Osudy prvoligových vesnic: Jak si dnes vedou Drnovice či Blšany?

Kdysi patřily mezi příjemná zpestření nejvyšší soutěže. Kde je dnes konec slavným vesnickým týmům, které se díky štědrosti svých mecenášů v minulosti prodraly až mezi českou fotbalovou smetánku? Někdo se pomalu vrátil tam, odkud svou cestu do nejvyšších pater nastartoval, někdo dokonce úplně zanikl.

Osudy prvoligových vesnic: Jak si dnes vedou Drnovice či Blšany?

Blšany

Když se malá víska na Žatecku v roce 1998 probojovala až do první ligy, málokdo tehdy tušil, že v nejvyšší soutěži vydrží dlouhých osm let. Skutečně se tak stalo. V týmu sbíral první zkušenosti s profesionálním fotbalem třeba gólman Petr Čech či fotbalový bohém s talentem od pánaboha Jan Šimák. V týmu někdejšího svazového šéfa Františka Chvalovského ovšem hrála i další známá jména jako Roman Hogen, Patrik Gedeon či Jan Velkoborský.

Blšany, které musely kvůli nevyhovujícímu stadionu, čas hrát v azylu v Příbrami a na Žižkově sestoupily v roce 2006. Tím zároveň odstartovaly velké finanční problémy klubu, jenž zapříčinily postupný pád soutěžemi až do krajského přeboru. Koncem loňského léta přišel pád na to nejzazší dno. Vedení kvůli přetrvávajícím problémům odhlásilo tým ze soutěže a fotbal v Blšanech skončil. Stalo se tak paradoxně v roce, kdy uplynulo 70 let od založení klubu.