Čím míň posil, tím hrají „S“ lépe. Plzni opět pomohl sudí Julínek, po Teplicích zařízl Jihlavu!

Čím míň posil, tím hrají „S“ lépe. Plzni opět pomohl sudí Julínek, po Teplicích zařízl Jihlavu!
PROCHÁZKA LIGOVÝM DĚNÍM

Více než hodinu to v neděli vypadalo, že pražská „S“ (pátek: Sparta – Slovácko 1:0, sobota: Bohemians – Slavia 0:0) po 4. ligovém kole stáhnou náskok Viktorie Plzeň na jediný bod. Nakonec ale na Západočechy čtyři body ztrácejí. 

Vrbovi svěřenci totiž senzačně prohrávali na půdě poslední Jihlavy, která do té doby nedala jediný gól, 0:1. Už 26 vteřin po výkopu využil chyby západočeských obránců Litevec Ikaunieks. Ten měl v první půli ještě dvě šance na zvýšení stavu, ovšem nevyužil je. Plzeň pak ve druhém dějství díky vydařené Hrošovského střele necelou půlhodinu před koncem vyrovnala. A po velké pomoci sudí Pavla Julínka v posledních vteřinách tříminutového nastavení zásluhou Bakošova důrazu strhla vedení na svou stranu.

Jenže… Ten gól padl po rohu, jemuž předcházel Bakošův útočný faul (což v Dohránu na ČT Sport jaksi ignorovali). Navíc v 80. minutě mohl jít na plzeňskou bránu sám jihlavský Dvořák, Hájek ho strhl na zem, ovšem místo červené viděl viktoriánský stoper jen žlutou kartu. To vše v režii Julínka, na nějž podaly stížnost už letos na jaře po dubnovém utkání v Plzni (2:2) Teplice.

Západočeši přes veškerou Julínkovu pomoc tenkrát nedokázaly Teplické porazit, jen dotáhnout stav z 0:2 na 2:2, takže tehdy na rozhodčího generální ředitel Viktorie Plzeň Adolf Šádek údajně z plna hrdla řval. Podle Aktuálně.cz měl plzeňský manažer vulgaritami častovat nejen rozhodčího Pavla Julínka, ale i samotného delegáta Václava Krondla - i celou komisi rozhodčích, jejímž je Krondl členem.

Šádek: „Kdo tě učil pískat, Julínku?!“

Václav Krondl údajně ve zprávě popsal, i s konkrétními časovými údaji, jednotlivé Šádkovy výlevy. K dalšímu pokračování nepřístojností mělo v dubnu dojít i po utkání v kabině delegáta, kde prý ze Šádkovy strany přišlo i vyhrožování. A to přesto, že Julínek v utkání škodil spíše Teplicím, které si na něj proto také stěžovaly…

„Kdo tě učil pískat? Ty už si nezapískáš, o to se postarám!“ měl Šádek křičet mj. na Julínka (Nelíbilo se mu prý třeba, že si sudí dovolil pustit Kopicovo zpackané rozehrání rohu, po němž Plzeňští kuriózně inkasovali.).

Za tyhle výlevy v dubnu disciplinární komise udělila plzeňskému generálnímu řediteli pokutu ve výši 40 000 korun.

„Komise vyhodnotila předložené informace tak, že došlo ze strany pana Šádka k disciplinárnímu přečinu. Emotivní výroky učiněné v průběhu utkání jsme zhodnotili jako nepatřičné a uložili trest peněžité pokuty odpovídající závažnosti, intenzitě a zároveň v kontextu jiných rozhodnutí disciplinární komise v obdobných věcech,“ zdůvodnil 20. dubna 2017 rozhodnutí disciplinárky její předseda Richard Baček.

Vrbovi vyšel tah s Bakošem

Inu, Julínek si nakonec zase za čtyři měsíce zapískal, a to dokonce znovu zápas Viktorie Plzeň, jíž svými rozporuplnými verdikty tentokrát pomohl až ke třem bodům. Zdá se tedy, že po této srpnové neděli to bude mít Pavel Julínek ve Štruncových sadech zase dobré. Teď je 21. srpna, výročí okupace Československa sovětskými vojsky v roce 1968, berme to tedy tak, že sudí byl v dubnu „jen pomýlen a nyní prošel řádným poučením z krizového vývoje“.

