Tak tos mu řek dobře, ty vole. Berbr neberbr, s jeho slovy se musí souhlasit

KOMENTÁŘ

Český národní tým povede minimálně v následujících měsících dál jeho dosavadní kouč Karel Jarolím. Dostal však několik podmínek a vysloužil si také kritiku zřejmě nejnenáviděnějšího muže českého fotbalu, která za normálních okolností vede spíše k sympatizování s její obětí, ale v tomto případě by byla škoda, kdyby Berbrova slova zapadla. „Trenér předložil analýzu, která nebyla úplně jednoznačně přijata. Je nutné, abychom v tuto chvíli pojmenovávali věci, jak se skutečně mají,“ začal Berbr a pokračoval ještě daleko ostřeji.

Tak tos mu řek dobře, ty vole. Berbr neberbr, s jeho slovy se musí souhlasit

„Na jednání VV jsem předložil analýzu působení reprezentačního týmu ČR v kvalifikaci MS. Základními body bylo pojmenování příčin neúspěchu, kterým konečné umístění v kvalifikační tabulce jednoznačně je, a zároveň plán pro budoucí období. Následná debata byla velmi věcná. O to více mě překvapily závěry VV prezentované na tiskové konferenci,“ uvedl v prohlášení trenér Jarolím. O kterých závěrech mluví? O tom, co na jeho adresu Berbr nevybíravě a v českém fotbale poměrně nevídaně prohlásil.

„Reakce na trenérovu analýzu nebyla úplně jednoznačně přijata. Je nutné, abychom v tuto chvíli pojmenovávali věci, jak se skutečně mají. Neschovávat se za to, že je vše špatné za námi a hledalo se ideální složení týmu. Je konec neúspěšné kvalifikace, padáme žebříčkem FIFA, dostáváme se na úroveň Jamajky. Chci, aby vedení reprezentace mělo jasnou a zdravou sebereflexi, což se nyní nestalo. Názor výboru na prezentovanou analýzu nebyl jednotný, ani jednostranný,“ vyprávěl Berbr výjimečně rozumně a tradičně bez obalu.

„Kladně hodnotíme, že se objevili mladí hráči, kteří mají chuť hrát a že jsme zůstali ve druhém výkonnostním koši. Mezi negativa rozhodně patří neúspěch. Ve skupině jsme nedosáhli ani na druhé místo a to mezi členy výboru panoval názor, že jsme měli jednu ze dvou nejlehčích kvalifikačních skupin. Hráli jsme komplikovaný, neproduktivní a pomalý fotbal. Nemáme v týmu žádného Kvašňáka, Nedvěda či Horvátha. Co se týká zápasů, nebyli jsme spokojeni s domácím duelem proti Severnímu Irsku, doma s Ázerbájdžánem, s druhým poločasem v Norsku, kdy na hřišti zavládl chaos. Největší pak zklamání přišlo na půdě Severního Irska,“ pokračoval.

Špatně zvolená taktika

Mluvil také o tom, o čem jsme dříve psali, a to o sestavě, ve které Jarolímovi svěřenci vyběhli k zápasu na půdě Severního Irska. V té stejné, ve které pár dní před tím nastoupili v Edenu proti Německu a odehráli, pravda, dobrý zápas, jenže cíle v obou zápasech byly úplně jiné – s Německem ubránit cenný bod a Severní Iry porazit. A takto opačných cílů se s totožnou defenzivní taktikou dosahuje těžko. „Výkonný výbor považuje za jednoznačnou chybu nasazení pětičlenné obrany v Severním Irsku. Tak tým nastoupil doma proti Německu, ale v Irsku potřeboval vyhrát. Následné vysvětlení, že jsme měli lepší držení míče, není omluva. Na zápas Irů byli vysláni pozorovatelé, viděli jsme jejich zápasy na videu, a pak jsme se od vedení reprezentace dozvěděli, že se nečekalo, že bude soupeř hrát tak špatně,“ zlobil se Berbr. Sportovní kritice se Jarolím nebrání, ale něco ho přecijen zvedlo ze židle.

Spolupráce s agenty

Berbr jej totiž veřejně nařkl z utváření nominace na základě doporučení hráčských agentů, což Jarolímovi vyčítají i někteří fanoušci pražské Slavie. „Znepokojuje nás, že hráč odehraje v lize dvě utkání a už je v reprezentaci. Kádr by měl být stabilnější. Hráč, který dá ve dvou zápasech dva góly, ještě není reprezentant,“ narážel zřejmě na nominaci Václava Kadlece, ale je toho mnohem víc.

„Nekonečný seznam zkoušených hráčů, reprezentační „exoti“ typu Droppy, oblíbenci typu Nováka, Klimenta atd. A neustálé skryté, ovšem na veřejnosti či v médiích, bohužel, nikdy nevyřčené kritické hlasy některých expertů o tom, že reprezentaci údajně s Jarolímem (i s jeho některými předchůdci) stavěli či staví hráčští agenti. Pokud je to pravda, ať to někdo řekne veřejně nahlas, nebo ať raději mlčí,“ jak psal ve svém pondělním komentáři Pavel Procházka. Jarolím to však zcela odmítá a označuje to za nesmysl, který jej poškozuje jak po lidské, tak i profesní stránce.

Vlk se nažral a koza zůstala celá

Od Výkonného výboru každopádně včera dostal dvě podmínky: to vyhrát skupinu v nové Lize národů a následně postoupit na mistrovství Evropy v roce 2020. Jenže po takové kritice, jaké jej Berbr podrobil, by se spíše očekávalo, že jedenašedesátiletý kouč u národního týmu skončí. Jinde by to tak asi i bylo, ale v Česku se jen „vlk nažral a koza zůstala celá,“ jak trefně napsaly lidovky.cz.

Ať je Berbr jaký chce, byla by škoda nahlížet na jeho slova jako na blitky jen proto, že právě on je jejich autorem. O nevypověditelné smlouvě a vlivu agentů se toho asi víc nedozvíme, ale zdravý rozum nám o zbytku říká, že má výjimečně pravdu, se kterou nejde nesouhlasit. Můžeme jen doufat, že v příští kvalifikaci nenastřílí Češi méně gólů než Robert Lewandowski. Letos to ještě o jeden gól vyšlo.

Messi to vzal do svých rukou a odvrátil argentinskou ostudu. Brazílie potvrdila dominanci a ukázal se i Suárez