Naděje Slovácka Machalík exkluzivně: Chci už týmu pomoci nějakým gólem

Naděje Slovácka Machalík exkluzivně: Chci už týmu pomoci nějakým gólem
ROZHOVOR

Ještě v zimě usiloval o místo v kádru ligového Slovácka, teď patří mezi důležité stavební kameny základní jedenáctky! Řeč je o jednadvacetiletém talentovaném mladíkovi Davidu Machalíkovi, který se již natrvalo zabydlel ve středu pole. O čem všem mluvil v rozhovoru pro HATTRICK.cz a eFotbal.cz? Došlo na reprezentaci, přípravu proti římskému AS i start do nového ligového ročníku.

Jak v kabině vnímáte start do nového ročníku HET ligy? Dvě remízy ze dvou zápasů, taková je vaše bilance. Která ztráta mrzí více? Ta s Jabloncem, nebo v Jihlavě?

Určitě jsme chtěli alespoň jeden ze zápasů vyhrát, což se nám bohužel nepovedlo. Mrzí nás jednoznačně ztráta dvou bodů v Jihlavě, kam jsme jeli pro plný počet.

Teď doma přivítáte ostravský Baník, který se vrátil do ligy po roční odmlce. Není radno jej ale podceňovat, zatím neprohrál a na kontě má čtyři body. Co od něj očekáváte?

Je to nepříjemný soupeř, který po návratu do ligy hraje ve velké euforii. Myslím si, že přijede i hodně ostravských fanoušků, kteří to nemají daleko a pomohou k výborné atmosféře na stadionu. Hrajeme ale na domácím hřišti a tento zápas chceme určitě vyhrát.

Jaký je vlastně cíl Slovácka v letošní sezoně 2017/18? Je primárním úkolem záchrana v soutěži, nebo míříte výše?

Chtěli bychom hrát o něco výše, než minulý ročník, ale do ligy přišly dva silné týmy. Před každou sezónou si dáváme cíl hrát co nejvýše, ale základním cílem je udržení v soutěži.

V zimě jste teprve bojoval o místo v kádru ligového týmu, kde jste trávil svou vůbec první přípravu, teď patříte mezi stabilní členy základní sestavy. To je docela skok, nemyslíte?

Skok je to velký. Ani jsem nečekal, že budu mít tolik odehraných zápasů. Myslel jsem, že budu spíše sbírat starty po minutách.

Jak vzpomínáte na svou podzimní premiéru na Julisce proti pražské Dukle, kde jste přispěl k výhře 3:2? Debut hned v základní jedenáctce musel těšit.

Bylo to až v prosinci, pamatuji si, že tehdy byla strašná zima. Zápas se pro nás nevyvíjel dobře, výsledek jsme otáčeli až v posledních deseti minutách. Byl jsem hodně překvapený, že jsem nastoupil v základní sestavě, zároveň jsem se ale těšil.

Váš nejlepší zápas loňské sezony byl zřejmě ten proti Slavii, vnímáte to také tak? Chvála se na vaši adresu snášela ze všech stran, proti pozdějšímu ligovému mistrovi jste byl dokonce zvolen mužem zápasu…

To utkání se mi povedlo. Celý tým hrál dobře, ale bohužel jsme prohráli, což byla škoda. Ocenění muže zápasu těší, ale vyměnil bych ho za vítězství.

V letní přípravě Slovácko vyzvalo slavný italský klub AS Řím, prohra 1:0 s takovým soupeřem určitě nemusí mrzet. Dáváte tenhle zápas ve své kariéře výše než třeba již zmiňovaný povedený ligový duel se Slavií?

Prohra nás mrzela, jelikož jsme dostali gól nějakých deset minut před koncem. Pro většinu z nás to byl nejslavnější soupeř, s jakým jsme kdy hráli. Nechci to srovnávat s mistrovským utkáním v lize, je to něco jiného. Určitě to ale byl skvělý zážitek zahrát si proti tak kvalitním hráčům.

A co zápasy za českou reprezentaci do 20 let? Ty se vám povedly? Cesta ke lvíčatům rozhodně není úplně zavřená…

Můj první reprezentační sraz ve Španělsku se výsledkově nepovedl, oba zápasy jsme prohráli. Byl to první sraz, trenér chtěl odlišné věci, než ty, na které jsem byl zvyklý z klubu. V tom to bylo jiné. Poslední sraz byl ale lepší, už jsem věděl, co se po mě bude chtít. A začal jsem si i více věřit. Teď přecházím do kategorie U21, uvidím, jestli budu nominován i sem.

Myslíte, že i Slovácko sehrálo roli ve vašem rychlém zabudování v ligovém týmu? Přece jen je známé pro svou práci s talenty, pravidelně jste navíc hrál třetí ligu za béčko, odchovanci tu mají dveře otevřené.

Sehrálo velkou roli. Slovácko je známé, že dává příležitost mladým, a já jsem rád, že mi trenér Levý tu šanci dal. V B-týmu jsem strávil zhruba dvě sezóny, kde jsem se seznamoval s mužským fotbalem po příchodu z dorostu. Všichni mladí hráči si tím projdou, přechod do A-týmu už pak není tak velký šok.

Herně je vše v naprostém pořádku, produktivita ale zatím pokulhává. Vyhlížíte už netrpělivě zápas, kdy vstřelíte svou první branku, nebo tohle nijak neřešíte a nepřipouštíte si to?

Myslím na to. Chci už týmu pomoci nějakým gólem, ale zatím se mi to nedaří. Doufám, že ho dám co nejdříve a spadne to ze mě.

Jak to máte se vzděláním? Myslíte i na zadní vrátka, kdyby to s fotbalem nevyšlo? Přece jen vážná zranění nejsou ve fotbale ojedinělou záležitostí.

Studuji VOŠ v Uherském Hradišti. Skloubit to s fotbalem je velmi náročné. Učitelé i trenéři mi však vycházejí vstříc, za což jsem velmi rád. Chybí mi poslední rok, tak doufám, že už to zvládnu.

Máte nějaký svůj oblíbený klub a hráčský vzor, ať už u nás nebo v zahraničí? Kterou ligu byste si nejraději vyzkoušel?

Vždycky jsem fandil Manchesteru United, to mi zůstalo dodnes. Jako hráč se mi líbí Luka Modrič. A jednou bych si chtěl zkusit španělskou ligu.

Záložníkovi 1. FC Slovácko Davidu Machalíkovi děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho úspěchů ve fotbalovém i osobním životě.