Siegl, Vízek, Rada a Skuhravý do parlamentu? Kandidují, ale bojí se svého zvolení jako čert kříže!

Siegl, Vízek, Rada a Skuhravý do parlamentu? Kandidují, ale bojí se svého zvolení jako čert kříže!
ÚTERNÍ RÁNA PAVLA PROCHÁZKY

Objeví se bývalí internacionálové Tomáš Skuhravý, Horst Siegl, Petr Rada či Ladislav Vízek nebo hokejový mistr světa Pavel Richter v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR? Podle středoškoláků, kteří si v počtu 31 tisíc vyzkoušeli ve dnech 3.a 4. října nanečisto parlamentní volby, by se tak alespoň u některých slavných jmen sportovní historie stalo.

Studenti českých středních škol totiž novému hnutí jménem „Sportovci“ přidělili 5,2 procenta hlasů, čímž by dostali známé fotbalové tváře přes průchodnou pětiprocentní hranici. Problémem ovšem je, že samotní internacionálové se svého případného zvolení bojí jako čert kříže a někteří, jako třeba Horst Siegl či Petr Rada, o svém místě na kandidátce podle svých slov vůbec nevědí či nevěděli! Tohle je nejzábavnější a nejbizarnější příběh českých parlamentních voleb (20.a 21. října).

Věří si na deset procent

Kolega Josef Kvasnička, zástupce šéfredaktora časopisu Týden, napsal na Facebook:„Budou volby a tohle je strana Sportovci - jednoznačně a suverénně nejbizarnější. Založil ji brněnský miliardář s vizáží veksláka Vlastimil Sehnal, na kandidátky napsal hafo hvězdných sportovních jmen a doufá v deset procent. Má to problém - Sportovci často vůbec nevědí, že kandidují. ‚Mám dost nepřátel ve sportu, proč bych si je dělal v politice? Já tam fakt nejsem,‘ řekl nám trenér Petr Rada, který se asi bude trošku divit, že je devítka Středočeského kraje. ‚Hele a kde zjistím, že teda kandiduju? A mám do toho jít?‘ volal nám nazpátek po rozhovoru zmatený Horst Siegl, trojka v Praze (Takže si do toho, Horste, už maličko šel, pamatuješ, jak si tenkrát při fotbálku podepisoval ten debilní papír?). A nejlepší je lídr, Ladislav Vízek. Ten o své kandidatuře teda aspoň ví, ale říká například: ‚Já se samozřejmě bojím toho, že nás zvolí. Ale nemáme preference, na to spoléhám.‘ Úleťák Vlasta Sehnal si však věří na deset procent a říká: ‚Tak určitě, my jdeme hlas od hlasu.‘ Aktuální Týden si dejte, je to fakt prdel!!

Na listinách Sportovců jsou mj. i extrenér fotbalové reprezentace Dušan Uhrin starší, bývalý fotbalový reprezentant, vicemistr Evropy z roku 1996 a Fotbalista roku 1995 Radek Drulák nebo trenér vynikající běžkyně na lyžích Kateřiny Neumannové Stanislav Frühauf.

Ne, že bych chtěl kolegům z Týdne dělat reklamu, ale legrace to opravdu je. A velká. Stačí si jen číst některé úryvky z interview s Vlastimilem Sehnalem či z minirozhovorů s Ladislavem Vízkem či Horstem Sieglem a tečou vám z očí slzy smíchu.

