Pelta přidělil miliony soupeři Slavie, protože jeho vedení podpořilo Zemana

ČTVRTEČNÍ OFSAJD PAVLA PROCHÁZKY

Tahle zajímavá zpráva ve víru jiných událostí ve fotbale poněkud zanikla. O tom, že policisté tvrdí, že expředseda FAČR Miroslav Pelta porcoval státní půlmiliardu do sportu, aby si udržel vliv v českém fotbalu i mezi politiky, se píše už více než měsíc.

Pelta přidělil miliony soupeři Slavie, protože jeho vedení podpořilo Zemana

Seznam Zprávy ovšem v tomto týdnu uvedly, že mají klíčové nahrávky z konspiračního bytu, o které detektivové celou kauzu opírají. A přinesly část odposlechu, v němž Pelta v rozhovoru s rovněž obviněnou exnáměstkyní ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Simonou Kratochvílovou naléhá na to, aby 3,6 milionu korunu připadlo mistrovskému celku futsalistů Era-Packu Chrudim. Důvod? Protože jeho vedení patří k velkým podporovatelům prezidenta Miloše Zemana.

Jak známo, futsalisté chrudimského Era Packu jsou v tomto spotu, spravovaném rovněž FAČR, českou špičkou. Dvanáctinásobní mistři Česka v květnovém finále play off porazili svého nového velkého konkurenta, Slavii Praha, 3:1 na zápasy. Pikantní je na tom, že slávistické futsalisty naopak podporuje majitel fotbalového klubu červenobílých, čínská investiční firma CEFC. A Miloš Zeman se nedávno nechal slyšet, že začal fandit Slavii, a to právě proto, že podporuje čínské investice v Česku.

CEFC chce vydělávat, ne plnit sny svým zaměstnancům

Takže jsme v kruhu: ve finále futsalové ligy se utkali velcí příznivci Miloše Zemana proti klubu, jemuž fandí Miloš Zeman… České státní miliony však měli inkasovat pouze Chrudimští.

Era Pack, to je z Hradu, 3,6,“

Na první pohled nevýznamná drobnost dostává ale jiný rozměr v policejních odposleších v kauze Miroslava Pelty. Seznam Zprávy měly možnost se s nahrávkami seznámit. Mocný šéf českého fotbalu na nich letos v lednu říká, že futsalisté dotaci dostanou,“ píše Seznam Zprávy.

Era Pack, to je z Hradu, 3,6,“ bilancuje podle odposlechu, který mají Seznam Zprávy k dispozici, Pelta za přítomnosti Simony Kratochvílové, dnes už bývalé náměstkyně ministryně školství zodpovědné za peníze sportovcům.

Vezme Křetínský do Sparty i Sivoka? Po Norsku ho tam tlačí spíše slávisté

Seznam Zprávy zdůrazňuje, že členové vedení chrudimského Era-Packu coby velcí příznivci hlavy státu Zemana podpořili ho v poslední přímé volbě hlavy státu. „Lobbing tam nebyl,“ tvrdí ovšem prezident klubu František Tichý.

Odposlechy detektivové nahráli v bytě na pražském Senovážném náměstí, kde se Pelta s Kratochvílovou scházeli. A kde řešili, který klub a kolik dostane z letošního půlmiliardového balíku na provoz. Právě to je podle policistů podstatou stíhání Pelty, Kratochvílové a ministerského úředníka Zdeňka Břízy. Viní je, že vytvořili systém, v němž odstavili od rozhodování ministerskou komisi. Měla si podle počtu získaných bodů vybrat nejpotřebnější projekty. Místo toho ale padesátku finálních žadatelů o dotace ve skutečnosti zvolili - často z okruhu svých sportovních nebo politických kamarádů - Pelta s Kratochvílovou,“ rekapituluje známou kauzu Seznam Zprávy.

Zatím se tvrdilo, že hranice mezi Peltovým lobbingem a korupcí je velice tenká a že s šikovným právníkem v zádech by se bývalý předseda FAČR, který je na rozdíl od Kratochvílové už nyní vyšetřován na svobodě, mohl z této šlamastyky vymotat. A to přesto, že na tom údajně není zdravotně moc dobře – už ve vazební věznici putoval z Prahy-Ruzyně do vězeňské nemocnice v Brně a odtud rovnou do dalšího, již „svobodného“, nemocničního zařízení.

Rád spojuju nespojitelné“

Ovšem tím, jak se postupně v médiích objevují další odposlechy, to vypadá, že policisté mohou v rukou držet silnější katry, než se zprvu zdálo.

V každém případě můžou jejich nové odposlechy navázat na slavné „ivánkovské odposlechy“ z roku 2004, kdy Pelta zase mluvil o tom, že „celé jaro bylo cinklé a že se na Spartě klepali i proti Hradci“.

Co bychom dělali v Rusku, když jsme i za Burkinou Faso!

Hláška „Era Pack, to je z Hradu, 3,6,“ možná také časem zlidoví. Mezi futsalisty určitě. Ovšem dostat proti sobě Zemanovy velké podporovatele proti klubu, kterému prezident díky Číňanům fandí, to dokáže jenom „Velký Čáp“ Pelta. Stejně jako když coby dlouholetý a vlivný člen jablonecké ODS lobbuje ve prospěch podporovatelů prezidenta, jehož vedení této strany nemůže vystát.

Rád spojuju nespojitelné,“ s oblibou říkal Miroslav Pelta. Zdá se, že se mu to nakonec vymstilo.