Vezme Křetínský do Sparty i Sivoka? Po Norsku ho tam tlačí spíše slávisté

ÚTERNÍ RÁNA PAVLA PROCHÁZKY

Jelikož reprezentační stoper a kapitán Tomáš Sivok v Turecku končí, rozběhly se spekulace o tom, že by se v létě mohl vrátit do pražské Sparty. „Nevím. Se Spartou v kontaktu zatím nejsem nebo mi alespoň můj agent nic neříkal. 

Vezme Křetínský do Sparty i Sivoka? Po Norsku ho tam tlačí spíše slávisté

"Sparta ale pro mě byla vždy tématem, i když teď o tom nemůžu ani spekulovat," říkal Sivok pro server isport.blesk.cz. Po Sivokově nevydařeném výkonu v sobotním kvalifikačním utkání MS 2018 v Norsku (1:1) zkušeného obránce na Letnou v internetových diskuzích ironicky tlačí především fanoušci Slavie. Ti sparťanští spíše mlčí, ovšem někteří doufají, že vedení Sparty neudělá podobnou chybu jako v případě ne příliš povedených návratů Ujfalušiho, Kováče a v podstatě i Michala Kadlece. I když Daniel Křetínský má pro tyto legendy zvláštní slabost, takže by nepřekvapil ani Sivokův letenský návrat.

Ono se vždycky nějaké to místo na Letné najde, z Radoslava Kováče se stal sportovní manažer A-týmu, Tomáš Ujfaluši byl ještě nedávno letenským skautem, před pár dny se zase mluvilo o tom, že by se mohl stát asistentem/překladatelem nového italského kouče Sparty Andrey Stramaccioniho.

Ruch na trase Ďolíček - Eden - Letná: Miller ukončil kariéru a jde trénovat ke konkurenci

Do Sparty se loni vrátil i další veterán, Tomáš Rosický, který zatím kvůli vleklým zraněním odehrál jen několik zářijových minut proti Mladé Boleslavi. Třeba ale jeho velký návrat přijde už na podzim.

Letní příchod rakouského internacionála, brzy již čtyřiatřicetiletého útočníka, Marka Janka bych rovněž nekritizoval, v české nejvyšší soutěži může být prospěšný.

V jiném článku na serveru efotbal.cz jsme dali dohromady ideální sestavu Sparty, která by mohla děsit soupeře v domácí lize i v Evropské lize. Záleží jen na Stramaccionnim.

Už teď je v užším kádru sedm třicátníků

Kdyby se však Křetínský a spol. přece jen z nostalgie rozhodli i pro Sivokův návrat, mohlo by se v letenské sestavě objevit hned několik veteránů či třicátníků. Už teď je v kádru sedm třicátníků blízko základní sestavě.

Tak to vezměme postupně. V brance Bičík - 36 let, v obraně Costa – 31 let, Holek – letos 31 let, Michal Kadlec – letos 33 let, případně Sivok – letos 34 let, v záloze Rosický – letos 37 let, v útoku – Janko – letos 34 let, Lafata – letos 36 let. Tohle by byla vskutku Old Letná.

Má se Vácha bát? Sparta se údajně pere s Levski Sofia o bulharský defenzivní štít

Dejme tomu, že to Stramaccioni patřičně probere a vyváží. Ovšem po zkušenostech s obranným triem „zasloužilých legend“ – Ujfaluši, Kováč, M. Kadlec by Sivokův návrat představoval další podobné riziko.

Moderní fotbal? S veterány těžko

V příští sezoně půjde český mistr rovnou do základní skupiny Ligy mistrů. Třeba chce Sparta vsadit na zkušenost, která ji v Česku do Champions League může přivést. Ale co potom? Daniel Křetínský měl údajně Pavlu Vrbovi po jeho odmítnutí sparťanské nabídky sdělit: „My bychom vás asi stejně nakonec nevzali, analyzovali jsme si, co na podzim pod vaším vedením předváděla Machačkala, a to není zrovna moderní fotbal, který bychom chtěli hrát.“

Už kvůli tomu by vedení Sparty nemělo brát do kádru další legendy a zkušené třicátníky, s nimiž se fotbalové moderny jen tak nedočká. Jedna, dvě výjimečné výjimky typu Rosického, případně Janka, ano, ale jinak už to stačilo. Legendám nechť patří čestné VIP místo na hlavní letenské tribuně, respekt a slušné zacházení.

Konkurence je enormní, ale věřím, že se k postu jedničky vypracuji, hlásá nová posila Sparty