Šéfka odvolačky Radostová odchází kvůli Berbrovi. Přiznal trestný čin? A co policie?

Šéfka odvolačky Radostová odchází kvůli Berbrovi. Přiznal trestný čin? A co policie?
PROCHÁZKA LIGOVÝM DĚNÍM

Velká euforie, která zasáhla český fotbal po středeční výhře lvíčat nad Itálii (3:1) na ME do 21 let v Polsku, je zase po sobotní porážce s Dánskem (2:4) tatam. Naopak přibývá negativních zpráv, po několika sponzorech se odvracejí od FAČR respektované osobnosti, naposledy expředsedkyně asociační odvolací komise Kateřina Radostová. Bývalá soudkyně, uznávaná právnička, jejíž    specializací je sportovní právo, řada společností ji však využívá i jako odbornici na obchodní a mezinárodní právo.  Důvody? U sponzorů i u exšéfky odvolačky mají společného jmenovatele. Bezmoc a praktiky faktického vládce českého fotbalu, kontroverzního místopředsedy FAČR Romana Berbra. 

Jeho dva nedávné rozhovory pro deník Sport, jež se staly směsicí arogance moci, až komicky chabých vyjadřovacích schopností a praktik nechvalně známých z minulého režimu, vyvolaly značný ohlas a odpor fotbalové veřejnosti. Lidé, mezi nimi i šéf pražské Slavie Jaroslav Tvrdík, se ptají, zda se Berbr nedopustil trestného činu, když bez okolků přiznal, že státní dotace směroval v rámci FAČR jen svým podporovatelům. A zda už v tomto směru orgány činné v trestním řízení začaly konat a když ne, tak proč tak nečiní.

Pokud jde o Kateřinu Radostovou, ta v minulém týdnu poskytla několik velmi otevřených rozhovorů, v nichž vysvětlovala, proč odchází z fotbalu, přestože byla na červnové valné hromadě FAČR díky ligovým klubům znovuzvolena do odvolací komise FAČR a mohla se stát minimálně její místopředsedkyní.

S Radostovou (coby zástupce serverů efotbal.cz a fotbal.hattrick.cz a magazínu HATTRICK) hovořil minulý týden i autor těchto řádků. I od jiných zdrojů jsme měli informace o tom, že Kateřině Radostové se nelíbilo, že i přes nezávislost své komise měla být zvána „na kobereček“ k Romanu Berbrovi a k předsedovi Středočeského fotbalového svazu Miroslavu Libovi (rovněž bývalému rozhodčímu s kontroverzní pověstí), kteří na ni měli údajně činit nemístný nátlak kvůli některým nezávislým rozhodnutím.  

CO RADOSTOVÁ ŘEKLA O BEZMOCI A OBVINĚNÍ CELÉ FAČR

„Stala jsem se nepohodlnou, mám svůj názor, principy a nebojím se dělat nepopulární rozhodnutí a jít do přímé konfrontace i s ‚velkými, mocnými‘ kluky. Jak právo, tak fotbal mám ráda a rozhodně jsem se nechtěla přizpůsobit poměrům, které v českém fotbale panují. Ovšem nyní, po zvolení nové odvolací komise, musíte přemýšlet nad rozložením sil. Jestliže je v ní sedm členů, tak budete ve všem přehlasováni. A co nejvíc nesnáším v životě, je bezmoc.

Co mě ovšem téměř šokuje je, že nikdo, včetně médií, vůbec neřeší obvinění právnické osoby, tedy FAČR jako spolku, v souvislosti s dotační aférou, které se bude dál vyvíjet. Je to věc, která není v praxi až tak obvyklá. Jestliže by ale to obvinění přešlo do obžaloby, týkalo by se všech členů výkonného výboru, statutárního orgánu spolku. Fotbal by se proto ocitl v ještě větší krizi. Na červnové valné hromadě FAČR mělo dojít k signálu, že je vůle ho z ní vyvést. To se však nestalo. Naopak.“

KE SVÉMU ODCHODU Z KOMISE

 „Musím se vrátit před valnou hromadu. Dostala jsem od našeho vládce fotbalu Romana Berbra vzkaz: jsi neřiditelná, nepočítáme s tebou. Oceňuju alespoň to, že mi to řekl tváří v tvář. Bylo mi vlastně doporučeno, abych vůbec nekandidovala. Zvažovala jsem, jestli tedy do voleb půjdu. Oslovily mě ovšem ligové kluby, abych kandidovala za ně, daly mi svou podporu. Do komise se však dostali lidé, kteří jsou pro mě ve fotbale absolutně neznámí. A sami přiznali, že problematiku moc neznají a musejí se teprve učit. To mi připadá hodně zvláštní, že byli zvoleni, když žádné zkušenosti nemají. Navíc se k tomu někteří moji bývalí kolegové přidali na druhou stranu, což chápu jako zradu.

Čtyři roky jsme se snažili, abychom vytvořili nezávislou komisi a nebáli jsme se přes určité tlaky přijímat nepopulární rozhodnutí. Tak by to mělo i být, odvolací komise je jakýsi nejvyšší soud, její členové by neměli být s nikým provázaní. Výsledky valné hromady však přinesly ještě větší posílení moci Romana Berbra, stal se z něj teď skutečný král fotbalu.

