Zrazená fotbalová revoluce? Kdo volí Malíka, volí zároveň Berbra!

Zrazená fotbalová revoluce? Kdo volí Malíka, volí zároveň Berbra!

„Zrazená revoluce? Tajný pakt Křetínského s Berbrem má do role šéfa fotbalu vynést kandidáta Malíka.“ Tak nazval svůj středeční komentář na Aktuálně.cz kolega Luděk Mádl. 

Pokud to máme zjednodušit, můžeme delegátům, fotbalové veřejnosti a zástupcům státu, zejména ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy sdělit, že kdo v pátek 2. června 2017 na pražské valné hromadě Fotbalové asociace ČR (FAČR) bude volit Martina Malíka, generálního ředitele STES (marketingová společnost FAČR obchodující mj. s televizními právy na fotbalovou ligu), volí zároveň i současného kontroverzního místopředsedu FAČR Romana Berbra. Ať se k tomu Křetínského tisk, tedy hlavně deník Sport, bude stavět jakkoli a třeba dělat, že „Daniel s tím nemá nic společného“.

Český fotbal se temného přízraku jménem Roman Berbr podle všeho jen tak nezbaví. Naopak, vše směřuje k tomu, že český místopředseda FAČR zůstane ve své funkci i po volbách. A co víc - že tento kontroverzní muž v nové fotbalové vládě svou moc ještě reálně posílí, a to výraznou měrou,“ varuje ve svém komentáři v Aktuálně.cz Luděk Mádl.

Pokud by předmětem pátečního jednání pana Křetínskeho s panem Berbrem bylo setrvání pana Berbra ve volené pozici, tak by to podle mne bylo v rozporu se závěry jednání majitelů klubu z minulého týdne,“ nechal se už slyšet Pavel Šedlbauer, předseda představenstva FK Teplice.

Něco podobného napsal na Twitter již v pátek před svým odletem do Číny i šéf pražské Slavie Jaroslav Tvrdík.

Jediným progresivním kandidátem zůstává Fousek

Skutečným „revolučním“ kandidátem na předsedu FAČT tak nyní zůstává pouze Petr Fousek, v Česku i ve světě respektovaný fotbalový diplomat, mj. místopředseda futsalové komise UEFA (a bývalý předseda této komise) a předseda organizačního výboru ME do 21 let 2015 v Česku, nejúspěšnějšího šampionátu této kategorie v historii. Nominovalo ho sedm okresních svazů, tři krajské svazy a z profesionálních klubů potom Slavia Praha, Bohemians Praha 1905, FK Teplice a Sigma Olomouc. Podporu mu mj. vyjádřil také kandidát na moravského místopředsedu Jiří Kubíček.

Hrubeš nejlepším sudím? Kolegové ze Sportu hodnotí výkony rozhodčích chybnou metodou

Zatímco Libor Duba, šéf Ondrášovky, je otevřeným kandidátem Romana Berbra, použitelný hlavně na odebírání hlasů konkurenci, Martin Malík se v podstatě stal skrytým kandidátem Romana Berbra a Daniela Křetínského, resp. šéfa Ligového asociace (LFA) a místopředsedy Sparty Dušana Svobody, který se navenek tváří jako zástupce progresívních sil.

Je to patrné i z Malíkova úterního výroku v rozhovoru pro deník Sport: „Já nebo pan Fousek před volbou odstoupíme. Vidím to jako naprosto nutnost. To poslední, co potřebujeme, je nějaká interní válka.“

Splní roli Milouše Jakeše?

Kdo to ale je „my“ (potřebujeme)? Hned v úvodu svého interview pro Křetínského list Malík jasně říká, že si svou spolupráci s Romanem Berbrem dovede představit. Předseda STES mluví jako by byl s Fouskem a spol. na jedné lodi. Ovšem zdání klame.

Martin Malík sice připomíná, že jej na STES přivedl Dušan Svoboda, který ho podporuje, ovšem znalci strahovského prostředí vám řeknou: „Malíka si Berbr už dávno omotal kolem prstu.“ Navíc za vším ve fotbale, jak se ukázalo i v Peltově kauze, hledej ženu. Jako manažerka ve STES působí i éterická kráska jménem Nicol Müllerová, kterou bulvár v minulosti opakovaně nachytal právě s Romanem Berbrem.