Dost ironie. Nasazování komise rozhodčích v čele s Michalem Listkiewiczem a Petrem Mlsnou (nejen) v tomto případě nechápu. To už na tohle Julínkovo dubnové účinkování, teplický protest a Šádkovy výhrůžky pánové zapomněli? Já vím, že je to po éře Damkové s tím nasazováním arbitrů přetěžké a že mnohdy nejsou lidi, ale tohle je do očí bijící.

Je ale třeba také uznat, že k obratu v Jihlavě pomohl svým zkušeným koučováním i staronový viktoriánský trenér Pavel Vrba. Ten už ve 39. minutě za nepříznivého stavu 0:1 nekompromisně stáhl ze hry Živuliče a poslal na trávník druhého útočníka Bakoše. A slovenský bijec svým důrazem nakonec v samém závěru utkání rozhodl!

S Čechy se Spartě daří lépe

Fanoušci Sparty i Slavie se začínají až vzácně shodovat. Jejich týmy hrají lépe, když je na hřišti co nejméně takzvaných letních „posil“.

Sparťané podali v pátek večer proti Slovácku (1:0) v nové sezoně svůj nejlepší výkon. Mohli nad sympatickým moravským soupeřem vyhrát i vyšším rozdílem. Ostatně druhý Lafatův gól měl nejspíš platit, šlo maximálně o hraniční ofsajdovou situaci, která se má pouštět. V základní sestavě nastoupilo sedm Čechů a jen čtyři cizinci (Costa, Mavuba, Ben Chaim a Biabiany). Navíc Rosický nemohl hrát kvůli nemoci. Přesto ta „česká“ hra vypadala hned mnohem lépe.

I když, Sparta zase mohla dopadnout jako předtím proti Bohemians 1905 či Liberci (shodně 1:1). Už v první půli si hráči Slovácka vytvořili dvě nadějné možnosti a v závěru, kdy Letenští bránili hubené vedení a zdržovali hru, viselo vyrovnání na vlásku hned dvakrát. Kdyby Hofmannova hlavička letěla jen o pár centimetrů víc směrem do branky nebo kdyby vzápětí teprve sedmnáctiletý náhradník Kubala z malého vápna nepřestřelil, dopadli by Stramaccioni a spol. jako proti klokanům či pod Ještědem.

Proto se mi zdály všechny ty trenérovy oslavné řeči po zápase poněkud předčasné. Chápu, že se mu ulevilo, ale tuhle výhru je třeba potvrdit už v sobotu v Brně a v příštích zápasech. V pátek to byla jen splněná povinnost.

Zatím Sparta vstřelila jen čtyři uznané branky, v každém utkání jednu. Dvakrát to stačilo na výhru, dvakrát z toho byla jen remíza.

Kdy „Jude“ (ne)vadí…

Minule jsem na tomto webu psal o tom, že přítomnost izraelského reprezentanta Ben Chaima, jenž v musel v Liberci podle trenéra Stramaccioniho i tiskového mluvčího Kasíka údajně čelit urážkám kvůli svému židovskému původu, možná zkultivuje některé sparťanské fandy natolik, že třetí zářijový víkend při derby v Edenu konečně neuslyšíme tradiční „Jude – Slavie!“

Jak jsem byl naivní. Bylo to už v pátek slyšet i při zápase, v němž červenobílí vůbec nehráli. Ben Chaim, neBen Chaim. Poté, co sparťanští ultras ve čtvrtek (shodou okolností v den pohřbu velkého letenského funkcionáře Rudolfa Bati) pronesli na stadion rakev coby symbol pohřbívání klubu současným vedením, to byla kaňka na kýženém letenském úspěchu. Chvályhodné ovšem je, že hlavní tribuna na tohle skandování odpověděla pískotem.

Ostatně ani hráčům Sparty se v pátek po zápase zprvu jako by nechtělo jít ultras pozdravit. Údajně čekali, až jejich kapitán David Lafata dokončí své televizní interview. V každém případě je manažer Radoslav Kováč pod tribunu nakonec poslal. No, nevím, chtělo by to asi nějaký jednotný postoj. Pokud Stramaccioni s Kasíkem správně kritizují nechutné urážky vůči Ben Chaimovi, nemělo by se na to Letné za pár dní při podobné situaci zapomínat. Klidně mohli hráči pozdravit jen ty slušné ochozy, poklonit se hlavní tribuně a odkráčet důstojně do kabin.

