezníčka podlehla Brnu (2:3).

A do rakve s nápisem FNL se řítí i Bohemians, jdoucí od porážky k porážky (na jaře porazili jen – 1:0 – Jihlavu). Nyní zažili další prohru v Teplicích (0:1) a jsou pouze jeden bodík od sestupu. Mají to ovšem ve stále ve svých rukou. Teď v Ďolíčku hostí Karvinou, kterou vede jejich bývalý oblíbený kouč Jozef Weber, a pak jedou do Hradce Králové, s nímž ale v úvodu podzimní sezony podlehli doma 0:3. „Votroci“ se ovšem předtím pokusí o bodový zázrak na Spartě.

Hodně bude záležet i na tom, zda příští sobotu Příbram ještě zabojuje v Jihlavě, nebo zda se už Starkovi hoši poddají svému osudu.

Jaký mají ohrožení program?

Jihlava (26): Příbram (doma), Plzeň (venku).

Bohemians 1905 (25): Karviná (doma), Hradec Králové (venku).

Hradec Králové (24): Sparta (venku), Bohemians 1905 (doma).

Příbram (21): Jihlava (venku), Zlín (doma).

Vzájemné zápasy:

A jaká je vzájemná bilance ohrožených, která rozhoduje v případě bodové shody?

Jihlava: s Boheminas 1905 (0:2, 0:1), s Hradcem Králové (0:1, 3:1), s Příbramí (0:0 venku, 29. kolo doma).

Bohemians 1905: s Hradcem Králové (0:3 doma, 30. kolo venku), s Příbramí (1:0, 0:1).

Hradec Králové: s Příbramí (2:0, 0:1).