Stoch před disciplinárku? Měl by se jen omluvit a hotovo. Ať komise raději řeší rasismus

ÚTERNÍ RÁNA PAVLA PROCHÁZKY

Disciplinární komise Ligové fotbalové asociace (LFA) si po pěti dnech usmyslela, že zahájí disciplinární řízení se slovenským záložníkem červenobílých Miroslavem Stochem. „Pro možný disciplinární přečin „Pohoršující, urážlivé nebo ponižující chování, kterého se měl dopustit jako hráč v souvislosti s utkáním MOL Cupu mezi SK Slavia Praha a FK Fotbal Třinec,“ stojí v prohlášení LFA.

Stoch před disciplinárku? Měl by se jen omluvit a hotovo. Ať komise raději řeší rasismus

Stoch se může k situaci písemně vyjádřit do 5. října nebo ve stejný den dorazit na zasedání disciplinární komise na Strahov. Jednání v tomto týdnu se nemůže zúčastnit kvůli tomu, že se Slavií bude hrát v Astaně utkání základní skupiny Evropské ligy. Údajně mu hrozí mu pokuta i zákaz činnosti

Tvrdík stojí za Stochem

Slavia Praha plně stojí za Miroslavem Stochem. Hráčovo jednání nebylo úmyslné. Klub přijme opatření proti skutečnému viníkovi celé ostudy,“ napsal klubový šéf Jaroslav Tvrdík na svém twitterovém účtu.

Jak už jsme psali ve čtvrtek, Stoch, nejlepší hráč pohárového utkání proti Třinci, totiž po svém našeptávači (mimochodem měl jim být fanoušek, který v srpnu na Bohemians vztekle hodil zpět do hřiště Altintopův dres a loni spílal hráčům Slavie po zápase předkola EL v Tallinnu) opakoval téměř jedenáct let starou „hooligans verzi“, v níž se mj. skanduje „Smrt Spartě!“. Tedy verzi, kvůli niž musel dnešní vedoucí mužstva Stanislav Vlček spolu s Pavlem Fořtem a Radkem Dosoudilem v listopadu 2006 na disciplinárku. Její bývalý šéf Alexander Károlyi však tehdy hráče nepotrestal, museli se jen rivalovi z Letné omluvit.

„S přihlédnutím k charakteru přestupku disciplinární komise od potrestání hráčů upustila. Ukládá však klubu a hráčům, aby se za nesportovní chování písemně omluvili představenstvu Sparty a všem jejím hráčům do 22. listopadu 2006,“ uvedl před jedenácti lety bývalý předseda disciplinární komise Alexander Károlyi.

Většinový hlas fanoušků: Je to nesmysl

V internetové diskuzi na serveru idnes.cz drtivě vítězí fanouškovské hlasy, (i ty sparťanské), které se Miroslava Stocha zastávají.

Odjakživa fandím Spartě. Máme to v rodině po dědovi a tátovi. A vím, jaké jsou provokace mezi kamarády, co fandí Slavii. Ale trestat Stocha za ten pokřik je holý nesmysl. Když byly doby, že Sparta vyhrávala, tak jsem kamarádům posílal SMS se slovy ‚vaše bída - naše radost‘. Ta řevnivost k tomu patří, to dělá Spartu Spartou a Slavii jakbysmet. A navíc v derby Stoch, ukázal, jaký je to výborný fotbalista,“ napsal například Ota Dvořák.

Tam to jenom všichni špatně slyší. Stoch jasně říká ‚smrk Spartě‘. Protože jsou všichni slávisti vychovaní, tak už myslí na Vánoce, aby svým protějškům předali vánoční stromky. A slávisti letos volí smrk,“ žertoval úplně stejně jako při Vlčkově aféře před jedenácti lety Kamil Štěpnička.

Teda - jsem sparťan, ale jestli mu za toto dají trest, tak je to nesmysl. Chtěl bych vidět frajera, když stojí před kotlem a speaker mu říká, co má předříkávat (sám Stoch to nezná), jak hrdinně řekne –‚Ne, toto já křičet nebudu‘,“ myslí si Petr Sinkule.

No, nevím... Mně zrovna ‚smrt Spartě‘ nepřijde jako něco extra hrozného. Pro mne to vyjadřuje přání, aby Sparta zanikla, nikoliv smrt konkrétního člověka, členů klubu, rasy nebo národa. Každopádně to nemění nic na tom, že hráč by to řvát neměl, i když se k tomu dostal jak slepej (blbej) k houslím. Pokuta a vyřízeno,“ soudí na idnes.cz fanoušek Pavel Kolín.

