Německo čeká hon na góly. Nikoliv scénář, kdy Sparta sestupovala z ligy!

BUNDESGÓLY JANA HRABÁLKA

Oslava fotbalu v Lipsku, kde mistrovský Bayern otočil skóre z 2:4 za deset minut na vítězných 5:4, ale i smutek v Ingolstadtu, který sestupuje, to jsou dvě události víkendového předposledního kola Bundesligy. Dominovali mu střelci, padlo 37 branek, což je průměr přes čtyři branky na utkání a rekord tohoto ročníku soutěže.

Německo čeká hon na góly. Nikoliv scénář, kdy Sparta sestupovala z ligy!

A může být ještě líp, či hůř, podle toho, kterým úhlem pohledu se na závěrečné kolo příští sobotu budete dívat. U dna tabulky zbývá rozřešit, který tým půjde do baráže (pravděpodobně proti Braunschweigu) z dvojice HSV – Wolfsburg a hlavně, který tým si bronzovou příčkou zajistí přímou účast v Lize mistrů. Dortmund i Hoffenheim mají dosud shodně 61 bodů a pokud by bodová rovnost zůstala i po 34. kole, vstoupilo by do rozhodování kritérium lepšího skóre. A to zatím hovoří pro Dortmund, který jej má o čtyři branky lepší.

Tady si může Hoffenheim sypat popel na hlavu, neboť v Brémách vedl už 5:0, aby nakonec vyhrál jen 5:3. Tři zbytečné góly jej stály pohoršení skóre a horší vyhlídky do posledního kola, kdy tým s Pavlem Kadeřábkem hostí už zachráněný Augsburg a Dortmund přivítá Brémy, jimž po skvělém jaru ale už dochází dech.

V souboji na dálku půjde o hodně, přímý postup v Lize mistrů je jistota nejen kvalitně stráveného podzimu na trávnících, ale i slušné finanční dotace. Trumfy drží zdánlivě Dortmund, plus čtyři góly jsou hodně, ale kde je psáno, že vnitřními problémy sužovaný tým (pře trenéra s vedením o prodloužení smlouvy, spory s anonymními výroky hráčů v médiích na konto kouče Tuchela) jarní štiku porazí? Čím víc, tím líp. Tady má Hoffenheim větší klid, na jeho stadionu se bude v sobotu slavit nejúspěšnější sezona v historii klubu a doufat v zaváhání rivala.

Anebo taky počítat góly v dostizích při rovnosti bodů. Německo sice přístupem k životu, způsoby jednání i férovostíneinklinuje k podezírání k soudcovské podjatosti, tím méně ke „kapříkům, hruškám a jablkům“, jak jej známe z českého prostředí.

Apropós: už je to 42 let, kdy na dálkové dostihy o skóre dojela pražská Sparta a naposledy spadla do druhé ligy. Podle scénáře, který by se mohl nyní kopírovat v Německu. Letenští si prý úplatkem pojistili výhru v posledním kole nad Teplicemi 4:0, ale v souběžně hraném utkání zdolal Třinec Bohemians 5:0 a o jeden gól se zachránil. Poslední branka padla až v momentě, kdy už na Letné byl konec a Třinec mohl tohle divadlo dokončit. Zadarmo to opravdu nebylo, Bohemka se pěkně napakovala a sparťanská nenávist ke klokanům dosáhla tehdy vrcholu…

Podobný „dostihový případ“ je znám dokonce i z kvalifikace o mistrovství Evropy. O jedno postupové místo na ME 1984 se prali Španělé a Nizozemci, poslední trumf měli v rukou Jihoevropané, ale museli doma porazit Maltu o jedenáct gólů. Výsledek? V poločase 3:1, na konci 12:1. O „motivaci“ pro Malťany tady ale důvěryhodné prameny mlčí.

Férově to zřejmě dopadne v sobotu v Německu. Lze si představit tyto výsledky? Dortmund - Brémy 3:1, to by ještě šlo, ale Hoffenheim – Augsburg 8:1? Kdepak, historie těmto výhrám říká Pyrrhova a o takové Němci nestojí…