Šrom: Než se ozvala Opava, už jsem si hledal práci. Šel bych k hasičům

Šrom: Než se ozvala Opava, už jsem si hledal práci. Šel bych k hasičům
ROZHOVOR

Kryl záda Pavlenkovi v Baníku a Laštůvkovi v Karviné, zkusil i angažmá v Bulharsku, ale pozici jedničky si nikde nevybojoval. S fotbalem už chtěl skončit a stát se hasičem, pomáhat lidem a být užitečný. Nyní se Vojtěch Šrom pokusí dostat do branky v Opavě a pomoci jí k postupu mezi elitu, který ji loni jen těsně unikl. Co říká o gólmanech, kteří se minulý týden vystřídali v Edenu, jak srovnává Česko s Bulharskem a jaké to je být dvojkou?

Do letní přípravy jste nastoupil s Opavou, jak na vás tým působí, a myslíte, že tam bude po té povedené loňské sezoně velký tlak na postup?

Já jsem byl hlavně hrozně rád, že se Opava ozvala, mám to kousek, s rodinou už jsem se nikam stěhovat nechtěl a nebýt té nabídky, tak jsem snad s fotbalem už skončil, ale za těch čtrnáct dní, co jsem tady, se to ve mně všechno zlomilo, a fotbal mě zase strašně baví a moc si toho vážím. Parta je tu úplně skvělá, kluci jsou fotbaloví a vlili mi zase krev do žil a chuť do další práce. A ano, myslím, že po té uplynulé sezoně tu ten tlak bude velký. Myslím, že na to budeme podobně jako loni Baník, od kterého se ten postup prostě očekával, a soupeři se na něj vždy dobře připravili.

Vy jste naposledy chytal v březnu. Lukáš Zima nechytal v Itálii ještě déle a stejně dostal na Euru jedenadvacítek přednost před gólmany, kteří chytali. Jak je pro gólmany důležitá herní praxe a troufl byste si stoupnout bez ní do branky? Zvlášť na takhle důležitém turnaji…

Samozřejmě to není příjemné, ale pokud gólman v tréninku maká a má to srovnané v hlavě, tak by to podle mě velký problém být neměl. Ta pozice brankářů je specifická v tom, že i když nechytají, tak musí být neustále nachystaní na to, že se to může kdykoliv změnit a pořád se musí koncentrovat. Já tu ale hlavně nejsem od toho, abych hodnotil takováhle rozhodnutí. A co se mě týká, tak kdybych si na to v takové pozici netroufl, tak bych v profesionálním fotbale neměl co dělat.

Hodně lidí zajímá, jaké to je pro brankáře, když několik let dělá dvojku a do branky se příliš nedostává, mohl byste to zkusit popsat?

Není to takové, že máte pořád jen černé myšlenky a trápí vás to, to vůbec ne. V Baníku jsem před dvěma lety myslel, že budu chytat, posledních pět kol jsem odchytal celých, ale od nové sezony jsem si sednul a už na lavičce zůstal. Pak jsem byl půl roku v Karviné, než šel Lašty do Německa na testy, které nevyšly, a sednul jsem si znova. No a naposledy jsem byl půl roku v Bulharsku, kam mě vlastně dotlačila spíš manželka. Šel jsem tam jako jednička, ale nakonec jsem ani tam moc nechytal, a už mě ten fotbal nebavil, nedařilo se mi, nedostával jsem šanci a chtěl jsem toho nechat. Už jsem si hledal práci, protože mi je devětadvacet, mám rodinu, a stejně mě to za chvíli čeká, tak jsem si říkal, že čím dřív tím líp, ale pak se ozvala Opava, kterou, jak jsem říkal, mám blízko, tak jsem to ještě zkusil a jsem za to rád.

Jakou jste hledal práci?

Nebylo to zase takové, že bych seděl celé dny u počítače a vyhledával, ale vzhledem k mým fyzickým parametrům jsem přemýšlel, že bych šel k hasičům. Být užitečný, pomáhat… to by mě bavilo.

