FAČR útočí na komisi sudích – plaťte za seminář! Zaplatí i Škoda či Lafata za soustředění v Rakousku?

FAČR útočí na komisi sudích – plaťte za seminář! Zaplatí i Škoda či Lafata za soustředění v Rakousku?
ÚTERNÍ RÁNA PAVLA PROCHÁZKY

Je to až tragikomicky průhledné a nedůstojné. Vedení Fotbalová asociace ČR (FAČR), kterou nyní řídí její kontroverzní místopředseda Roman Berbr, tlačí a útočí na Listkiewiczovu komisi rozhodčích. 

Nejprve přijde do médií chlubivě varovná zpráva o tom, že bývala šéfka komise rozhodčích a Bebrova „polomanželka“ Dagmar Damková se stala místopředsedkyní komise rozhodčích UEFA, v návaznosti se dostaví hrozivá informace o tom, že by FAČR mohla vracet 100 000 eur, které asociace dostává na činnost sudích, a pak dorazí z UEFA dopis, podle nějž se Evropské fotbalové unii nelíbí, že místopředseda Listkiewiczovy komise Petr Mlsna je politik (co na tom, že je nepolitickým náměstkem ministra vnitra, tedy státní úředník), že komise zveřejňuje známky arbitrů (nezveřejňuje, publikuje jen tresty, což UEFA nezakazuje) a že člen komise, delegovaný ligovými kluby, Václav Krondl, má v komisi příliš velký vliv  (podle Mlsny je to nesmysl, podle mého názoru: nevím, proč by bývalý šéf komise rozhodčích, navíc sudí, který jako jediný Čech řídil finále evropského poháru, nemohl mít v komisi vliv).  A nyní FAČR na komisi tlačí kvůli proplácení faktur za drahé zimní soustředění v Portugalsku.

Už jednou jsem psal o tom, že zprávy, které chodí na UEFA a pak jako bumerang přicházejí z UEFA, nápadně připomínají zvací dopisy soudruhů Biľaka a Indry ohledně okupace Československa v srpnu 1968. Jen ještě aby se do konce roku povedlo nastolit dělnicko-rolnickou revoluční vládu, pokud možno bez kontrarevolucionářů z moravské komory FAČR.

A co na to prvoligové kluby? Postaví se za komisi rozhodčích a arbitry proti vedení FAČR?

Pokus o nátlak na rozhodcovský sbor

Jak začátkem týdne napsala ČTK, FAČR podle prohlášení komise rozhodčích zasílá profesionálním sudím faktury na částky v řádech desítek tisíc korun, spojené s náklady za zimní seminář, který se uskutečnil letos v Portugalsku. Komise se ale v oficiálním prohlášení vůči takovému požadavku ohradila a naznačila, že FAČR přijala usnesení na návrh místopředsedy Romana Berbra. „Výzva k plnění neexistujících pohledávek ze strany orgánů FAČR je pokusem o ekonomický nátlak na rozhodcovský sbor,“ stojí dále v prohlášení.

„Neexistuje žádný smluvní závazek mezi rozhodčími profesionálních soutěží a FAČR, že by se rozhodčí profesionálních soutěží měli podílet na refundaci nákladů, které v souvislosti s tímto seminářem vznikly,“ napsala komise rozhodčích v prohlášení pro média. FAČR podle ní navíc uhradila závazky včas a řádně.

Dále komise naznačuje, kdo by za zvláštními požadavky vůči rozhodčím mohl stát. „Pokud výkonný výbor FAČR na návrh místopředsedy Romana Berbra přijal usnesení, že rozhodčí profesionálních soutěží mají retroaktivně a bez jakéhokoliv právního nebo smluvního titulu hradit neexistující závazky, považuje komise rozhodčích takto přijaté usnesení za nezákonné a jsoucí v rozporu s právním řádem,“ ohradila se komise v čele s předsedou Michalem Listkiewiczem.

FAČR ovšem považuje svůj nárok na uhrazení faktur za právoplatný. „FAČR poskytla rozhodčím službu a na základě této skutečnosti je oprávněna požadovat její úhradu. Jinak řečeno, rozhodčí nejsou zaměstnanci FAČR, tudíž seminář v Portugalsku neměl parametry služební cesty, a FAČR tak má plné právo vymáhat na rozhodčích finance spojené s touto akcí. Stejně tak, jako tomu bývalo vždy v minulosti, kdy rozhodčí na seminář do ciziny cestovali,“ sdělila fotbalová asociace v prohlášení.