 

Ve čtvrtek jsem na tomto místě napsal: „Internetové obavy fanoušků Slavie, že by disciplinárka po středeční děkovačce mohla Stochovi udělit trest v podobě zákazu herní činnosti nebo mu napařit značnou finanční pokutu, jsou ale nejspíš zbytečně. Jednak je tu Károlyiho precedent z kauzy ‚Vlček a spol.‘ před jedenácti lety a jednak, když Bačkova komise neřešila ani údajné antisemitské projevy vůči sparťanovi Ben Chaimovi po zápase v Liberci a léta je imunní vůči skandování ‚Jude‘ (Slavie), těžko se bude (a může) zabývat Stochovou záležitostí.“

Bačkova komise je ovšem dosti nevyzpytatelná a občas rozhoduje poněkud zvláštně.

 Hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení“,

Jinak posměšné volání „Jude, Jude“ či „Polský židi“ lze kvalifikovat jako porušení paragrafu 198 trestního zákoníku „Hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení“, v němž se uvádí:

„(1) Kdo veřejně hanobí

a) některý národ, jeho jazyk, některou etnickou skupinu nebo rasu, nebo
b) skupinu obyvatelů republiky pro jejich politické přesvědčení, vyznání nebo proto, že jsou bez vyznání, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.

(2) Odnětím svobody až na tři léta bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 nejméně se dvěma osobami.“

Šilhavý by asi vyměnil svou sérii za tři výhry a jednu prohru. A Vrba čaruje, byť jen v lize

V této souvislosti mě už před více než třemi lety zaujal rozhodčí Jan Jílek, jenž tehdy mj. vysvětloval, že představitelům Slavie pokřik „Jude“ nevadí a že ho nepovažují za urážku.

Už tehdy jsem na to reagoval následujícím komentářem: „Jednak se mi to dvakrát nezdá a docela by mě zajímalo, kterým zástupcům to nevadí. Ale hlavně: skutečnost, jestli jim to vadí, nebo nevadí, vůbec není podstatná! Podstatné je, zda takovým skandováním není porušen zákon.Sudí Jan Jílek, jinak starosta obce Jankov-Holašovice, nejspíš ví, že když mu v obci vykradou nebo zapálí konzum nebo hospodu, musí jednat ‚rozhodčí‘, tedy policie. I kdyby to postiženému majiteli bylo náhodou jedno. A hlavně, v tomto případě nejde ani tak o Slavii, ale o představitele Židovské obce, kterým podobné projevy citelně vadí.“

Smrt lokomotivě je také nesmysl

A mohu jen znovu zopakovat i to, co už jsem rovněž konstatoval v roce 2014:

Pokud jde o pokřiky‚Smrt Spartě, Slavii, Baníku‘ atd., ty do ochozů na české stadiony rozhodně rovněž nepatří, ale jejich nebezpečnost není taková, jako v případě hromadných rasistických či antisemitských projevů. Jde zřejmě o velmi nevhodnou parafrázi válečného hesla ‚Smrt fašismu‘.

Když to vezmeme do důsledků, jde o přenesení významu slova, o faktický nesmysl typu ‚Smrt lokomotivě‘. Neživá věc nemůže zemřít. Smrt, úmrtí, skon, latinsky exitus, je z biologického a lékařského hlediska zastavení životních funkcí v organismu.

Za hranou jsou proto samozřejmě transparenty či pokřiky typu ‚Limberský, chcípni!‘, které si přejí smrt konkrétního jedince. Stejně jako text jedné protisparťanské písně ‚Když Sparta lehla popelem a jak tam všichni chcípli‘ s refrénem ‚Sparťane, bodnu tě!‘ apod.

Ve výše zmíněném případě si ale fanoušci jednoho klubu ‚pouze‘ přejí zánik klubu jiného. Není to sice nic moudrého, ani sportovního, ale ani nezákonného. Profesionální kluby jsou navíc u nás akciovými společnostmi. V systému často platí, že když některá ‚akciovka‘ vyhlásí bankrot, tedy svou ‚smrt‘, konkurence jásá.

Já bych zajásal, kdyby se v Česku, a v českém fotbale zvlášť, neustále nemíchala jablka s hruškami, nezaměňovaly se příčiny s důsledky a neudělovaly se nesmyslné tresty.

Smrt komisi, která takové tresty vydává!“

Proto by se měl Stoch jen omluvit jako v roce 2006 Vlček, Fořt a Dosoudil a hotovo. Ať se disciplinárka raději zaobírá rasismem a antisemitizmem, který nejen v ochozech, ale i na hřišti, jak ukázal nedávný duel Liberec – Sparta, v českém fotbale nadále bují.

Nesportovní chování? Tyto případy dokazují, že někdy se jde i přes mrtvoly