Janko v tom není sám. Kteří další zahraniční kanonýři ve Spartě vyhořeli?

Kdyby mezi fanoušky Sparty proběhla anketa s otázkou, která ze zahraničních letních posil svými výkony zklamala nejvíc, takřka jistě by nejčastěji zaznělo jméno Marca Janka. Bezmála dvoumetrový Rakušan přišel na Letnou s cílem vystřílet týmu účast v evropských pohárech a ligový titul. Realita je ovšem jiná.

Janko v tom není sám. Kteří další zahraniční kanonýři ve Spartě vyhořeli?

V dresu Salcburku nasázel ve 34 zápasech 39 gólů, branky střílel i v Nizozemsku či australském Sydney. A statistiky Janka v předchozích dvou ligových sezonách, které strávil po boku Marka Suchého a Tomáše Vaclíka v Basileji? Odehrál 44 utkání, v nichž nastřádal 29 přesných tref. Není divu, že na Spartě od něho očekávali dost.

Sezona je sice teprve ve svém začátku, o angažmá Janka na Letné se už ovšem mluví jako o propadáku. A není se co divit. Čtyřiatřicetiletý forvard je jen stínem obávaného kanonýra evropského formátu. V základu nastoupil jen v play off Evropské ligy proti CZ Bělehrad. V obou prohraných zápasech patřil k nejhůře hodnoceným hráčům. Kritika se na něj snesla ze všech stran. Ani kouč Andrea Stramaccioni nebyl nikterak nadšený a do základu raději vrátil osvědčeného Davida Lafatu.

Janko od té doby odehrál ve třech ligových duelech pouhých 35 minut. Snad jediné, co může forvarda s 68 starty za rakouskou reprezentaci částečně utěšit je fakt, že není jediným zahraničním střelcem, který do Sparty přicházel s velkou pompou, ale vyhořel.

Jací další ostrostřelci ze zahraničí nenaplnili v rudém dresu svůj potenciál?

Igor Gluščevič

Snajpr z Černé hory. Tak se psalo o Igoru Gluščevičovi, když v roce 2003 přestoupil z nizozemského Utrechtu do Sparty. A nešlo o žádné přehnané superlativy. Gluščevič přicházel s jasnou vizitkou. Za španělskou Extramaduru, Sevillu a Utrecht střílel v průměru gól na dva zápasy. Více než slušná bilance. Tehdy se dokonce mluvilo o tom, že českou ligu obohatí vůbec nejlepší zahraniční hráč historie.

Omyl. Spartě sice černohorský forvard pomohl kontroverzním gólem na půdě Vardaru Skopje proklestit si cestu do „milionářské“ Ligy mistrů a skóroval i v prvním ligovém duelu v Teplicích, ale jinak to bylo jedno velké trápení. S platem osm milionů ročně byly čtyři góly v 18 zápasech prostě málo.

Po roce se z Letné pakoval a vrátil se do Nizozemska. Poté chvíli hrál i v Číně a působil jako skaut anglického Liverpoolu. Teď je z něj hráčský agent, díky tomu se po 13 letech letos v létě zase na chvíli na Letnou vrátil. Přijel totiž představit novou posilu Sparty – svého klienta Srdjana Plavšiče.