Olomoucký střelec Falta exkluzivně: Narážky v kabině? Kéž by byly po každém kole

Olomoucký střelec Falta exkluzivně: Narážky v kabině? Kéž by byly po každém kole
ROZHOVOR

Do druhého kola české HET ligy 2017/18 vstupuje s nálepkou nejlepšího střelce soutěže! Čtyřiadvacetiletý ofenzivní plejer Šimon Falta zajistil dvěma góly Sigmě Olomouc cennou výhru v Boleslavi, přitom loni ve druhé lize zaznamenal stejnou porci branek během celé sezony! O čem všem mluvil v rozhovoru pro eFotbal.cz? Řeč mimo jiné došla i na zimní test v dánské Kodani.

Tak skvělý individuální i týmový start do nové ligové sezony jste asi neočekával, nebo se mýlím? Dvě vstřelené branky, výhra 2:1 v Boleslavi, to je přinejmenším slušný úvod…

Týmový výkon jsem takový určitě očekával. V předešlé sezóně jsme se tímhle stylem prezentovali, i v přípravě jsme na to navázali a udrželi si to. Co se týče toho individuálního výkonu, jsem rád, že jsem se dokázal gólově prosadit, jelikož mi bylo vytýkáno, že se málo tlačím do zakončení.

Při obou gólech jste si počínal velice zkušeně. Věřil jste, že své šance proměníte?

Jestli jsem věřil, že své šance proměním? Určitě ano, kdybych nevěřil, že můžu dát gól, tak bych hledal lépe postaveného spoluhráče.

Teď jste v prvním kole nasázel dva góly do mladoboleslavské sítě, přitom stejné číslo jste loni ve druhé lize zaznamenal během celé sezony! Čím to? Nebylo příliš šancí, nebo spíše vázla produktivita?

Podle mě to bylo tím, že jsme sbírali úspěšně body a já jsem u toho často asistoval, čímž jsem se uspokojil. Netlačil jsem se tolik do zakončení, a to mi potom bylo vytýkáno. Takže jsem se to snažil změnit a zřejmě se mi to podařilo, tak snad na to navážu i v dalších zápasech.

Tři body na půdě Mladé Boleslavi, která bojuje o účast v Evropské lize, nepochybně nesmírně těší. Byla však hra Sigmy ideální? Nebo ještě cítíte rezervy?

Musím říct, že rezervy jsem určitě cítil. Nevím, jestli to bylo počasím, které bylo extrémní, nebo něčím jiným, ale zejména druhý poločas od nás nebyl ideální. Docházely síly a tím pádem jsme jen bránili výsledek z prvního poločasu.

S jakým cílem vůbec Olomouc po návratu mezi českou elitu jde do nového ročníku? Primárním úkolem je záchrana v soutěži?

Primární je určitě stabilizace v nejvyšší soutěži. Takže ano, nejdůležitější je,abychom se udrželi v první lize, další úspěchy budou jen oceněním naší práce.

Jako olomoucký odchovanec si určitě pamatujete na svůj debut za A-tým. Jaký byl? Jednalo se o podařenou premiéru?

Na svůj debut si pamatuji matně, vím, že to bylo za trenéra Pivarníka a naskočil jsem na pár závěrečných minut. Spíše mi uvízl v paměti můj druhý start v nejvyšší soutěži. Bylo to v Příbrami, kde jsem také naskočil jako střídající hráč, ale střelil jsem svůj první prvoligový gól.

A jak vzpomínáte na své starty za mládežnické reprezentace? Pokud se nepletu, pravidelně jste hrával od kategorie U18, objevil jste se i v jednadvacítce…

Na reprezentaci vzpomínám určitě jenom v dobrém, protože to byla dobrá zkušenost. Nejvíce v paměti mi utkvěla právě kvalifikace, kde nás vedl pan trenér Hřebík s našim současným trenérem Jílkem. Sice jsme nepostoupili, ale je to pro mě nejlepší vzpomínka na reprezentaci, co jsem v ní působil. Další skvělou zkušeností byl turnaj ve Francii pod vedením trenéra Hoftycha, což byl asi můj největší reprezentační úspěch.

V Olomouci jste zhruba deset let, umíte si vůbec představit hrát někde jinde? Není žádným tajemstvím, že jste v zimě absolvoval testy v dánském Bröndby Kodaň. Jak to šlo?

Ano, to je pravda. Jestli si umím představit hrát někde jinde? Říkám ano. Rád bych zkusil i zahraniční angažmá, ale pokud bych v Olomouci zůstal celou kariéru, určitě bych nelitoval.Mám tu svoji druhou rodinu a cítím se tu jako doma. Co se týče zkušenosti v Bröndby, tak jsem za to nesmírně rád. Ale už když jsem tam jel, tak jsem věděl, že sezónu dokončím v Olomouci, jelikož cíl byl jasný – postoupit zpátky do ligy.

Zpět ale k HET lize. Výhrou v Boleslavi jste si nemohli udělat lepší reklamu pro sobotní domácí duel s Libercem. Mohou fanoušci opět očekávat tříbodový zisk?

Přesně tak. Lepší reklamu jsme si nemohli udělat, proto doufám, že sobotní zápas si nenechá ujít co nejvíce lidí a podpoří nás. Samozřejmě všichni věříme v tříbodový zisk, takže doufáme, že přijde co největší počet fanoušků, aby nám k tomu dopomohli.

Do 2. kola prvoligové sezony 2017/18 vstupujete jako nejlepší střelec soutěže! Jak to vnímáte? Objevily se v kabině z legrace nějaké narážky?

Nedávám tomu příliš velkou váhu. Je to po prvním kole a vůbec to není důležité. Pro nás je nejdůležitější sbírat body, a je jedno, kdo bude dávat góly. Jsme tým, kterému záleží na týmových úspěších, ne na individuálních. Narážky byly a budou, ale to jsou věci, které jsou příjemné, kéž by byly po každém kole.

Záložníkovi Sigmy Olomouc Šimonu Faltovi děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho úspěchů ve fotbalovém i osobním životě.