Napálil Stramaccioni Křetínského jako DiCaprio? Hrubeš by neměl pískat Plzeň, pane Mlsno!

Napálil Stramaccioni Křetínského jako DiCaprio? Hrubeš by neměl pískat Plzeň, pane Mlsno!
PROCHÁZKA LIGOVÝM DĚNÍM

Po třetině první části ligové soutěže 2017/2018 vede tabulka Vrbova staronová Viktoria Plzeň. Zaslouženě a beze ztráty jediného bodu. Staronová je, žel, i přízeň sudích. Minule v Jihlavě (2:1) mluvili domácí o stížnosti proti Pavlu Julínkovi, který i dle mínění komise rozhodčích pomohl viktoriánům k cenným třem bodům. 

V neděli proti Baníku Ostrava (3:0) měli Západočeši zase oporu v Karlu Hrubešovi, jenž ještě v první půli za stavu 0:0 odpustil Plzni evidentní penaltu za Živuličovu ruku. Druhá Slavia po jasné výhře nad Mladou Boleslaví (4:0) sice ještě nedostala jediný gól, ale ztrácí na Západočechy čtyři body kvůli dvěma bezbrankovým remízám na Baníku a na Bohemce. Největší herní i výsledkovou krizi však zažívá Stramaccioniho Sparta. Ta v sobotu ostudně prohrála (0:2) na půdě v té době posledního Brna. A fanoušci mluví o tom, že italský trenér se nechal inspirovat Leonardem DiCapriem, resp. filmem „Chyť mě, když to dokážeš“, a dokonale tak napálil sparťanského majitele Daniela Křetímnského.

Aby všichni věděli, o čem je řeč. Hlavní postava filmu, mladíček Frank (Leonardo DiCaprio) si mj. vyrobil doklady a udělal se starším. Dokázal však proniknout i do řad pilotů jedné z největších leteckých společností, aniž by složil jakékoli zkoušky. Diplom právníka, jak jinak než zfalšovaný, mu otevřel cestu stát se obhájcem a nějaký čas působil i jako dětský lékař na klinice. Žil v luxusních hotelech a procestoval kus světa, protože byl navíc i jedinečným padělatelem šeků. Jeho loupeže vyčíslil zoufalý agent FBI (Tom Hanks), s nímž si Frank dlouho pohrával jako kočka s myší, na závratnou sumu 2,5 milionů dolarů...

Andreu Stramaccioniho přirovnali k DiCapriovu Frankovi v internetové diskuzi na serveru idnes.cz hned dva fotbaloví fanoušci. Robert Slavík napsal: „Ten Ital je borec. Takhle napálit Křetínského! Leonardo DiCaprio se s filmem Chyť mě, když to dokážeš může jít zahrabat.“

„Jedno se musí Italovi nechat. Musí to být skvělý herec. Přesvědčit toho východoevropského miliardáře, aby zaplatil výstupní klauzuli, shrábnout provize od agentů za koupi absolutních nekopů, zabezpečit svoje kamarády z realizačního týmu, a přitom nemít ani anung o trénování. Připomíná mi to film Catch me if you can (tedy česky Chyť mě, když to dokážeš),“ přidal svůj komentář na idnes.cz Martin Kruliš.

Frýdek se asi ztratil ve špatném překladu

Když už jsem u těch překladů. Četl jsem v létě o tom, jak bude v kabině Sparty úřední řečí angličtina. Když jsem pak slyšel Andreu Stramaccioniho mluvit anglicky v televizi, vybavila se mi, nevím proč, po spoustě let pátá třída základní školy a jedna z prvních lekcí anglického jazyka, kde hovořil „our friend Jomo from Africa“.

Pak se nedivím, když Stramaccioni anglicky hovoří přes svého asistenta Radoslava Kováče, který mu dělá překladatele, s Martinem Frýdkem, rebelem, vyřazeným ze sestavy, že se leccos ztratí v překladu. A že z věty „jsi jedním z mých patnácti základních hráčů“ vznikne „jsi patnáctým hráčem“. Základní a řadová číslovka, toť rozdíl.