Když Sýkoru v šanci odzbrojí spoluhráč…

Tím se dostáváme volně ke Slavii, která po vršovickém derby se stále neporaženými bojovníky z  Bohemians 1905 (0:0) rovněž řešila excesy svých „kotlířů“.

Nejprve však ke hře. Červenobílí sice mají pod Šilhavého taktovkou nevídanou bilanci třiceti utkání v řadě bez prohry, což je jeden ligový ročník, ovšem opět nedali v nové sezoně venku gól. V krátké době už potřetí (na Baníku 0:0, v Nikósii 0:2, v Ďolíčku 0:0). Na rozdíl od předešlých zápasů však tentokrát neměli ani příliš šancí, které by mohli spálit. S výjimkou úvodu (Sýkorova příležitost a Bořilova rána nad z velké blízkosti).

Kdyby ve druhé minutě Sýkora svou možnost proměnil, asi by derby mělo úplně jiný průběh a sešívaní by si před středeční odvetou play off Ligy mistrů s APOEL Nikósie potřebně zvedli sebevědomí. Takhle je tomu právě naopak.

Sýkoru totiž v šanci sobecky odstavil od balonu jeho vlastní spoluhráč Mešanovič, na něhož brankář klokanů Fryšták šikovně vyzrál a Sýkorova dorážka z téměř nulového úhlu nemohla mít nárok na úspěch. „Kdyby mi to Mesy nechal, asi by to byl gól,“ zlobil se po zápase Jan Sýkora.

Ten nastoupil po dlouhém zranění poprvé v základní sestavě, stejně jako posila z Plzně - Slovák Jakub Hromada. Už tuhle skutečnost fandové Slavie po utkání kritizovali. Nestačil by jeden takto nerozehraný hráč. Ale hned dva?

Proti úternímu duelu na Kypru udělal trenér Jaroslav Šilhavý celkem šest změn (nově hráli v základu Sobol, Sýkora, Hromada, Altintop, Zmrhal – ten dokonce jako kapitán - a Mešanovič).

V první půli slávisté sice soupeře přehrávali, ale po dvou úvodních šancích to k ničemu nevedlo, bylo to bezzubé.

Po pauze pak Bohemians ztratili zbytečný respekt, místy Slavii i zatlačili a Kocič a Nečas měli na kopačkách dokonce rozhodující gól! Navíc kdyby sudí Proske odpískal za nastřelenou Hromadovu ruku penaltu, tak by si to obhájil (i když nějaká ta nastřelená ruka byla reklamována i na druhé straně).

Slávistické opory přišly pozdě

Trenér Jaroslav Šilhavý poté postupně poslal do hry opory, které chtěl původně šetřit, tedy Stocha, Hušbauera a Škodu, ovšem nebylo to nic platné. Soupeř se mezitím dostal na koně a bojoval o to víc o další favoritův skalp – po Spartě (1:1) zaslouženě obral i Slavii (0:0).

Moc tohle slávistické šetření opor nechápu. Nejde to udělat obráceně – nasadit nejsilnější hráče na začátek, získat vedení a pak teprve opory stáhnout? V basketu si uděláte s nejsilnější sestavou patřičný bodový polštář a potom už to klidně můžete dohrát s druhou pětkou. Nevěřím, že by tohle alespoň částečně nefungovalo i ve fotbale.

Slávistické opory stejně musely nastoupit, navíc proti vývojem utkání nabuzenému soupeři a jelikož s nepříznivým skóre už nic neudělaly, nesou na neúspěchu svůj částečný podíl. Což jim před klíčovou odvetou play off psychicky dvakrát nepomůže. Krom toho se čekalo, že kouč na závěr stáhne ze hry kondičně nepřipraveného Altintopa a nikoli Mešanoviče, za něhož přišel Milan Škoda.

