Ať předsedu FAČR volí všechny kluby aneb Čistý fotbal pro fanoušky!

Ať předsedu FAČR volí všechny kluby aneb Čistý fotbal pro fanoušky!

Spolek Čistý fotbal funguje už tři roky, ale nejhlasitěji a nejvýrazněji dal o sobě koncem letošního dubna, když přišel s návrhem změnit volební systém uvnitř Fotbalové asociace ČR (FAČR). Cílem úpravy by byla větší transparentnost organizace. Nadšenci z Čistého fotbalu navrhují změnit volební systém uvnitř FAČR. A to tak, že by její vedení nadále nevolili vybraní delegáti valné hromady jako dosud.

Navrhujeme, aby měl hlasovací právo každý klub, který je součástí FAČR. A volby by pak mohly probíhat za použití elektronického systému, který už nyní fotbalovou asociaci propojuje,“ vysvětlil pro Aktuálně.cz předseda Čistého fotbalu Lukáš Říha a rozvířil tak alespoň trochu stojaté funkcionářské vody nejpopulárnějšího českého sportu.

Návrh na příslušnou úpravu stanov od něj na jař převzal Jan Pauly, ředitel legislativně-právního oddělení FAČR. „Shodou okolností zrovna finišuje připomínkové řízení k navrhovaným úpravám legislativy, takže k tomu tento návrh můžeme připojit,“ říkal Pauly, který pro Aktuálně.cz slíbil, že návrh zmíní na nejbližším zasedání výkonného výboru FAČR. To by se mělo konat začátkem května. Jenže pak do toho všeho vstoupilo vazební stíhání předsedy FAČR Miroslava Pelty v souvislosti s údajnou korupcí při rozdělování státních zakázek a na Strahově měli rázem jiné starosti.

Progresívní návrh pro dinosaury

Jak napsal Luděk Mádl v Aktuálně: „Pravděpodobnost varianty, že by nad navrhovanou změnou systému současní šéfové radostně zavýskli a okamžitě začali pracovat na spuštění příslušných reforem, je asi minimální. Na druhou stranu se předložený návrh jeví jako velmi progresivní, a pokud by se tato myšlenka, která vzešla od aktivistů, zalíbila vlivnějším skupinám uvnitř fotbalu, či v jeho těsném okolí, tedy například na ministerstvu školství nebo u sponzorů, mohl by český fotbal posunut dál.“

Je to tak, fotbaloví dinosauři si svůj pravěk s pravěkým systémem jen tak sami nezboří. Ale s novou funkcionářskou generací by snad mohli časem přijít snad i nové trendy.

Nevolili by delegáti, ale přímo jednotlivé kluby, přičemž každý z nich by měl jeden hlas. Věříme, že by to transparentnost uvnitř českého fotbalu zvýšilo,“ konstatuje Lukáš Říha.

Fotbalová Charta 77

Klubů, které hrají soutěže FAČR, je asi 3800. Říha navrhuje, hlasovat by se mohlo elektronicky. Uvnitř fotbalu už funguje systém, jehož prostřednictvím kluby s ústředím i regionálními centry komunikují, posílají se přes něj zápisy o utkání a další dokumenty. Na elektronické bázi už funguje i registrace hráčů a dalších členů FAČR, vyřizují se touto cestou i licenční záležitosti a tak podobně.

„Jsme v kontaktu s programátory, kteří spolupracují i se státními institucemi. A uměli by do fotbalového systému implikovat volební mechanismus,“ vysvětlil pro Aktuálně.cz Lukáš Říha.

„Byli bychom rádi, kdyby český fotbal fungoval v budoucnu jinak než dnes. Aby se těšil větší důvěryhodnosti, aby se v něm hrálo fair. Náš spolek Čistý fotbal se na akcích, které pořádáme, snaží v tom duchu vychovávat děti, které fotbal ohromně baví,“ říká mj. Říha,

Cíle spolku Čistý fotbal zatím na jeho webu (cistyfotbal.cz) podpořilo zhruba šedesát fotbalových klubů (viz níže). Připomíná to jakousi fotbalovou Chartu 77 nebo alespoň známé prohlášení z roku 1989 Několik vět. Podepisují ho zatím pouze menší oddíly, profesionální kluby mlčí. Pánové ze Slavie, ze Sparty, Plzně atd. kde jste? Nechcete snad také čistý fotbal? Nebuďte zbabělí!

VŠE O INICIATIVĚ ČISTÝ FOTBAL SI PŘEČTĚTE V NOVÉM ČÍSLE MAGAZÍNU HATTRICK, KTERÉ VYŠLO VE ČTVRTEK 8. ČERVNA 2017.