Kde Česko začíná, tam sousedi končí. Sbohem Slovensko…

MEZI ŠESTNÁCTKAMI JANA HRABÁLKA

Zatímco českým klubovým fotbalem rezonují ohlasy na los třetích předkol Ligy mistrů a Evropské ligy a společně se spřádají plány, jak se dostat do základních skupin, Slovensko je, řečeno pohádkovou mluvou, potažené černým suknem a je na pokraji vyhlášení státního smutku. Fotbalového.

Kde Česko začíná, tam sousedi končí. Sbohem Slovensko…

Mrkněte na výsledky jejich klubů ve druhých předkolech: Žilina-FC Kodaň 1:3, Ružomberok-Brann 0:1, Slovan-Lyngby 0:1, Trenčín-Bnei Yehuda 1:1. Tři domácí prohry, jedna upocená remíza. Pravda, příští týden se hrají ještě odvety, ale naděje na třetí předkolo, pak čtvrté a pak základní skupiny se limitně blíží nule. Jakýkoliv jiný výsledek by byl překvapivý, nejen pro fanoušky, ale i pro kluby samotné. To je klubová realita slovenského fotbalu.

Je na hony vzdálená reprezentaci. Vzpomeňte, áčko prošlo loni – na rozdíl od Česka – do osmifinále EURO turnaje ve Francii, před pár týdny byla slovenská jedenadvacítka jen kousek od postupu do semifinále na malém EURO v Polsku. Zase blíž, než Česko. Fotbal na Slovensku se nadechoval k dalším úspěchům, dával o sobě vědět i zásluhou vládního prohlášení směrem k UEFA ohledně závěru ME do 21 let, kdy mělo být Slovensko – podle nich - vyšachováno z postupové hry.

Teď přichází zatím nikoliv vystřízlivění, ale kocovina. Čtyři kluby ve druhém předkole LM a EL a téměř bez naděje na další postup. Taková malá Sodoma, Gomora. Nejvíc asi úpí fanoušci Žiliny, suveréna loňské nejvyšší soutěže na Slovensku. Doma prohrál MŠK s FC Kodaň 1:3 a průběh jakoby věrně vykresloval obrázek celého slovenského fotbalu. Výborný poločas, solidní představení, vedení 1:0. Ale pak zkrat, zatmění, klukovina nejhrubšího zrna. Jak jinak nazvat teatrální pád Káčera, do té doby možná nejlepšího hráče na hřišti, v šestnáctce hostí? Místo penalty přišla žlutá karta za filmování a jelikož byla druhá, musel Káčer pod sprchy. Pohřbil tím sebe, naděje klubu (Kodaň otočila výsledek na 3:1 ve svůj prospěch) a trochu pateticky řečeno i celý slovenský fotbal. V Lize mistrů určitě.

Slovensko se tak může upínat z hlediska mezinárodního fotbalu už jen na kvalifikaci o MS v Rusku. V kvalifikační skupině F je druhé za Anglií (ve Wembley hraje 4. září) a má šanci na postup do baráže vyšší, než český výběr Karla Jarolíma.

V reprezentaci jsou na tom Slováci o chlup líp, ale na klubové úrovni dostávají od českých týmů pořádně na frak.