I Jaroslav Šilhavý přiznal, že se jeho tým v nové sezoně potýká se špatnou koncovkou. Za čtyř zápasů má osm bodů jako Sparta, ale dal jen tři góly, z toho dva z penalt. Na druhou stranu branku dosud nedostal, venku hrál dvakrát 0:0.

Kdyby to takhle šlo dál, měli by slávisté na konci sezony patnáct domácích výher a patnáct venkovních remíz, tedy šedesát bodů. S tím vyhráli titul v roce 2008, stejně jako Sparta v roce 1999. V roce 2006 měl dokonce první Slovan Liberec jen 59 bodů. Ovšem to by museli i ostatní soupeři hodně ztrácet. Tohle ovšem neberme vážně, jen to samozřejmě jen úsměvná teorie.

Zaslechl jsem ale jiné teorie slávistů o tom, že teď je důležitější pohárová Evropa, nyní je v lize prý důležité jakžtakž držet krok, pak, že se to dožene.

Na to bych ale až tak nespoléhal. Už kvůli slávistickým fanouškům, jejichž nespokojenost se stupňuje měrou podobné té (měřeno před týdnem) sparťanské. Posily? Spokojenost je snad jen s Dannym, který ovšem nemohl kvůli zraněnému kolenu na Kypru nastoupit, a s mladým hostujícím Ukrajincem Sobolem (podobně jako ve Spartě, kde přísnější měřítko snesou zatím pouze Ben Chaim a Biabiany).

„Kauza Altintop a duhové vlajky“

Na druhé straně tu máme hodně nevýrazného a patřičně nebojujícího Halila Altintopa (resp. Janka).Ten se po derby na Bohemians po děkovačce snažil udobřit fandy tím, že mezi ně hodil svůj dres, ti mu jej ovšem rozzlobeně hodili zpátky.

„Jsem znechucen, jak z chováni k Halilovi, tak z přeškrtnutých duhových vlajek. Pro tyhle fanoušky fotbal neděláme. Slavia byla vždy noblesní klub, který se vždycky vyjímal oproti druhým. Vždycky se pěstovala slušnost a úcta k druhým, a to lidé zapomínají,“ napsal na Twitteru slávistický předseda Jaroslav Tvrdík.

Je otázkou, zda šlo o fanouškovskou kritiku opakovaně nevýrazného Altintopova výkonu, nebo o odpudivý akt směrem k tureckému, tedy muslimskému, fotbalistovi. Nebo o obojí. A ty přeškrtané duhové vlajky hnutí gayů a lesbiček vyvěšené v sektoru fanoušků Slavie? Šlo ještě o nějaké protestní dozvuky z tradičního pražského pochodu gayů a lesbiček z předminulé soboty, nebo to mělo mít něco společného s fotbalem?

Není těm hovadům v kotli trapné vyvěšovat přeškrtané duhové vlajky, když za nás nastupuje Kuba Hromada? To je úplně stejné, jako když budou řvát ti rudí bezmozci ‚Jude‘ s Ben Chaimem v sestavě,“ napsal jeden z fandů v diskuzi na serveru slavistickenoviny.cz.

Vycházel přitom z drbů šířených z internetových hádek na plzeňských a slávistických webech po letním příchodu Jakuba Hromady z Viktorie Plzeň do Slavie. Jiní zasvěcení diskutéři ovšem tvrdili, že slovenská posila červenobílých má přítelkyni, že by měl mít před svatbou a že si ho patrně pletou s jiným Hromadou, totiž s hercem a známým českým gay aktivistou Jiřím Hromadou.

I kdyby tomu bylo jakkoli, tyhle projevy xenofobie a homofobie některých slávistických „kotlířů“ jsou ubohé a Jaroslav Tvrdík měl samozřejmě pravdu.

To ovšem neznamená, že se by se snad nad výkony drahých opor měly přivírat oči. Jiný diskutér na webu slavistickenoviny.cz například napsal:

1.) Jugas s míčem je katastrofa. 2) Altintop bez míče je katastrofa.“

V květnu bojovala Slavia v Ďolíčku úplně jinak

To už stojí za závažnější zamyšlení. Před čtvrtrokem a kousek, v sobotu 6. května 2017, tři týdny před strahovským ziskem titulu, nastoupila Slavia na Bohemians možná ke klíčovému utkání v boji o ligové prvenství. Těsně předtím totiž ztratila Plzeň dva body v Jablonci po remíze 2:2. Slavia pak po nerozhodném poločase 1:1 zdolala v Ďolíčku klokany 3:1. Góly tehdy dali Mingazov, Zmrhal a Sýkora.

