Kdyby pohár vyhrála Slavia, šla by do základní skupiny Evropské ligy Sparta

Kdyby pohár vyhrála Slavia, šla by do základní skupiny Evropské ligy Sparta
ČTVRTEČNÍ OFSAJD PAVLA PROCHÁZKY

Všechno souvisí se vším. Po středeční stockholmské výhře Manchesteru United na Ajaxem Amsterdam \(2:0) ve finále Evropské ligy (EL) jde vítěz Poháru FAČR/MOL Cup rovnou do základní skupiny EL. Mám v živé paměti, jak se někteří sparťanští fandové škodolibě posmívali slávistům, že v pohárovém semifinále doma v Edenu podlehli právě Zlínu (0:1) a že si o double mohou jen zdát. Příznivci Sparty si ovšem neuvědomili, že tenhle výsledek velice poškodili i jejich fotbalisty z Letné. 

Jelikož slávisté budou vzhledem ke svému ligovému umístění hrát kvalifikaci Ligy mistrů (v sobotu v duelu s Brnem se rozhodne, zda mistrovskou, nebo nemistrovskou), posunula by se do základní skupiny Evropské ligy z třetího ligového místa právě Sparta. Takhle to zabral Zlín a sparťany čekají dvě nepříjemná předkola EL.

Když jsme u toho, tak pravidla UEFA o zařazování do pohárů jsou v některých případech nelogická. Vezměme si, kdyby Slavia skutečné MOL Cup vyhrála. Právo přímého postupu do Evropské ligy by se musela vzdát, protože musí nastoupit do 3. předkola Ligy mistrů. Jenže kdyby v něm jako nenasazená neuspěla, čekalo by ji čtvrté předkolo Evropské ligy, v níž už ale dávno mohla být. A v něm klub podobný Anderlechtu, který pro slávisty loni znamenal jasnou konečnou (výsledky 0:3, 0:3). Takže místo přímého vstupu do Evropské ligy, kam by mohla jít z domácího poháru, vůbec nic...

Jak říkal legendární předseda disciplinární komise Alexander Károlyi: „Lepší disciplinární řád než UEFA má i okresní svaz ve Veľkém Krtíši.“ Nejen disciplinární řád, i většinou jiných, nedomyšlených řádů, norem a postupových pravidel.

Křetínský prý Vrbu odmítl

Zpět ke Spartě. Ta se rozhodla k velkému kroku. Angažuje italského, údajně progresivního, kouče, jedenačtyřicetiletého Andreu Stramaccioniho. Ten se sice nikde (Inter Milán, Udinese, Panathinaikos Atény) neuspěl a všude byl víceméně vyhozen, ovšem měl s úspěchy v mládežnickém fotbale (vítěz juniorské Ligy s Intrem Milán). Má si s sebou přivést až sedmičlenný realizační italský tým.

Sparta se chce po letech tápání vydat moderní fotbalovou cestou.

Majitel klubu Daniel Křetínský, jenž zprvu usiloval o Pavla Vrbu, jehož za údajných 600 tisíc korun měsíčně nakonec ukořistila opět Viktoria Plzeň, měl prý nakonec bývalému reprezentačnímu koučovi říct něco ve smyslu: „My bychom vás nakonec asi stejně nevzali. Chceme totiž jít cestou moderních trendů, a fotbal, který jste naposledy produkovali s Machačkalou, takový rozhodně nebyl, to jsme si prověřili.“

Kdo a jak bude na Letné překládat?

Pokud je to pravda, bude ještě zajímavější než dosud srovnávat, jak si v příštím ročníku Sparta v souboji se svým úhlavním nepřítelem posledních let povede.

Celá ta italská legrace má údajně přijít na 54 milionů korun ročně (dva miliony ročně). To je mimochodem rozpočet basketbalistů, kterým o jediný koš unikl postup do finálové fáze Ligu mistrů FIBA. A sparťanskou kabinou má prý znít angličtina. No, nevím, obecně čeští fotbalisté ani Italové tenhle jazyk příliš neovládají. Spíš to bude na tlumočníkovi.

Jako tomu bylo před lety ve Spartě, když ji vedl německý trenér Jürgen Sundermann?„Překládal jsem já,“ vzpomíná trenérův asistent Vladimír Borovička. „No a přeložil jsem mu jen to, co jsme chtěli. A opačně to bylo stejné,“ dává k dobrému v rozhovorech s přáteli Borovička.

Podobné to asi bude i v případě italského experimentu na Letné. V každém případě jde o oživení nejvyšší soutěže. Když to vyjde, bude Andrea Stramaccioni miláčkem ochozů. Jestli ne, může se záhy Letnou nést oblíbený pokřik na adresu četných italských pohárových soupeřů či rozhodčích: „Italiano bastardo.“