S Ázerbájdžánem budeme hrát ještě o postup! Novinka klepe na dveře

S Ázerbájdžánem budeme hrát ještě o postup! Novinka klepe na dveře
MEZI ŠESTNÁCTKAMI JANA HRABÁLKA

Zpackaná kvalifikace o mistrovství světa spěje ke konci, do Ruska se český tým jako účastník závěrečného turnaje nepodívá, ale stále bude hrát o postup. Zejména v Ázerbájdžánu bude třeba vyhrát, pokud bereme za jistotu domácí vítězství se San Marinem.

Zdánlivý protiklad postupu a (ne)postupu má svoji logiku v dalším systému evropských kvalifikací, která se spustí na podzim příštího roku. Bude se jmenovat Liga národů a totálně se tak překope dosud zažitý způsob kvalifikací, zcela úplně zmizí přátelské zápasy, které podle duchovních otců této myšlenky „nikoho nezajímají“. Budiž.

Stručně řečeno, Liga národů bude rozdělena do čtyř výkonnostních divizí, v nejsilnější jsou týmy typu Německa a Španělska, v nejslabší San Marina. Gibraltaru, ale i třeba Kazachstánu či Litvy. Česko je nyní v lepší části skupiny C, ale má celkem slušnou šanci poskočit do „béčka“. Chce to prostě v říjnu získat šest bodů a přeskočit tři z těchto soupeřů: Albánie, Slovinsko, Maďarsko, Dánsko, Irsko, Turecko, Rakousko, Bosna a Hercegovina, což by nemusel být problém, vzhledem k tomu, s kým tito soupeři v závěru světové kvalifikace hrají a kolik bodů tedy mohou získat.

„Míra Stoch, Stoch, Stoch!“ znělo Edenem. A po jedenácti letech se zase řeší „Smrk Spartě“

Liga národů se v daných divizích rozběhne za rok na podzim, od září do listopadu, v těchto termínech se ještě nebude hrát kvalifikace o EURO 2020, což je oproti minulým letům novinka. Rozjedou se boje v LN, kdo vyhraje v jednotlivých divizích své skupiny, postoupí do play off, mezi šestnáct nejlepších. A teprve na jaře se rozjede „klasická“ kvalifikace o EURO, z níž postoupí dvacet týmů na celokontinentální závěrečný turnaj. A o zbylá čtyři místa se bude bojovat v play off Evropské ligy. Důležité ale je, že pokud bude mít vítěz dané skupiny už účast na EURO zajištěnu, postoupí do play off další tým ze skupiny atd.

V divizi B vzniknou čtyři skupiny po třech, v divizi C jedna po třech a tři po čtyřech, hrát se bude systémem každý s každým doma – venku. Suma sumárum: ve všech divizích bude šestnáct skupin a vzejde z nich šestnáct vítězů a tím pádem teoretických šestnáct týmu pro play off.

Pro Česko teď vyvstává základní otázka: byl by posun z divize C do divize B vhodný? Z hlediska losu „klasické kvalifikace“ ano, Česko by totiž bylo ve druhém koši a mělo by teoreticky lepší naději na přímý postup. Kdyby ale zůstalo v céčku, zase by se zvýšila jeho naděje na výhru ve skupině Ligy národů v soubojích se sobě rovnými.

Zdánlivě vypadá tento nový systém složitě, ale má svoji logiku i náboj. Fotbalovou Evropu čeká od příštího podzimu zásadní změna na úrovni reprezentačních celků. Jak se v ní uchytí česká reprezentace?

Vicemistři Evropy i bývalí ligoví hráči. Známá jména na trenérských lavičkách týmů ČFL