Postup? Když si po Španělech na Makedonii nahoní skóre i Portugalci, mohou mít Češi smůlu

Ve druhé polovině června se čeští sportovní příznivci těšili na dvě velké akce. Na mistrovství Evropy basketbalistek v Hradci Králové a v Praze a na fotbalový šampionát hráčů do 21 let v Polsku, jehož celou skupinu C Češi absolvují v Tychách nedaleko hranic. Jenže české basketbalistky jsou vyřazeny z postupových nadějí už po dvou úvodních duelech s Ukrajinou a Maďarskem, což je pro pořadatele velké akce vždy velikánský propadák a problém. 

Postup? Když si po Španělech na Makedonii nahoní skóre i Portugalci, mohou mít Češi smůlu

A Lavičkovi svěřenci v Polsku? Už to naznačil ve svém komentáři kolega Jan Hrabálek. Vzhledem k postupovému systému premiérově dvanáctičlenného mistrovství ve třech skupinách, z nichž se jde rovnou do semifinále (kam se dostanou jen tři vítězové a nejlepší celek ze tří druhých příček), to s nadějemi lvíčat vypadá bídně už po nedělní porážce s favorizovaným Německem (0:2).

Ano, obecně lze konstatovat, že Češi, přestože do boje nasadili všechny čtyři členy Jarolímova áčka – Schicka, Jankta, Součka a po pauze i uzdraveného Baráka, mohou proti týmu, který má v kádru mj. kanonýra stříbrného celku z OH 2016 v Riu de Janeiro Gnabryho, uspět jen za mimořádných okolností.

A to:

Za prvé: že v brance bude stát gólman kvalit Ivo Viktora a Petra Čecha v jejích nejlepších letech. A ne jistě nadějný brankář jménem Lukáš Zima, který ovšem v Itálii, tedy v FC Janov, pravidelně nechytá. Je pěkné, když za stavu 0:2 bravurně chytíte penaltu, ale bývá hloupé, když za stavu 0:0 dostanete do šatny gól po střele, již máte s přehledem chytit nebo alespoň vyrazit.

Za druhé: že máte k dispozici alespoň tři kvalitní krajní obránce. A když se vám těsně před šampionátem jeden z nich zraní (Matějů), nemusíte sestavu lepit univerzálním záložníkem (Sáčkem), který hned po pauze školáckou hrubicí zaviní druhý soupeřův gól.

Za třetí: když máte v útoku hvězdu z italské Serie A (Schicka), nesmí se vám stát, že v obou ze svých obřích vyložených šancí selže a netrefí ani bránu.

Toť by mohlo stačit.

Tenhle systém mohl vymyslet jen vybraný blb

A teď ještě k tomu postupovému systému, který už kolega Hrabálek obecně a zcela správně zkritizoval. Konkrétně k nadějím Čechů, kteří se opětovně dostali do velmi těžké skupiny s Německem, Itálií a Dánskem.

Dejme, tomu, že se Lavičkovi svěřenci vzchopí a ve středu porazí Italy, kteří vyhráli v neděli večer v Krakově nad Dány 2:0. Věřme, že Itálii Češi porazí také o dva góly. A pak v sobotu zdolají i Dánsko. Nebuďme skromní, řekněme, že Schick a spol. zvítězí nad Seveřany, jimž už o nic nepůjde, o tři branky.

Lvíčata tak budou mít ze skupiny C coby druhý tým za Německem, které podle našich propočtů všechno vyhraje, šest bodů a skóre plus tři. Což by mělo dávat v porovnání s druhými celky ze skupin A a B značnou postupovou šanci.

Pohled do zrcadla: Němci ukázali Čechům realitu. Mladíky dusí i UEFA

Jenže, česká skupina se zdá být vskutku velmi těžká. Zatímco ve skupině B máme Makedonii, který na úvod podlehla Španělům hrozivým debaklem 0:5 (zatímco Portugalsko zvítězilo nad Srbskem 2:0).

Může se stát, že se zítra, v úterý, v Gdyni rozejdou bratránci z Pyrenejského poloostrova, tedy Španělé s Portugalci, nerozhodně. Na závěr pak Španělé vyhrají nad Srbskem a Portugalsko si podobně jako předtím Španělsko vylepší skóre na Makedonii. Pak budou mít Španělé a Portugalci po sedmi bodech a šestibodoví Češi a pravděpodobně i celek ze skupiny A budou mít smůlu.

Ostatně tu mohou mít i v případě, že jeden ze dvojice Portugalsko, Španělsko ve vzájemném duelu těsně prohraje, protože vysoká výhra nad slabší Makedonii to jistí.

Ano, jsou to zatím jen spekulace, i ve skupině C se to může ještě zamotat, Němci mohou teoreticky prohrát jak s Dánskem, tak s Itálií. Ovšem to nic nemění na tom, že tenhle systém finálového turnaje ME hráčů do 21 let musel vymyslet jen vybraný blbec z UEFA (Evropské fotbalové unie).

Tedy organizace, jejíž zástupci se nevhodně, nevkusně a po mém soudu i nepřípustně vměšují do vnitřních záležitostí FAČR a vnucují Čechům spolu se světovou Mezinárodní fotbalovou federací (FIFA), jak volit fotbalového předsedu. Přitom obě organizace o oba své šéfy kvůli korupci nedávno přišly…

Od extrému k extrému aneb Dvě třetiny a jedna třetina

Jak už napsal Jan Hrabálek, zatímco na velkém EURO postupuje ze základních skupin ze čtyřiadvaceti účastníků šestnáct týmů, což jsou dvě třetiny, tak z malého EURO hráčů do 21 let jdou z dvanácti mužstev dál jen čtyři celky, což je zase pouhá třetina. Což je druhý extrém.

I v neděli v Tychách skandovali během zápasu s Německem početní čeští fandové v poslední době v evropských pohárech velmi populární pokřik: „UEFA – mafia!“.Evropská fotbalová unie za to kluby velmi ráda trestá.

V Česku na to máme takové trefné rčení: „Pro pravdu se každý zlobí“.