Takže to vypadá na učebnicový příklad z historie české politiky. Když si nevíš rady, dosaď do čela nevýrazného jedince, o němž si myslíš, že ho budeš moci řídit. Jakého fotbalového Milouše Jakeše. Jenže Roman Berbr je v českém fotbale mnohem lepší loutkoherec než Dušan Svboda, byť podporovaný Danielem Křetínským. Proto sparťanském bossovi slíbil, že nebude kandidovat na předsedu FAČR, jak zkraje minulého týdne strašil. Postačí mu role místopředsedy, z níž bude všechno stejně řídit, navíc nijak nekorigován Peltou, který mu loni v létě rozbil jeho nejmilovanější hračku - komisi rozhodčích.

Marek Malík působil na řadě míst, ale dlouho nikde nevydržel. V letech 2011 až 2012, tedy ještě za Platila a Řebíčka, pracoval jako obchodní a marketingový ředitel Slavie. Zajímavé je, že vystudoval Vysokou školu finanční a správní. O této škole se v minulosti psalo v Blesku takto: Potřebujete vysokoškolský diplom, ale nechce se vám jezdit až do Plzně? Zkuste to na soukromé Vysoké škole finanční a správní v Praze. I tady se údajně rozdávají tituly za několik měsíců.“

Což o to, Malík mohl studovat poctivě, ovšem zajímavé je, že jako své první zaměstnání má šéf STES uvedeno „člen policejního prvního oddělení, tzv. „mordparty“.

Sám o sobě Martin Malík říká, že je krizovým manažerem. To tvrdil i bývalý místopředseda Vlastimil „Frontman“ Košťál, dnes alpský hoteliér, k němuž si jezdí (nejen) Dušan Svoboda pro rozumy. Mimochodem trenéra Petra Radu do Sparty doporučil Svobodovi údajně právě Košťál, který měl pro Křetínského nedávno vypracovávat i jakýsi letenský personální audit! Vlastimil Košťál byl mimochodem skupinou lidí opětovně osloven, zda by na předsedu FAČR nekandidoval. Odmítl to ovšem s tím, že je z minulosti až příliš svázán s vazebně stíhaným Miroslavem Peltou.

Zpět k Martinu Malíkovi. Ten působí v rozsáhlém interview pro deník Sport poměrně nepřesvědčivě. Za hlavní prioritu FAČR jednoznačně označí absolutní transparentnost a pak není schopen či ochoten prozradit, kdo konkrétně mu dal předsednické nominace. „Dohodli jsme se, že to nechceme zveřejňovat,“ (ne)vysvětlil Martin Malík.

Zúčtování: Gól Sparty neměl platit. Pochylý, Mrázek a Batík už si nezapískají

Marketingově učebnicová transparentnost. Není to snad proto, že na tom seznamu by mohli být překvapivě v jednom šiku sparťané s „nenáviděnými“ Plzeňany?

Proč ovšem Daniel Křetínský ve fotbale opakovaně volí polovičatá řešení, v nichž zpravidla nevítězí, těžko říct. To, že se Berbr takticky stáhl a neházel už vidle do projektu LFA, nebylo jen tak. Roman Berbr tvrdí, že se dovede dohodnout i s Kajínkem, což by ostatně mohl již za pár dní díky jinému „svérázovi“, vládnoucímu nedaleko Strahova, skutečně fyzicky udělat.

Ovšem „Náčelník“ se nikdy s nikým nedohaduje, aby za to nic neměl. Naopak.

Nechá stát český fotbal vyhladovět?

Teď tu ale nastal veliký problém, který dopadá na všechny. Obří potíž s financováním fotbalu a FAČR.

Jak dlouho zůstane fotbal bez státních peněz, nikdo netuší. Moravský místopředseda Zdeněk Zlámal mluvil v pondělí na tiskové konferenci o černých scénářích zvících až pěti fotbalových sezon bez státních peněz, přičemž zákon umožňuje odstřihnout fotbal od dotací až na dvacet let. Něco takového by nevydržel asi žádný mocenský pakt. Pokud se český fotbal nedokáže obrodit sám, může ho k tomu stát dotlačit tím, že ho totálně vyhladoví,“ končí svůj komentář na Aktuálně.cz Luděk Mádl.

Tak. A pokud zástupci státu na ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy, ať už tam bude po demisi ministryně Kateřiny Valachové kdokoli, dostanou signál, že staré struktury se fotbalu drží jako cosi košile, těžko se do uvolňování finančních kohoutů pohrnou.

Jednoduchá otázka: opravdu si český fotbal a FAČR zaslouží, aby jej nadále ovládal vyučený mlýnský montér a absolvent Praporčické školy Sboru národní bezpečnosti (SNB)?