Siegl: „Já o tom nic nevím…“

Tak třeba:

Ladislav Vízek: „Ráno mi Vlasta Sehnal říkal, že jsem na billboardu, a já mu řek – prosím tě, dobře, já nechci. Ale když už, tak mě pověs někam za roh. Je to prezentovaný, jako že hrajeme proti Babišovi. No, a já to Babišovi z legrace říkal a on se vůbec nesmál. Aby mi nakonec nevlítnul do hospody! Víte, že se vším jako by souhlasím, ale potřebuju už aby byly ty volby a byl už konec. Jsem tam na té kandidátce, už to nějak vydržím. Tak nějak na devadesát procent nebudeme zvoleni, podle informací, které mám. A co když nás přece jen zvolí? No, toho se samozřejmě bojím. Ale nemáme preference, na to já spoléhám.“

 Vlastimil Sehnal, narozený 27. února 1959 v Brně, je český politik a podnikatel. V letech 2004 až 2010 senátor za obvod č. 49 - Blansko, v roce 1990 poslanec Sněmovny lidu Federálního shromáždění za Občanské fórum, v letech 2000 až 2006 starosta obce Lipůvka na Blanensku, bývalý člen ODS. Od roku 2017 předsedá hnutí SPORTOVCI.

Vyučil se v oboru zemědělec – mechanizátor. Podniká od roku 1988. Patřil mezi první soukromé podnikatele, kteří svou živnost spustili ještě před listopadem 1989. Vlastnil malý autoservis. Profesně je k roku 1990 uváděn jako soukromý podnikatel – automechanik, bytem Lipůvka. V listopadu 1989 se zapojil do budování Občanského fóra. Dne 19. listopadu 1989 se účastnil roznášení letáků v Blansku a byl ještě krátce na několik hodin zadržen Státní bezpečností. Večer byl propuštěn a odjel do Prahy, kde se zapojil do činnosti OF. V lednu 1990 zasedl v rámci procesu kooptací do Federálního shromáždění po sametové revoluci do Sněmovny lidu jako bezpartijní poslanec, respektive poslanec za Občanské fórum. Ve Federálním shromáždění setrval do svobodných voleb roku 1990. Po rozkladu Občanského fóra v roce 1991 přešel do nově ustavené Občanské demokratické strany.

V letech 2000 až 2006 byl starostou Lipůvky. Byl rovněž aktivní jako sportovní podnikatel a funkcionář. V období let 20032005 zastával post předsedy představenstva fotbalového klubu 1. FC BRNO a.s. (dnes opět Zbrojovka Brno). Působí ve firmách BALADOR BRNO, BALADOR–ESTE a BALADOR EKO.

Po odchodu z vrcholné politiky se jeho jméno objevilo výrazněji v roce 2012. V květnu toho roku oznámil, že zahajuje hladovku na protest proti věznění bývalé ukrajinské premiérky Julije Tymošenkové. Později přestal být členem ODS. V polovině roku 2017 založil hnutí SPORTOVCI a stal se jeho prvním předsedou.

Inu, typický hlas lídra kandidátky.

A Horst Siegl? „(Smích) Já nikam nekanduju. Že jsem číslo čtyři v Praze? Já o tom ani moc nevím. To bude nějaký nedorozumění. Vím, že to tady rozpoutal Láďa Vízek, ale já jsem se nikde neangažoval, já politiku moc nemusím. Nikdo mě oficiálně neoslovil, ne, vůbec ne. Já fakt nevím, kde se tyhle informace vzaly.“ O pět minut později: „Dobrý den, tady Siegl, vy jste mě volali. Můžu se zeptat, kde bych přesně našel, že teda kandiduju? A co myslíte, mám do toho jít? (smích)“

Pavel Richter se v Týdnu moc nesmál, ten je naopak naštvaný: „Trojka Sportovců v Praze? Ne, prosím vás, to je úplný omyl. Napsali mě tam, ale já s tím absolutně nesouhlasil. Podepsal jsem jen to, že budu řadový člen, ale jinak s tím nechci mít nic společného. Panu Vízkovi jsem říkal, aby mě stáhli, kvůli tomu mě málem vyřadili ze spolukomentování v České televizi. Vůbec o tom nechci mluvit, já tam prostě nejsem, je to výmysl.“

A pak volte takové hnutí. Ovšem Vlastimil Sehnal věří, že Sportovci dostanou deset procent.