Jak jste se vlastně dostal do Bulharska?

To bylo zrovna v té době, kdy jsem chtěl skoro končit a spíš tak ze srandy jsem řekl Ondrovi Sukupovi z Baníku, který tam hraje, ať mi to tam zařídí, a on mi to tam normálně během tří dnů vážně zařídil. Volali mi, že se na mě koukali na InStatu a že by mě chtěli zkusit. Byla to vážně rychlovka, ale moc jsem si tam nezvykl. Neuměl jsem jazyk a celkově mi to moc nesedlo, ale musím říct, že to byla skvělá zkušenost. Světlé okamžiky tam střídaly ty špatné a minimálně jsem si tam uvědomil, že rodina je na prvním místě a za ty peníze mi to nestojí tam být sám.

Jsou tam lepší peníze než v Česku?

Není to takové, že by se tam člověk šel zabezpečit na celý život, ale je to asi lepší než u nás. Samozřejmě jsou tady kluby, které nabídnou lepší podmínky, ale obecně se dá asi říci, že tam jsou lepší peníze, než v té slabší české polovině. Hlavně je tam ale ta výhoda, jako už je to snad v celé Evropě, že jste v klubu v zaměstnaneckém poměru, peníze vám chodí čisté a vy nemusíte vůbec nic řešit.

A co život v Bulharsku?

My jsme žili ve Varně, bydleli jsme tři sta metrů od moře v apartmánu s bazénem, takže si určitě nemůžu stěžovat. Jako fotbalista nebo nějaký podnikatel, který si vydělá víc než osmdesát procent Maďarů, si tam můžete žít hezky, ale jinak si to moc představit nedokážu. Je to tam zaseknuté jako tady po válce.

A žena byla spokojená?

Ta byla pak spokojená, že jsme se vrátili. Bylo to komplikované s dětmi, protože kluk musí chodit do školy, takže první měsíc a půl zůstali i s dcerkou doma, pak byli se mnou a pak se zase vrátili… no, jsme rádi, že už jsme tady doma v klidu.

Vy jste v minulosti kryl záda Jiřímu Pavlenkovi i Janu Laštůvkovi, který ho minulý týden nahradil v brance Slavie. Co byste o nich mohl říct?

S oběma mám dobrý vztah. Jirka je pořád ještě mladý kluk a všechno má před sebou. Už v Baníku jsme věděli, že ho čeká velká budoucnost, nejdřív Slavia a teď přestup do Německa… Byl bych strašně rád, kdyby mu to tam vyšlo a prosadil se. Moc mu držím palce.

Má na to?

Bude to mít určitě těžké, ale myslím si, že jo. Asi bude muset jít trochu silově nahoru, ale všem nám letos ukázal, že gólman je to výborný. Ve Slavii měl výbornou sezonu, několikrát ji podržel a tohle je taková odměna za to.

A Laštůvka?

Lašty, to je úplně jiná kapitola… Od toho jsme se v trénincích všichni učili. On toho tolik odchytal a zažil, že se od něho učili nejen gólmani. Celá Karviná může být ráda, že za ni takový brankář chytal. Ten přestup mě docela zaskočil, vůbec jsem to nečekal. Myslel jsem si, že už zůstane v Karviné a dochytá to tam. Ve Slavii má sice nahradit Jirku, ale nemyslím, že to bude mít úplně jednoduché, protože Přéma (Přemysl Kovář) je také výborný brankář, což ukázal v Bulharsku, v Izraeli a i vlastně v Liberci a já jim přeji jen, ať se do té Ligy mistrů dostanou, protože už by to český fotbal potřeboval.

Vavruška redukuje kádr Viktorie Žižkov. Se kterými 3 hráči už se rozloučil?

Csaplár si pozval na přípravu do Příbrami i velké posily ze Slasku Wroclaw a Raith Rovers