V základní sestavě tenkrát i nyní nastoupili jen čtyři hráči - Bořil, Ngadeu, Sýkora a Mešanovič. Pak se na hřišti po Mingazovově zranění objevil i Zmrhal. Ze sobotních náhradníků hráli v květnu v základu i Hušbauer a Škoda. Tehdejší tým bez letních posil však podal mnohem lepší, kvalitnější a hlavně bojovnější výkon a o důležité vítězství se popral s daleko větší vervou, i když soupeř byl tenkrát stejně houževnatý jako v sobotu.

V tom je asi jádro pudla, letní „posily“ pražských „S“ musejí co nejrychleji dokázat, že jsou skutečnými posilami. Nikoli jen dožívajícími „žoldnéři“, pro které je každý den v krásné Praze dobrý a finančně výhodný, jak to už v souvislosti se Spartou naznačil internacionál Ladislav Vízek.

Zažívá Uhrin po roce déjá vu?

Další zajímavosti čtvrtého kola? Hlavě porážka Mladé Boleslavi s Libercem v poměru 0:3 a dva góly osmnáctiletého teenagera Martina Graiciara. Pak že český fotbal nemá talenty. Jen aby se ale Martin ve Fiorentině, kam po sezoně odejde, neztratil. Po jeho televizním vystoupení lze ovšem konstatovat, že to má v hlavě srovnané.

Srovnané to však nemá sportovní ředitel a trenér Mladé Boleslavi v jedné osobě Dušan Uhrin mladší. Jeho kolega a předchůdce Martin Svědík byl za divných okolností odstaven, ovšem „Bolka“ už zatím stihla vypadnout z kvalifikace Evropské ligy s průměrnými Albánci a v lize ztratila z dvanácti možných jedenáct bodů, přičemž hrála třikrát doma!

Přesně touhle dobu se před rokem kvůli zpackanému startu musel Uhrin junior poroučet ze Slavie. Jak to s ním bude vypadat v Mladé Boleslavi? Přemlouvání Svědíka by asi bylo obří blamáží a ostudou, i když v českém fotbale je možné všechno.

Divoké časy zažívá i Baník Ostrava. Poté, co udržel čisté konto se Slavií inkasoval za dva zápasy osm gólů (2:5 na Slovácku, 3:3 doma s Teplicemi)!Navíc se mu v krátké době zranil už druhý gólman (Vašek). Je hezké, že na Slovácku z 0:3 snížili baníkovci stav na 2:3 a že s Teplicemi z 0:2 udělali vedení 3:2, jenže z toho všeho je nakonec všehovšudy jediný bodík. A nedělní duel v Plzni před sebou…

Tepličtí zase potvrdili kuriózní teorii příbramského trenéra Josefa Csaplára o tom, že „ve fotbale je nejhorší vést po půli 2:0“.

Nováček z Olomouc na Hané v první čtvrthodině nadělil Brnu během pěti minut tři góly. Vyhrál 3:0, a posunul se tak o bod (9) před Slavii a Spartu (po 8) na druhé místo v tabulce za stoprocentní Plzeň (12), s kterou jedinou minulé kolo ve Štruncových sadech prohrál (jen 0:1).

Tři jednobodoví zoufalci

Zato poslední Zbrojovka tone spolu s Boleslaví a Jihlavou s jediným bodem v sestupovém pásmu. A jejího trenéra Habance čekají podobně jako Uhrina těžké časy a spousta vysvětlování. Nechají ho v Brně ještě vést sobotní duel se Spartou?

S nimi na první výhru čeká i Peltův Jablonec. Ten také doma vedl nad Duklou už 2:0 a přišel o to. O velmi podivné penaltě, kterou ve prospěch Severočechů nařídil sudí Houdek v poslední minutě, se bude (nejen) na Julisce dosti mluvit. Jenže Trávník, jenž se jako jediný odvážil k exekuci pokutového kopu, selhal, takže to spravedlivě zůstalo 2:2.