Nic neplaťte, říká sudím jejich komise

Komise v prohlášení doporučila všem rozhodčím, kteří již výzvu k uhrazení nákladů obdrželi, aby na požadavek nijak nereagovali. „Komise rozhodčích FAČR považuje tento krok ze strany orgánů FAČR za bezprecedentní pokus o nátlak na rozhodčí profesionálních soutěží před nadcházejícím soutěžním ročníkem,“ naznačila komise důvod sporu. Komise ubezpečila rozhodčí, že nezaplacení neexistující pohledávky nebude mít vliv na obsazování rozhodčích k zápasům profesionálních soutěží.

FAČR zase odmítla, že by fakturace byla jakýmkoliv aktuálním nátlakem na nezávislost komise rozhodčích. Postup vysvětlila jako důsledek řešení ekonomické krize, se kterou se fotbal potýká.

„Sekretariát FAČR se snaží pochopit pokus komise rozhodčích o ochranu práv rozhodčích, nicméně úkolem vedení FAČR je dbát o zachování existence fotbalu v celém jeho rozsahu, nikoli pouze práv jedné skupiny. Bohužel, jednání komise rozhodčích nasvědčuje tomu, že není plně obeznámena s vážností ekonomického stavu FAČR, jinak by takové prohlášení nikdy neudělala,“ řekl místopředseda FAČR Roman Berbr.

Snahou vedení FAČR není poškozovat něčí práva, jak by se mohlo zdát, ale zachovat rovnováhu při řešení ekonomické krize, ve které se FAČR v důsledku jednání ministerstva školství právě nachází,“ dodal Berbr.

Odstoupit by měl celý výkonný výbor FAČR, nejen Pelta a Hrubčík

ČTK připomíná, že FAČR musela začít propouštět a seškrtávat výdaje. Mimo jiné se řešila pozice šéfa komise sudích Listkiewicze kvůli výši jeho platu. Na něj však přispěl jeden ze sponzorů.

Do Portugalska na soustředění vyrazilo v závěru ledna 68 českých rozhodčích.

V okolí Moncarapacha ladili formu na jarní boje v první a druhé lize mimo jiné pískáním přípravných zápasů, portugalské druhé ligy a juniorských soutěží.

Co k tomu dodat? Snad jen to, že vedení FAČR se do vážné ekonomické situace dostalo kvůli krokům obviněného expředsedy FAČR Miroslava Pelty ohledně rozdělování státních dotací. A Roman Berbr byl nejbližším Peltovým spolupracovníkem. Navíc se všeobecně, včetně médií, podceňuje fakt, že obviněna byla současně i celá FAČR coby právnická osoba. Což může být pro český fotbal v důsledku mnohem větší průšvih.

Předpokládalo by se tedy, že svou funkci nesloží jen Miroslav Pelta, ale celé jeho vedení, tedy celý výkonný výbor v čele s Romanem Bebrem (i Dagmar Damkovou). Zatím to ale udělal jen Vlastimír Hrubčík, takže výkonný výbor pracuje bez Pelty a Hrubčíka v jedenácti lidech. 

Proč se konají drahé semináře v cizině? Problém jménem Madeira

Pokud jde o povinná soustředění a semináře v daleké a drahé cizině, vyvstává základní otázka, proč se takové akce musejí léta konat tak daleko od Česka a proč se v minulosti tahaly z rozhodčích tak velké částky?

Jsou s tím jen problémy. Jako například před třemi lety, když ještě komisi rozhodčích šéfovala Dagmar Damková. Tenkrát skupina arbitrů, kteří si v roce 2014 zažádali o refundace za zpožděný let na seminář na Madeiře, za svůj „přečin“ řádně pykala.

Hovořil o tom v roce 2015 i bývalý přední český rozhodčí Libor Kovařík, jenž se dodnes s Romanem Berbrem a Dagmar Damkovou, kteří jej zažalovali, soudí.