Ježišmarjá, co se bude dít?!

Některé jeho výroky jsou rovněž pozoruhodné:

Že trenér Petr Rada tvrdí, že za nás vůbec nekandiduje? Je tam, samozřejmě. Řádný kandidát. Vážně to všichni vědí. Tomáš Skuhravý to také vzal. Ale ví, že nebude zvolen, když bude na pátém šestém místě. Venca Koloušek mi třeba říkal: ‚Na dresu jsem měl číslo pět, dej mě na páté místo.‘ Najednou jim volá spousta novinářů, jsou zaskočeni, ale jsem přesvědčen, že kdyby je lidé zvolili, zhostili by se toho skvěle. Jsme tým. Včera mi Láďa Vízek volal a říkal, že viděl průzkum mezi studenty a Sportovci v něm dostali asi 5,2 procenta. A já na to: ‚Chystej se do parlamentu!‘ A on: ‚Ježišmarjá, co se bude dít?!.‘“

Jak trefně poznamenávají kolegové z Týdne, Sehnalovi Sportovci jdou zkrátka hlas od hlasu. „Jistě, my jdeme dále. Ve mně to uzrávalo zhruba deset let. Já mám čas. Je to projekt na dlouhou dobu, komunální volby jsou za rok, dnes máme zástupce už v nějakých sto třiceti obvodech. Komunálky budou velké. Že začínáme ve velkých parlamentních volbách, je náhoda,“ říká Vlastimil Sehnal.

Na otázku Týdne, zda to všechno není tak trochu kalkul, tedy, že chce jen získat 1,5 procenta a pak inkasovat sto korun za hlas. Sehnal odpovídá:

Poslyšte, já jsem oslovil kamarády – 343 lidí na kandidátkách. Nevnímám tyhle spekulace. Někdo musí říct Babišovi: Tak dost! Dneska zadávám billboard, kde je věta: ‚Nenechme dohrát Babiše falešnou hru.‘ A nechtějí mi to nikde nalepit! Pojďme to zkusit jinak a vládnout sami.“

Program? Kouřit v hospodách, pít za volantem, na kole i na raftu

Jak vládnout? Na Sportovce poněkud nečekaně. Chtějí zrušit státní dotace, nekuřácký zákon, prosazují toleranci 0,5 promile alkoholu za volantem a na „kolech, koloběžkách, kánoích, kajacích, raftech, šlapadlech a ostatních plujohybech“ (vskutku geniální nové slovo nového hnutí). Proč? „Já jsem jezdil na vodu, na gumáky, vždycky chlastat, já nevím, vždycky to tak bylo,“ vysvětluje Sehnal.

Chtějí vybudovat „švýcarský model armády“, vystavět hybridní akceschopné jednotky, nakoupit letadla a pásová a kolová vozidla obrany. Proč? „Armáda je v rozkladu,“ tvrdí šéf Sportovců Vlastimil Sehnal v Týdnu.

Tak určitě! Když tohle čtu, vzpomenu si, jak fanoušci často volají po tom, aby se vedení v klubech, ve fotbalové asociaci či dokonce ve státě ujali bývalí slavní hráči - a bude dobře. Výjimky, jako třeba Ivan Hašek, potvrzují pravidlo, ale jak to ve světě dopadlo s Platinim, Pelém či Hoenessem! Bývalý reprezentant Karel Jarůšek už si to vyzkoušel v Senátu (vyhrál v Brně doplňovací senátní volby na roky 2003 až 2004 za ODS) a dvakrát mu to tam nesedlo.

Mám tyhle chlapíky, jako je Horst Siegl či Ladislav Vízek, rád, ale s těmi sirkami bych si raději při volbách nehrál. Lepší jsou tihle kluci na hřišti. Jak říká sám Ladislav Vízek: „Ježišmarjá, co se bude dít?!“