Podniká a hraje ČFL. Návrat do ligy? Láká mě meta 200 zápasů, ale už to moc nevidím, tuší Volešák

ROZHOVOR

Prošel všemi mládežnickými reprezentačními výběry, se Slavií má dva mistrovské tituly a v první lize mu do dvou stovek zápasů chybí pouhé čtyři zářezy. Jak Ladislav Volešák přiznal v rozhovoru pro eFotbal.cz, tato meta ho láká. Záhy ale dodává, že návrat do ligy už nevidí příliš reálně. Ve 33 letech hraje třetí nejvyšší soutěž v dresu Štěchovic u Prahy. Tam totiž dokázal technicky skvěle vybavený záložník, který prošel i Spartou, Českými Budějovicemi, Slováckem či Příbramí, dokonale skloubit fotbal se svým podnikáním.

Podniká a hraje ČFL. Návrat do ligy? Láká mě meta 200 zápasů, ale už to moc nevidím, tuší Volešák

Na úvod se vraťme k poslednímu zápasu v Brozanech, který měl hodně divoký průběh. Po poločase jste prohrávali 1:3, ale nakonec jste skóre dokázali otočit a vyhrát 5:4. Co říct k takovému bláznivému utkání? Pro vás šlo o důležité vítězství, protože jste tím ukončili sérii tří porážek…

V kabině jsme si z toho po zápase dělali srandu, že to spíše vypadalo jako házená. Divákům se musel líbit. Když jsme po poločase prohrávali 1:3, byla z naší strany znát i frustrace. Řekli jsme si ale, že jsme na nejnižším dně, od kterého se dá jen odrazit. Vyšlo nám to a za takové vítězství jsme rádi.

Štěchovicím nyní patří s 9 body v tabulce 10. místo. Panovala by v klubu spokojenost, pokud byste zůstali na této pozici i po posledním utkání sezony? Nebo jsou cíle trochu vyšší?

Po úvodních dvou kolech, kdy jsme se vyhřívali na prvním místě, zavládla v klubu euforie. Možná zbytečně, poté jsme dostali přes prsty. Před zápasem v Brozanech jsme si řekl, že začneme úplně od nuly a chceme začít pomalu stoupat do lepší poloviny. Před sezonou jsem říkal, že by se mi líbilo hrát kolem pátého a šestého místa.

Myslíte, že současný kádr je na takové umístění dostatečně kvalitní?

Myslím, že má. Můžeme se opřít o skvělého útočníka Lukáše Batku, což je v této soutěži velkou výhodou. Je hlavně gólový. Tři kola se také trápil, ale teď v neděli v Brozanech to protrhl a dal dva góly. V tom vidím sílu. ČFL ale bude hodně vyrovnaná, možná ulítne je Chrudim, ale jinak se dá hrát s každým.

Chtěli ho v Anglii, teď válí v Králově Dvoře. Není důvod ke změně, hlásí brankář Krček

Na kvalitu ČFL jsem se chtěl právě zeptat. Je známá tím, že je vždy hodně vyrovnaná. Jak hodnotíte její úroveň a jak těžké je se v ní prosadit?

Když ji porovnám s první a druhou ligou, tak ČFL je hodně o soubojích, víc se tady kope na úkor fotbalovosti. Když se to povede přechytračit fotbalovostí, tak jsou k vidění pěkné zápasy. To ostatně ukázal právě duel v Brozanech, oba týmy chtěly hrát fotbal. Byly tam chyby, ale nebylo o to žádném nakopávání, hrálo se po zemi.

Štěchovice jste posílil v průběhu letní přestávky. Co vás k vedlo k tomu opustit Vyšehrad, kde jste v minulé sezoně patřil k nejlepším hráčům? Navíc Vyšehrad se netají ambicemi pokusit se zabojovat o postup do 2. ligy. Tak proč padla volba právě na Štěchovice?