Chtěla bych se omluvit především ligovým klubům, které mi ve volbách opět daly svou důvěru. Ale my jsme tu v uplynulých čtyřech letech budovali komisi, která fungovala opravdu nezávisle, bez zásahů vnějších vlivů a rozhodovala výhradně věcně a na bázi odbornosti. Vnímám svůj krok také jako jistý impulz, který po mém soudu současné dění ve fotbalové asociaci potřebuje, protože s některými věcmi se nesmí a nemůže jen tak smířit.“

O ČERVNOVÉ VALNÉ HROMADĚ FAČR

„Kvitovala jsem, že vznikla určitá revolta ze strany ligy, tedy její části. Škoda že není jednotná. Průběh valné hromady mě utvrdil v přesvědčení, že se fotbal ocitá někde jinde a v tomhle prostředí nelze pokračovat.
Roman Berbr se nikdy netajil tím, že Moraváci jsou pro něj Asiati. Teď je nutné jim proto pohrozit, že jsou ti zlí, kteří nezvolili předsedu. Ale nikdo nezkoumá, jak se z dospělých a dle zákona svéprávných lidí udělá oddaná masa, která v české komoře ‚prohlasuje‘ cokoli.

Proto obdivuju Moravu, že podržela svého kandidáta Petra Fouska až do třetího kola a že se odvážně postavila nesmírnému tlaku. A přišla i s konstruktivním řešením: zvolíme Martina Malíka za předsedu, když Roman Berbr nebude kandidovat. Čechy ale žádný kompromis nepřipustily, stály si na svém. Kdo tedy vlastně blokoval valnou hromadu?“

O DVOUMOROVÉM SYSTÉMU A „INTERVENCI“ FIFA A UEFA

„Přijde mi s podivem, že se najednou o stanovy FAČR začnou zajímat zástupci FIFA či UEFA. Itálie má pět komor a také to není problém. Spíš věřím tomu, že ta iniciativa vzešla z české strany.

Vezměte si to, po „neúspěšné“ valné hromadě přijedou v pondělí 26. června zástupci FIFA a zřejmě i UEFA do Prahy řešit problematiku dvoukomorového systému. Zaznělo, že se bude jednat o možném zrušení moravské komory. Toto jednání se koná čistě náhodou bezprostředně před důležitým zasedáním výkonného výboru FAČR v úterý 27. června…

Opakuji, že se domnívám, že tato iniciativa nevzešla z FIFA či UEFA, ale někdo ze stávajícího vedení jim zavolal - když se nepodařilo Moravě domluvit a usměrnit ji, aby byla poslušná a ctila zákulisní dohody. A tohle už je z mého pohledu opravdu fraška. Přitom jde jen o špičku ledovce.“

O SVÉ BUDOUCNOSTI

„Fotbal mám moc ráda. Už od čtyř let jsem s tatínkem chodila na zápasy Bohemky do Ďolíčku. Budu se nyní o to víc věnovat své práci, které mám až nad hlavu. Navíc není tajemstvím, že se věnuji projektu v bavorském Kraillingu a řešila jsem kauzu zadržených strategických státních hmotných rezerv. Jen pro úplnost je asi třeba ještě zmínit, že jako předsedkyně odvolací komise jsem žádné peníze nedostávala, to je čestná funkce. Takže se z tohoto pohledu se dá vlastně říci, že na tom budu lépe.

Ale nemyslím si, že úplně na vše zapomenu. A v rámci své advokátní praxe se fotbalovému právu aktivně věnuji. Na českém fotbale mi moc záleží, není mi lhostejné, co se tam děje. Věřím, že se snad najdou i další odvážlivci a pak se třeba i pohnou ledy, které se v této chvíli zdají být nerozbitnými.“ (Zdroje: isport.cz, aktualne.cz, ctidoma.cz)

Bude policie Berbra vyšetřovat kvůli státním dotacím?

Přehnaně avizovaná „starost“ FIFA a UEFA o stanovy FAČR, vyhrožování pokutami (a to i v případě údajného ovlivňování komise rozhodčích ze strany českých ligových klubů), to všechno jako by pamětníkům připomínalo tzv. „zvací dopis“ Vasila Biľaka a spol. před okupací Československa sovětskými vojsky v srpnu roku 1968.

„To je přesné,“ řekl HATTRICKU Jaroslav Tvrdík, šéf fotbalové Slavie, vymezující se proti aktivitám Romana Berbra v českém fotbale. „My bychom proto rádi hovořili přímo s představiteli UEFA, aby neměli jednostranné informace. Přitom problém není ve dvou komorách valné hromady FAČR, ale v jedné, konkrétně české, komoře, která se dostala pod vliv jednoho člověka.“

Tvrdík připomíná, že Roman Berbr se v nedávném rozhovoru pro deník Sport v podstatě sám přiznal, že státní dotace do fotbalu směroval výhradně na své podporovatele.

Považoval to za zcela běžnou věc. Ve známém případu „Dotace Pardubice“ totiž Berbr požadoval vyplatit dotaci pouze těm klubům, které byly na jeho straně, nikoli podle principu potřebnosti.

„Přesně tak, beru to jako politiku v rámci možného. Představte si, že někam pošlete dotace a řeknete jim – pošlete to soupeři,“ přiznává Roman Berbr bez vytáčení v deníku Sport z pondělka 19. června 2017.

Žádná jasná kritéria, žádná pravidla rozdělování dotací. Jediný klíč – kdo podpoří mě, ten dostane, jinak nemáte nárok.  „Je otázkou pro orgány činné v trestním řízení, zda se tímto chováním, které přiznal, nedopustil pan Berbr trestného činu,“ ptá se (nejen) Jaroslav Tvrdík.

Když si uvědomíte, kvůli čemu je v případě rozdělování státních dotací obviněn a vyšetřován bývalý předseda FAČR Miroslav Pelta, který strávil měsíc ve vyšetřovací vazbě, napadne vás jediná otázka: „Četli vůbec policisté a státní zástupci pondělní Sport z 19. června 2017?“