Nabídky byly i z Ruska, ale nechtěl jsem dlouho čekat, říká Jiránek

Nabídky byly i z Ruska, ale nechtěl jsem dlouho čekat, říká Jiránek
ROZHOVOR

Loni po svém návratu do Česka nedokázal zachránit Příbram a teď začátkem července podepsal roční smlouvu na Dukle, kde má zalepit díru po stoperech Štetinovi s Šimůnkem. Osmatřicetiletý obránce Martin Jiránek se zkušenostmi z Ruska, Itálie či Anglie stále nemá fotbalu dost, a přestože si prý na českou ligu zvyká těžce, má chuť hrát a působit na mladé spoluhráče. 

S Honzou jsme počítali jako s lídrem obrany. Sázíme na jeho zkušenosti a kvalitu. Mladí se mají od koho učit,“ říká trenér Dukly Jaroslav Hynek. Sám Jiránek se prý cítí fyzicky dobře a věří, že má Dukle co dát. „Věk je jen číslo,“ říká.

Měl jste po sezoně i jiné nabídky než z Dukly? Ať už v české lize nebo v zahraničí?

"Co jsem mluvil s agentem, tak říkal, že se někde něco rýsovalo a byly tam prý i nějaké nabídky z Ruska, ale tím, že už jsem byl tady v Česku, tak se mi zase ven úplně nechtělo. Také jsem nechtěl na nic dlouho čekat a byl jsem rád, že se Dukla ozvala tak brzy."

Do Ďolíčku vás to nelákalo, když jste členem družstva fanoušků Bohemians?

"Bohemku mám pořád v srdci, ale nikdo se odtamtud neozval."

Byla pro vás loňská sezona v Příbrami, kde se týmu téměř nic nedařilo, psychicky hodně náročná? Máte před novou sezonou stále dostatek sil?

"Samozřejmě je příjemnější, když se hraje o titul nebo o poháry, ale alespoň jsme pořád měli o co hrát a pořád o něco šlo. Já už jsem toho v té své kariéře zažil poměrně hodně, takže si nemyslím, že by mě to mělo nějak poznamenat, ale je pravda, že se ta sezona Příbrami vůbec nepodařila a jednoduchá rozhodně nebyla."

Při podpisu smlouvy jste mluvil o evropských pohárech, jsou to opravdu cíle Dukly už pro tuto sezonu?

"S vedením jsem o cílech zatím nemluvil, ani jsem o pohárech nic neslyšel, ale každý klub musí mít ty největší ambice."

Z vašich zahraničních zkušeností, co Dukle chybí k tomu, aby se vrátila mezi českou špičku?

"Na to, abych v týmu hledal nějaké nedostatky, jsem tu zatím docela krátce, ale naopak musím říct, že co jsem už loni viděl některé zápasy Dukly, tak ten herní styl, kterým se prezentuje, se mi strašně líbí a teď v přípravě se to jen potvrdilo. Prostě supr."

A jak hodnotíte letní změny v kádru? Zejména v obraně…

"Tak odešla vlastně celá stoperská dvojice (Lukáš Štětina zamířil do Sparty a Jan Šimůnek do Maďarska), což není pro žádný tým nic příjemného, ale já myslím, že to zvládneme. Budeme ji teď asi skládat s Ivanem (Ostojičem) a jsou tu kvalitní mladí hráči."

Proti Chemnitzeru (Dukla vyhrála 2:0) se trefili hráči narození v roce 1995 a 1998…

"Jo, Dukla s mladými teď dobře pracuje. Jsou tu šikovní kluci a jsou tu od toho, aby se učili od starších a zkušenějších, čehož se rád zhostím."