Rada pokáral Stramaccioniho Spartu: Hrála zakřiknutě, přitom právě ona měla být agresivnější

Devětapadesátiletý trenér Petr Rada už sice není součástí slavného letenského "S" několik měsíců, ale protože je momentálně bez angažmá, svého bývalého zaměstnavatele pochopitelně sleduje. A někdejší kouč české reprezentace dokonce tvrdí, že si v Generali aréně zažil svých tlaků hodně a prý o sto procent horších, než jsou ve Spartě teď.

Rada pokáral Stramaccioniho Spartu: Hrála zakřiknutě, přitom právě ona měla být agresivnější

Z toho, že musel z kola ven již po pár měsících, je trochu zklamaný i v současnosti. "Samozřejmě mě mrzí, že se vedení Sparty nezamyslelo a nedalo nám větší prostor, abychom mohli něco vytvořit. Měl jsem jinou filozofii, ale takhle se vedení rozhodlo, majitel na to má právo. Musíme to všichni akceptovat, já Spartě i tak moc přeju, aby se zvedla a aby začala hrát lépe. Už jen kvůli klukům, které jsem na Letné trénoval. Mají svou kvalitu, jsou povahově a mentálně na vysoké úrovni, hodí se do party. Jen potřebují důvěru," pronesl v interview pro aktualne.cz bývalý kormidelník Slavie, Teplic, Plzně, Jablonce, Liberce, Jihlavy či Příbrami.

Proč je podle jeho názoru Sparta nepřesvědčivá a působí rozháraným dojmem, i když už má za sebou devět soutěžních vystoupení? "Upřímně - v Evropě nevidím žádný špičkový tým, který by posílil jedenácti hráči. Chce to delší dobu na to, aby si to sedlo. Na druhou stranu je fakt, že z těch jedenácti hrají tři, když nepočítám gólmana… Já na tom mám trošku jiný pohled. Psalo se o mně, že jsem trenér se zastaralými metodami, ale o tom to není. Především musíte hráče dobře připravit a nabudit. Taktika sice hraje roli, ale ne zcela zásadní," pokračoval na stránkách aktualne.cz internacionál, jenž jako hráč prošel Duklou, Düsseldorfem, Essenem, Regensburgem, Blšany či Torontem Blizzard.

Šilhavý ztišil fámy o Jarolímovi. Vyhodí Křetínský Stramaccioniho do Vánoc?

Aktuálně se píše o špatné sparťanské náladě a nepříliš pozitivní atmosféře v kabině. Jaká byla šatna, když ji na startu léta opouštěl on? "Musel byste se zeptat hráčů, které jsem trénoval. Moje zkušenosti mě přesvědčily o tom, že kabina je základ. Do současného kádru nevidím, nechci soudit podle zpráv z doslechu. Ale dám příklad: i když jsem byl venku už před devětadvaceti lety, některé věci se nemění. Přišel jsem do Německa, zvládl jsem pár slovíček. V Düsseldorfu jsem měl jugoslávského trenéra, který mluvil německy. Říkal mi: Petře, musíš se naučit co nejdřív jazyk. Aspoň blbě, jinak to budeš mít v kabině těžký. A česká liga už je nyní soutěží, ve které se točí ve fotbale velké peníze. Pokud sem přijde cizinec a bere tu plat, musí se učit češtinu. A to platí i pro realizační tým. Dneska je Evropa hodně kosmopolitní, ale nevěřím tomu, že ve Spartě všichni hráči umí natolik anglicky, aby pochopili všechny pokyny. Za mě úplně s čistým svědomím můžu říct, že já jsem v kabině neměl potíže s žádným hráčem. A když se někdy problém vyskytl, vyřešil jsem ho z očí do očí. Někde se psalo, že mě Lafata dostal do Sparty, samozřejmě to jsou nesmysly. Je pravda, že s ním mám nadstandardní vztahy, ale to samé s Tomášem Rosickým nebo Lukášem Marečkem. A pozor, nejen se staršími hráči, dobře jsme vycházeli třeba s Vencou Kadlecem, Ondru Zahustela znám dlouho, chtěl jsem ho už do Teplic. Moje filozofie byla vždycky a všude stejná: pokud má někdo problémy, musí přijít a říct to na rovinu. A to samé udělám já. Dokážu vzít, když mi někdo řekne: "Trenére, je toho moc," nebo "Moc na nás řvete." Ale pokud mě někdo zklame, tak to má se mnou těžký, přednesl Rada, jehož slova publikoval portál aktualne.cz.

A jak se mu líbilo derby, ve kterém neúspěšný účastník letošní Evropské ligy, ve které mu vystavila stopku Crvena Zvezda, svému tradičnímu rivalovi podlehl o dvě branky? "Sparta napadala až od půlky, což Slavii vyhovovalo. Ta rozjížděla kombinaci přes Deliho nebo přes Sobola, který se mi mimochodem hodně líbil - dlouho jsem neviděl levého beka zahrát s takovým klidem a přehledem. Tím to Sparta domácím usnadnila. Slavia navíc hrála velmi chytře na Rosického a v takové situaci Tomáš neměl nikoho, o koho by se mohl v kombinaci opřít. Asi bych neřekl, že Sparta působila odevzdaně. Chtěla uspět, ale soupeř jí to neumožnil. Hrála zakřiknutě, přitom právě ona měla být agresivnější, protože Slavia měla čtvrteční zápas v nohách. Nechci nikomu radit, ideální sestavu samozřejmě nejlépe poskládá trenér, který má tým na očích celý týdenní předzápasový cyklus a ví, jak na tom hráči jsou. Ale můžu mluvit o tom, co fungovalo v minulém derby - vsadili jsme na účinný presink, Lafata se Šuralem přesně věděli, co mají hrát, kde se mají pohybovat. Venca Kadlec hrál ze strany, ve zmíněném zápase tuhle roli plnil velice dobře. S tím měla Slavia trochu problémy, a proto si myslím, že jsme byli lepší než domácí," vrátil se ke svému poslednímu odkoučovanému derby pražský rodák.

Proč jsou pro slávistu Stocha tabu reprezentace i slovenská média?