Dortmund má velké cíle a plány. První na řadě je Real!

BUNDESGÓLY JANA HRABÁLKA

Bundeslize po šesti kolech nevládne mnichovský Bayern. Ale žádné velké překvapení se v podobě nového lídra nekoná. Suverénem s jednou remízou je dortmundská Borussia, která dokonce po pěti kolech přepisovala domácí historii.

Dortmund má velké cíle a plány. První na řadě je Real!

Není to rekord bůhvíjaký, žlutočerní v pěti kolech nedostali ani jednu branku, což se dosud nikdy žádnému týmu nepovedlo. Tým ze Signal Iduna parku kapituloval až o víkendu, kdy Roman Bürki inkasoval od gladbachského Stindla. Dortmund dostal gól (v součtu s loňskou sezonou) po 538 minutách.

I tato skutečnost ovšem dokládá, jak skvěle Dortmund vstoupil do ligové sezony. Podepsán je na tom nový kouč – Peter Bosz. Na jaře přivedl Ajax do finále Evropské ligy, pak přešel do Vestfálska a jeho úspěšná nit má pokračování. „Jsem na svůj tým pyšný,“ říká holohlavý kouč. Fanoušci jsou nadšeni, devatenáct branek v šesti kolech nedal žádný jiný bundesligový tým, stejně tak žádný neinkasoval jen jednou. Začíná se hovořit o útoku na titul, který Dortmund získal naposledy před pěti lety. Magazín Kicker přispěchal ve své internetové verzi s anketou, zda BVB může být letos mistrem. V pondělí ráno jí věřilo kolem osmdesáti procent respondentů.

S jídlem roste chuť a už v úterý čeká Boszovy kluky velká zkouška. Do Signal Iduna parku přijede Real Madrid na zápas druhého kola Ligy mistrů. Dortmund je v laufu, zatímco Real se do něj jen pomalu dostává. Pro německý tým hovoří i historie. V posledních šesti zápasech zde Real uhrál jen tři remízy, jinak slavila BVB. Před rokem se zde urodil výsledek 2:2, byl u toho i gólman Roman Bürki. „Byl jsem nadšen z toho, že jsem hrál proti nejlepším hráčům světa, ale že bych z toho dnes nespal? To ne,“ trefil se výstižně v rozhovoru pro pondělní vydání Kickeru dortmundský strážce svatyně. Vyjádřil tím sebedůvěru v sebe i v rozjetý mančaft, jenž ovšem v prvním zápase Ligy mistrů prohrál v Londýně s Tottenhamem 1:3. I proto by v úterý rád bodoval, resp. musí bojovat, aby si zachoval naději na postup v nejtěžší základní skupině Ligy mistrů.

V Dortmundu ovšem na startu podzimu věří, že jsou na správné cestě. Aubameyangovi to stále střílí a je v tabulce střelců o gól před věčným konkurentem Lewandowskim z Bayernu. Zpevnila se obrana, rozehrává se Götze, vše (teoreticky) směřuje k pohodové sezoně, v níž by hlavně doma chtěli žlutočerní prohánět Bayern. Nebo úplně převálcovat? Každopádně do Bundesligy vstoupili mnohem lépe.

Video pomohlo, když nemělo. Kolín zvažoval protest po pětce v Dortmundu