Když čítá košatý sparťanský realizační tým dvaadvacet lidí, nešlo by si pořídit jednoho profesionálního překladatele, který umí italsky, anglicky a česky?

Problémy Sparty budou nejspíš v kabině

Ale kdoví, zda by to pomohlo. Současné problémy Sparty mají základ jinde než na hřišti. Už v kabině, kde údajně dochází k nejrůznějším výměnám názorů. Hlavně mezi starousedlíky a posilami, jimž prý mělo být docela fuk, že po zápasech z CZ Bělehrad tým předčasně vypadl z evropských pohárů. V Praze se mluví i o tom, že když David Lafata nedávno pořádal oslavu svého dvoustého ligového gólu, přišlo na ni nakonec asi jen sedm spoluhráčů.

Andrea Stramaccioni si v tomhle mumraji a jazykovém Babylonu počíná jako slon v porcelánu. Nejspíš neví, že na klubové legendy se nesahá. Nikdo mu asi neřekl, jak to dopadlo, když Petr Mach v 90. letech vyřadil z kádru Frýdkova otce a Horsta Siegla. Se zlou se potázal a musel je velmi brzy vzít na milost a zpátky do áčka.

A vůbec - bývalí zasloužili sparťani, jako Jozef Chovanec, Horst Siegl, Martin Frýdek starší, Jiří Novotný, Jan Berger údajně nemají v poslední době na Letné ustláno na růžích. Jejich kritické hlasy prý Danielu Křetínskému hodně vadí.

Sparta nyní bude zužovat kádr, Karavajev a brankář Koubek mohou odejít do zahraničí z ekonomických důvodů, Martin Frýdek a Václav Kadlec (Francie, Německo) z důvodů rebelských, další hráči z důvodů výkonnostních a kvůli své přebytečnosti.

Letenské čekání na obrat a na derby se Slavií

Uvidíme, co dokáže Andrea Stramaccioni, když bude mít v kabině normální počet lidí. Třeba se to zklidní a Sparta začne konečně hrát, jak se na tento klub sluší a patří. Teď italskému koučovi přijde vhod reprezentační pauza, i když bude mít hned několik hráčů pryč. Pak Letenští hostí doma Karvinou a jedou k velkému derby se Slavií do Edenu. Ideální šance na odlepení se od krizového dna. Nebo také hrozba ještě většího zapadnutí do bahna. Pak by asi Křetínský musel začít konat – navzdory tomu, že ho „italský projekt“ stál nemálo peněz.

Protože nejhorší je, když si z vás dělají fanoušci legraci jako po ostudné prohře v Brně. Jako třeba na idnes.cz Jiří Kučera: „Tak prohrát s Brnem není hanba, bylo jich na trávníku jen o jednoho méně. Navíc Sparta má za sebou náročnou přípravu v červenci, hodně zraněných, stávkujícího Frýdka, náročný přesun po D1 a jen asi třicetkrát vyšší rozpočet.“Nebo Ivo Marhoul: „Byt řidičem sparťanského autobusu, tak už pomalu přemýšlím nad tím, jak se dostat zpátky domu po vlastni ose. Klíčky bych nechal v zapalování a na palubce lísteček se slovy ‚omlouvám se‘.“

Živulič jak Ježíš na kříži

O Plzni už byla řeč, do základní části Evropské ligy sice dospěla stylem APOEL Nikósie proti Slavii, tedy „braň, zdržuj, brankář (Hruška) tě, když tak podrží“, ale jak říká klasik: „Důležitý je postup a je jedno jak.“

Po čtvrtečním utkání v „tropické“ Larnace byli Plzeňští sice na kapačky, trenér udělal spoustu změn a proti Baníku Ostrava mu to v zápase, který zaujal i (ne)účastí ostravských fanoušků (o tom více zítra), nakonec vyšlo (3:0). Ted po reprezentační pauze ovšem přijde těžká zkouška na půdě velmi dobře hrajícího Slovanu Liberec.

