Nadávky Ben Chaimovi kvůli jeho původu jsou nechutné. Jako skandování „Jude“ při derby

ČTVRTEČNÍ OFSAJD PAVLA PROCHÁZKY

Když fandové jakéhokoli klubu rasisticky spílali soupeřovým hráčům tmavé pleti, zpravidla přestali ve chvíli, kdy i v jejich oblíbeném týmu začali nastupovat fotbalisté afrického původu. Může něco podobného zafungovat v Česku v případě antisemitských urážek a skandování „Jude!“ (Slavie) před velkým pražském derby? Uvidíme už třetí zářijový víkend, kdy se ligový duel Slavia – Sparta uskuteční v Edenu. Nyní totiž čelí podobným nadávkám nejdražší hráč české ligy, izraelský reprezentant ve sparťanských službách Tal Ben Chaim.

Nadávky Ben Chaimovi kvůli jeho původu jsou nechutné. Jako skandování „Jude“ při derby

„Ben Chaim čelil celých devadesát minut vulgaritám od hráčů Slovanu, včetně urážek směřujících k jeho židovskému původu. To je samozřejmě hodně závažné,“ prohlásil po nedělním emočně velmi vypjatém ligovém utkání Liberec – Sparta (1:1) italský trenér Letenských Andrea Stramaccioni. Pokud má pravdu, stala se pod Ještědem nechutnost prvního řádu.

Nadával Coufal sparťanovi do „zas.anejch Židů“?

„Trenére, já bych si spíš zoufal nad tím, když můj kapitán (Vladimír Coufal – pozn. red.) řve na Ben Chaima ‚Zas.anej Žide!‘ Měl jsem to potvrzené od více hráčů, kteří byli přímo u toho. A jsou to kluci, kterým stoprocentně věřím,“ napsal na Twitter tiskový mluvčí Sparty Ondřej Kasík v reakci na tvrzení libereckého kouče Jindřicha Trpišovského. Ten totiž už v neděli řekl: „Ben Chaim všechny fuckuje, nadává nám a říká, že si naše hráče koupí jako trpaslíky na zahradu. A v devíti hrajeme my…“

Stramaccioni to ovšem odmítl jako neakceptovatelný útok směrem k Ben Chaimovi a Kasík pro deník Sport dodal: „Zda podáme na Coufala podnět k disciplinární komisi, je ve hře.“

Bačkova komise by měla konat v každém případě, byť dokazování těchto antisemitských výroků bude nejspíš velmi složité a může to skončit tradičním tvrzením proti tvrzení. Pokud tedy nejsou k dispozici záběry, z nichž by šlo odezírat, co si hráči říkají.

Buď, jak buď, sparťanská kritika urážek kvůli židovskému původu je měsíc před derby Slavia – Sparta velmi vítaná. Právě proto, že někteří letenští „ultras“ považují chybně klub červenobílých za židovský, byť už je z jeho názvu patrné, že jde o klub původem slovanský. Výsledkem je pak již tradiční urážlivé skandování „Jude – Slavie!“

Židovská obec protestovala už před deseti lety  

To se už přesně před deseti lety, 16. srpna 2007, nelíbilo Židovské obci, která kvůli tomu napsala majiteli Sparty Danielu Křetínskému otevřený protestní dopis.

Předseda Židovské obce v Praze v něm tehdy vytýkal Spartě, že její fanoušci při zápasech pokřikují antisemitská hesla. V otevřeném dopise bylo uvedeno, že se skandování „Jude“ ozývalo ipři zápase třetího předkola Ligy mistrů proti londýnskému Arsenalu.

Po představitelích klubu obec chtěla, aby takovým projevům zamezili. Sparta už před deseti lety slíbila, že chování fanoušků prošetří s tím, že proti projevům rasismu i antisemitismu na stadionech dlouhodobě bojuje.

Dopis v srpnu 2007 podepsal vedle předsedy Židovské obce v Praze Františka Bányaie i ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát.Skandování „Jude“ (Slavie) se z části publika, patřící k organizované části sparťanských fanoušků, podle nich ozývalo již poněkolikáté.  „Užití německého označení pro Židy ‚Jude' při skandovaném pokřiku nenechává na pochybách, že je toto označení míněno hanlivě jako nadávka, jako tomu bylo v období masové perzekuce Židů v období druhé světové války,“napsali už před deseti lety František Bányai a Leo Pavlát.

Nacistický antisemitismus v hledištích

Zástupci obce a významné muzejní instituce připomněli, že tomuto pronásledování jenom v Čechách a na Moravě padlo za oběť na 80.000 Židů, československých občanů. „Skandovaným pokřikem ‚Jude' (v minulosti i s nápisy na transparentech) se část příznivců vašeho klubu otevřeně hlásí k nacistickému antisemitismu, aniž by proti tomu váš klub rozhodně vystoupil,“ uvedli představitelé Židovské obce a Židovského muzea v Praze.

Bányai s Pavlátem v srpnu 2007 doplnili, že Sparta před zápasem s Arsenalem veřejně varovala před projevy rasismu během utkání a uvedla, že možné autory takových projevů lze identifikovat a hnát k odpovědnosti. Autoři dopisu věřili, že tato svá prohlášení klub myslel vážně a že je mínil uplatnit i na „opakovaně antisemitská vystoupení některých vašich fanoušků během zápasů AC Sparta.“

Uplynulo deset let a vůbec nic se nezměnilo. Teď ovšem kvůli Ben Chaimově angažmá ve Spartě a jeho nedělním problémům v Liberci možná konečně nastal čas na změnu. Všechno špatné může být pro něco dobré. I když kdo ví – uvědomí si všichni fandové, že kromě klubového rivala urážejí tím samým pokřikem i jednoho z nejlepších hráčů svého vlastního klubu?

Na Letné se bude tento týden zeštíhlovat kádr. Na hostování odejde několik hráčů