Vymyšlená penalta Plzni zápas neprohrála, rozhodly chyby v defenzivě

Vymyšlená penalta Plzni zápas neprohrála, rozhodly chyby v defenzivě
KOMENTÁŘ

Plzeň ve čtvrtek nedokázala zlomit rumunské prokletí a znovu prohrála s bývalou Steauou o tři góly. Všechno však mohlo být úplně jinak, kdyby za stavu 0:0 proměnil svou velkou příležitost Milan Petržela, a nedal tak lotyšskému sudímu možnost nařídit po Hájkově naprosto čistém zákroku o dvě minuty později pokutový kop, který poslal domácí na koně a ukřivděné hosty do kolen. Větší vliv na konečný výsledek, než chybující sudí, však měla nefungující obrana Viktorky a absence zabijáka.

Kdybyste ten penaltový zákrok neviděli a museli si udělat obrázek jen na základě reakcí na sociálních sítích, měli byste hned jasno. Oblíbené spojení „penalta jasná“ se totiž včera večer nikde neobjevilo, a to ani od uživatelů se sparťanským znakem místo profilové fotografie. Místo toho všechny sportovní diskuze zaplavily citáty o karmě, vroucí vodě, božích mlýnech a o ochutnávání vlastní medicíny. O tom, že penalta být neměla, nikdo nepochyboval, ale bylo by naivní říkat, že tenhle moment rozhodl celý zápas.

Ano, lotyšský sudí Andris Treimanis, jehož jméno si v Plzni budou ještě hodně dlouho pamatovat, domácím připravil parádní výhodu, ale svěřenci a hlavně kolegové Pavla Vrby by se nyní měli spíše zamyslet nad defenzivní činností, která při absenci Romana Hubníka nemá absolutně žádný řád. Stopeři Hejda s Hájkem rychlostně nestačí ani českým útočníkům, a tak je možná na místě otázka, zda neměli na rumunské rychlíky čekat o něco níže než na půlce. Jejich vysoké postavení vedlo k tomu, že jim Budescu s Alibekem hned několikrát ukázali záda a jejich samostatné úniky končily buď na brankáři Hruškovy, vymyšlenou penaltou nebo krásným gólem.

Jinými slovy, Steaua vytáhla proti Plzni její vlastní zbraně, kterými ještě před pár lety sama válcovala soupeře v předkolech Ligy mistrů i v Evropské lize, ale v poslední době (s výjimkou úvodního zápasu s Duklou a posledního v Liberci) jakoby nevěděla, kde je má. A to i přes to, že se jí vrátil trenér, jenž ji naučil je používat. Viktorka ani v těch nejlepších letech nepřehrávala soupeře vytříbenou technikou, ale rychlým přechodem do útoku a skvěle zvládnutou kombinací, což se jí nejen včera bohužel nedařilo.

Ostře sledované tváře druhé ligy: Elitní kanonýr, comebackový král i letitý spasitel

„Domácí byli důraznější v osobních soubojích a proměnili dvě standardní situace. Proto zápas skončil takovým výsledkem,“ řekl zklamaný trenér Vrba a odmítal svalit vinu na stopery, o kterých se už po předkolech mluvilo v Bukurešti jako o plzeňských slabinách. Z celé obranné čtyřky se v nejlepším světle předvedl David Limberský, jenž už v zárodku zastavil několik rumunských útoků a sem tam si našel čas i na podporu těch plzeňských.

No, na podporu… spíše na snahy o založení, protože útok Viktorky včera večer nehýřil přílišnou aktivitou a Řezníček, alternující za potrestaného Krmenčíka, si svou premiéru v základní skupině Evropské ligy asi také představoval trochu jinak. Přestože se rval a trenéra Vrbu prý rozhodně nezklamal, nestačilo to.

Dalším z důvodů, kterými proto můžeme vysvětlovat včerejší nezdar Viktorky, tak byla absence Michaela Krmenčíka, jenž se v posledních zápasech potýká s obrovskou formou, dává a připravuje góly, umí podržet míč a hlavně hraje v pohodě, což se včera nikomu z jeho spoluhráčů příliš nedařilo. Jenže tým pro utkání evropských pohárů oslabil svou nedisciplinovaností v posledním vzájemném utkání s FCSB, kdy neudržel nervy na uzdě a z frustrace uštědřil protihráči ránu loktem. A ta stejná frustrace byla včera cítit také z Bakoše, Limberského nebo Řezníka. Samozřejmě je to pochopitelné, ale nesmí se to stávat.

Vedle této frustrace jsme mohli sledovat také jistou rozmazlenost z české ligy, která možná do jisté míry souvisela s onou frustrací. Kolář, Petržela, Kopic, Hrošovský i Bakoš se několik složitých soubojů „na hraně“ rozhodli vyřešit spadnutím a spolehnutím se na píšťalku, která se však téměř nikdy neozvala. Nemluvím o simulování v pokutovém území, ale o soubojích ve stoje na půlce, které se jim v české lize běžně pískají, jsou na ně zvyklí a často si jimi pomohou.

Výkon Plzně byl penaltou hodně poznamenaný, ve druhé půli byl vcelku bezzubý, ale našly se i světlé momenty, na kterých lze stavět. Steaua je největším favoritem plzeňské skupiny a Viktorka na ni včera neměla, ale prohra 3:0 směrem k postupu vůbec nic neznamená. „Samozřejmě, že v Lize mistrů hrajete na dva zápasy, každý je důležitý. Teď máme ještě pět utkání. Myslím si, že náš projev, co se týká fotbalovosti, byl nejlepší z těch tří zápasů,“ chválil Vrba, kterého v pondělí čeká souboj s úspěšnějším účastníkem Evropské ligy ze Zlína.

Šilhavý o Sobolovi: Když takhle bude hrát i dál, asi se bude do sestavy dostávat častěji. Je rychlejší než kluci