Nechci říct, že jsem fotbal hodil na druhou kolej, ale pořídil jsem si ve Štěchovicích uhelné sklady a stavebniny a na hřiště to mám 50 metrů. Zavřu bránu a jdu si zatrénovat. Trochu jsem to přehodnotil. Už jsem to takhle praktikoval poslední půl rok, co jsem byl ještě na Vyšehradě, ale na tréninky jsem musel vždy pospíchat. V tomhle to mám snazší. Navíc vedení mě hodně chtělo, pocházím odtud. Před prvním zápasem jsem byl trochu nervózní, protože mě všichni místní znají, abych si neudělal ostudu, ale zatím je to v pohodě.

Chápu to správně, že máte v plánu spíše nějaký ten rok hrát na této úrovni, než se pokusit ještě získat angažmá v první nebo druhé lize?

Láká mě jedna věc. Mám odehráno 196 startů v první lize, chtěl bych ty zbývající do dvou stovek někde odehrát. Nevidím to ale už moc reálně. Muselo by se mi hodně dařit a teď opravdu netuším, kdo by mě případně mohl oslovit.

Měl jste po konci minulé sezony i jiné nabídky než tu od Štěchovic?

Měl jsem nabídku od Králova Dvora. Nebo jsem také mohl zůstat na Vyšehradě, ale poté, co jsme nezvládli jaro, tak to tam bylo docel rozhádané a už jsem tam nechtěl zůstat.

Jak si zatím angažmá ve Štěchovicích zamlouváte? Ať už co se týče podmínek, zázemí nebo party v kabině…

Spoustu kluků znám, v tom nebyl problém. Místní zázemí je na třetí ligu spíše průměrné, ale Štěchovice jsou vesnickým klubem, což se mi právě líbí.

Jaká je vaše role při zápasech na hřišti? Máte s trenérem domluvené, že máte poněkud volnější roli, nebo máte striktně dané úkoly?

Když to srovnám s Vyšehradem, tak tam jsem měl úplně volnou roli, ve Štěchovicích po všech hráčích trenér Busta chce, aby se vraceli za balón. Mě to pomohlo po fyzické stránce, trochu víc jsme potrénoval a shodil nějaké kilo. Musím říct, že se cítím o hodně lépe než na jaře na Vyšehradě.

Kromě vás je v týmu i Štěpán Kučera, další bývalý prvoligový fotbalista. Dá se říct, že na vás trenéři svým způsobem spoléhají? Asi není výjimkou, že si právě k vám přijdou spoluhráči pro radu…

Štěpán je v týmu už rok a půl a s trenérem hodně věcí společně konzultují. Mladí hráči na nás nahlížejí trošku jinak, ale i my sami občas přijdeme s nějakou tou radou. Tohle funguje dobře.

Od některých hráčů, kteří hráli vyšší soutěž a pak zamířili do nižších, jsem slýchával, že si na ně někteří soupeři dávali při bráněno obzvláště „záležet“ a kolikrát dostali řádně nakopáno. Stává nebo stalo se to i vám? Vy navíc patříte mezi technicky výborně vybavené hráče, kteří to mají možná ještě těžší…

Musím přiznat, že někdy to hodně bolí. Ale mě osobně to nevadí, protože taky umím někdy rozdat. Je to oboustranné.

Jste odchovancem Sparty, s konkurenční Slavií máte dva mistrovské tituly. Komu v letošní sezoně přejete titul víc? A co říkáte na příliv zahraničních hráčů do české ligy?

Říkal jsem, že to Sparta s posilováním trochu přehnala, ale Slavia ji dohnala. Plzeň v tomhle zůstala třetí vzadu, ale myslím, že se jim teď v duchu směje. Vidím správnou cestu v Plzni a v tom, že angažovali zpátky trenéra Vrbu. Titul přeju víc Slavii, aby obhájila titul, to je vždy velká euforie. Posily Slavie prostě vidím v lepším světle než ty sparťanské.

Kde všude se hraje třetí liga? Pět nejhezčích stadionů v ČFL!