Jenže jak napsal Luděl Mádl v internetovém deníku Aktuálně.cz :„Baník dokonce mohl jít v první půli do vedení, kdyby sudí Hrubeš nebyl raněn slepotou, jež rozhodčí ve Štruncových sadech už léta potkává. Jinak by musel vidět, že měl Živulič rozpaženo, jak Ježíš na kříži, když mu uvnitř šestnáctky plesknul balon o ruku.“

Pánové sudí, laskavě si sjednoťte notičky!

Co dodat? Že mně tyhle „protekce“ už zase lezou krkem. Když už se i komentátoři ČT Sport Vlášek se Zelenkou diví, že Limberskému projde evidentní stolička soupeři, aniž by se pískl alespoň faul, je to na pováženou. Minule jsem tady kritizoval místopředsedu komise rozhodčích Petra Mlsnu, že nemůže nominovat na utkání Plzně sudího Julínka, když proti němu po utkání s Viktorkou nedávno podávaly protest Teplice. Ovšem to se týká i dalších arbitrů – právě Karla Hrubeše, dále Ardeleanua, Proskeho, Jílka, Lercha, Královce a Orla.

Je těch jmen hodně, ale taková už je holt současná listina rozhodčích – máme tu nějakou historii. A když na ni někoho zařadím, resp. na ni vrátím (Lerch), mám pak zaděláno na problém.

Popravdě řečeno, myslím, že by lepší Viktoria Plzeň v neděli večer ve Štruncových sadech stejně nad Baníkem vyhrála. Chleba se lámal po hodině hry, kdy nejprve ostravský De Azevedo spálil za stavu 0:0 svou velešanci a vzápětí se na druhé straně parádně do sítě Baníku trefil Limberský. Jak říkám, Viktorka hlavně za druhou půli vyhrála zcela zaslouženě, ale tyhle rozhodcovské kiksy jí kazí umělecký dojem.

Na jedné straně projde Živuličova ruka, na druhé odpíská sudí Machálek v utkání Teplice – Jihlava (3:1) pokutový kop po nevinné ručce Jihlavana Krejčího. Tak si, pánové sudí, laskavě sjednoťte notičky!

Píská se podle pravidel fotbalu, nikoli podle pravidel teorie o silnějším psu.

Na slávistickém hrotu může hrát Van Buren

Silnější byla Slavia i proti nyní poslední Mladé Boleslavi. Vyhrála 4:0, přestože měla v nohou neúspěšnou středeční odvetu play off s APOEL Nikósie (0:0) a zraněné či nemocné opory mimo hru – Milana Škodu, Deliho, Stocha.

Těžko říci, zda se konečně červenobílí sehrávají, či zda soupeř byl tak slabý. Ještě za stavu 1:0 kladli Mladoboleslavští odpor a měli šance srovnat skóre (hlavně Chramosta). Pak, po druhém Van Burenově gólu, do šatny odpadli.

Ukázalo se, že rychlý Holanďan Mick van Buren klidně může hrát na hrotu útoku a že mladý Ukrajinec Eduard Sobol, jenž vstřelil svůj premiérový gól v červenobílém dresu, v pohodě zvládne i pozici levého záložníka.

Výkon Josefa Hušbauera, exsparťana ve slávistických službách, s kapitánskou páskou na ruce ještě vzrostl. Kdo by ještě před nedávnem tušil, že mu červenobílý kotel vytvoří v Edenu tak bouřlivé ovace.

Co teď s Boleslaví udělá Uhrin mladší?

Pokud jde o Dušana Uhrina mladšího, přesně rokem touhle dobou byl propuštěn kvůli špatným výsledkům právě ze Slavie. Teď by se v Mladé Boleslavi musel propustit sám. Zatím jsme se dozvěděli, že jeho Martin Svědík, předchůdce a chvíli i kolega v trenérské zbrani připravil tým špatně kondičně. Někteří hráči se proto „zocelují“ v juniorce. Možná by bylo za dané situace lepší, zda by to v lize na chvíli jako melouch nevzal ten juniorský celek.

Ale teď vážně. Mladá Boleslav skutečně nemá hráče na to, aby byli v nejvyšší soutěži poslední. Dosud jsem si myslel, že to platí i o jejím trenérovi… Tak se nechám překvapit dny příštími.

Česká liga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.