„V březnu 2014 pan Berbr přiběhl na seminář rozhodčích v Praze a celý rozčilený křičel, že ten, kdo chtěl ušetřit dvanáct tisíc, přijde o pětasedmdesát tisíc korun. A že od tohoto okamžiku si na měsíc nezapíská šest hlavních rozhodčích a pět asistentů, “ prohlásil Libor Kovařík v létě 2015 pro deník Sport,

V únoru 2014 jsme byli na zimním semináři na Madeiře a cestu jsme si platili jako vždy sami. Vinou letecké společnosti TAP jsme ale na místo pobytu letěli zhruba 24 hodin a o den nám tak byl zkrácen pobyt. Letecká společnost v tomto případě hradí kompenzaci za zkrácení pobytu, což dělalo těch zmiňovaných dvanáct tisíc korun. Nikdo z komise rozhodčích, ani ze sekretariátu, nám neřekl, ať si o kompenzaci nežádáme. A ani nás upřímně nenapadlo, že by to mohl být problém. Vždyť jsme si to sami platili a faktury i letenky byly na naše jména. A nás jedenáct výše zmiňovaných rozhodčích a asistentů si tedy zažádalo o náhradu za zkrácení pobytu. Celý proces trval asi dvě minuty. Absolutně jsme nechápali, co jsme provedli špatného a za co nás chce pan Berbr trestat,“ popisoval Kovařík ve Sportu.


„Později nám pak bylo řečeno, že za nás tu úmornou dvouminutovou práci chtěl někdo udělat hromadně. Nechci spekulovat, co se s těmi penězi - za 70 lidí by to bylo zhruba 840 tisíc korun - mělo stát. Třeba by nám je nakonec vrátili…“ (usměje se). Já jsem napřed nevěřil tomu, že na základě jediné věty pana Berbra nás za takovou pitomost vůbec někdo potrestat může. Myslel jsem si, že to projedná komise rozhodčích a nějak rozumně si to vysvětlíme. Ale to jsem se dost spletl. Nikdo o tom totiž už nejednal, nikdo nám nic nevysvětloval a další měsíc jsme jezdili všichni pouze na dorostenecké soutěže. A aby nás to ještě víc bolelo, tak nás posílali co nejdál. Kromě nás to, bohužel, byl trest i pro mládežnické oddíly, které nám musely platit nesmyslně vysoké cesťáky. Rozhodčí z Prahy a Liberce jezdili například do Olomouce a Uherského Hradiště. Pokladníci těch klubů z toho byli nešťastní,“ uvedl přede dvěma lety Libor Kovařík.

 „Tehdy to byl zlom v mojí kariéře. V tu dobu jsem absolutně ztratil motivaci a chuť do pískání a začínal jsem přemýšlet o svém konci. Uvědomil jsem si, že o mně rozhoduje jediný člověk. Navíc člověk, který má estébáckou minulost. Nikdo se nás nezastal, ani o tom nemluvil. I to svědčilo o tom, že moc pana Berbra je v oblasti rozhodčích neomezená. A Dagmar Damková později v médiích opravdu tvrdila, že jsme za Madeiru potrestaní nebyli. Pokud o tom nevěděla, tak je zřejmé, že rozhodčí neřídí, ani je na zápasy nedeleguje,“ tvrdil Kovařík v létě roku 2015 v deníku Sport.

Takhle tedy skončil jeden přední český sudí, který má dodnes kvůli svým vyjádřením potíže. Jak už bylo řečeno, s těmi zimními zahraničními soustředěními rozhodčích jsou jen trable.

Připravujte se doma, třeba v Nymburce.

I fotbalisté jsou stejně jako sudí živnostníci

A tvrzení ze Strahova, že sudí nejsou zaměstnanci FAČR? Tak jistě. Jako nejsou Milan Škoda a Josef Hušbauer zaměstnanci Slavie, David Lafata a Lukáš Vácha nejsou zaměstnanci Sparty a David Limberský a Roman Hubník nejsou zaměstnanci Viktorie Plzeň. V českém fotbale jsou přece všichni OSVČ, tedy živnostníci. Až na to, že Škoda, Lafata ani Limberský nemusejí za svá soustředění v Rakousku platit faktury. Nebo snad ano?