Jarolím odstoupí až po nabídce z Arábie? Bere víc než prezident s premiérem dohromady

ČTVRTEČNÍ OFSAJD PAVLA PROCHÁZKY

Poté, co místopředseda FAČR Roman Berbr v úterý nečekaně ostře a veřejně zkritizoval trenéra národního týmu Karla Jarolíma, by se očekávalo, že to zkušený kouč sám rychle zabalí. Ostatně ho k tomu faktický vládce českého fotbalu, druhý místopředseda FAČR Roman Berbr přímo vybízí a říká, že kdyby tak kouč učinil, vedení asociace by se tomu nikterak nebránilo. Jenže v této fázi vývoje už nejde o čest, ale o peníze. A to značné peníze. 

Jarolím odstoupí až po nabídce z Arábie? Bere víc než prezident s premiérem dohromady

Kolega Luděk Mádl uvedl, že podle zjištění Seznam Zprávy Karel Jarolím fakturuje měsíčně FAČR 641 300 korun. Bere tak nejvíc ze všech dosavadních trenérů reprezentace, má mimochodem větší měsíční příjem než český prezident (236 tisíc korun) a premiér (190 tisíc korun) dohromady.

„Navíc by k tomu údajně měl pobírat dvojnásobné prémie než hráči. To znamená 300 000 korun i za výhru nad San Marinem, které by porazil i každý české třetiligový klub,“ tvrdí zdroj efotbalu.cz.

Každý měsíc ve funkci dobrý

V daném případě lze konstatovat: „Každý měsíc ve funkci dobrý“. Pokud tedy nepřijde nějaká lukrativní nabídka na nové místo. Vedoucí fotbalového oddělení deníku Sport Ondřej Škvor napsal: „Určitě se nespleteme, když si po Berbrově úterním vystoupení budeme myslet, že Karel Jarolím musel příšerně zuřit. Dá se čekat, že s první zajímavou nabídkou bude chtít zmizet z Berbrova dosahu.

„To sedí, podle některých informací měl prý Jarolím už nějaký čas, dokonce údajně už před zápasem v Severním Irsku, sondovat situaci ve své oblíbené Arábii, kde už před časem úspěšně působil. Pokud by ta nabídka přišla, byla by jistě tradičně lukrativní a trenér by mohl národní tým předčasně opustit,“ tvrdí jeden ze zdrojů efotbal.cz. Před časem se spekulovalo dokonce o možném Jarolímovu návratu do Slavie, ale tuto informace se nikdo nepotvrdil.

Smlouvu vypovědět lze, ale bude to asi „mastné“

„Tu smlouvu, kterou s trenérem Jarolímem uzavřel bývalý předseda Miroslav Pelta, teď v podstatě nelze vypovědět,“prohlásil Roman Berbr.

To není pravda. Možnosti ukončení mé stávající smlouvy jsou zcela v gesci výkonného výboru. Předpokládám, že zástupci vedení fotbalové asociace se budou chtít v následujících dnech potkat a probrat budoucí reagoval na to,“ reagoval na toto prohlášení Karel Jarolím.

Trenér má pravdu, každá smlouva je v právním státě vypověditelná. Zvlášť, když Jarolím není zaměstnancem svazu, ale osobou samostatně výdělečně činnou, která posílá na Strahov faktury.

Jenže Karel Jarolím je velmi zkušený kouč a hlavně obchodník, má jistě šikovného právníka. Takže jeho smlouva vypověditelná bude, ale bylo by to nejspíš pěkně „mastné“. A FAČR po výpadku státních dotací v souvislosti s kauzou, která vedla k odstoupení předsedy Pelty, na tom není ani z hlediska financí příliš komfortně. Navíc do července 2018 čekají Česko jen nějaké přátelské zápasy.

CO ŘEKL BERBR

 1. Český národní tým hrál mizerně a pomalu, nedostal se ve druhé nejslabší kvalifikační skupině MS 2018 ani na druhé místo, a tedy do baráže, klesl v žebříčku FIFA na úroveň Jamajky a Maroka.
 2. Trenér Karel Jarolím zvolil špatnou taktiku, zejména v klíčovém utkání v Severním Irsku.
 3. Trenér příliš rotoval hráče, celkem vyzkoušel 43 fotbalistů.
 4. Trenér předložil nedostatečnou analýzu, neprojevil žádnou sebereflexi.Výkonný výbor je znepokojen informacemi o vlivu agentů na sestavu národního týmu. Znepokojuje nás, že hráč odehraje dvě utkání a hned se objeví v reprezentaci. Kádr by měl být stabilní s dvaceti hráčů a k tomu přidávat vždy dva tři fotbalisty.
 5. Jarolímova smlouva, kterou sepisoval bývalý předseda FAČR Miroslav Peltazřejmě s vírou ve start na MS 2018 v Rusku, je prakticky nevypověditelná, minimálně do 31. července 2018. Neobsahuje sportovní odpovědnost.
 6. V případě, že se v roce 2018 dohodneme s trenérem na upravené smlouvě do léta 2020, musí pak Jarolím se svým týmem vyhrát skupinu B Ligy národů a postoupit na ME 2020.
 7. Některým členům realizačního týmu, kterým končí smlouvy už nyní, nebudou kontrakty prodlouženy.

 

CO ODPOVĚDĚL JAROLÍM

 1. V své analýze jsem pojmenoval příčiny neúspěchu a stanovil plán do budoucna.
 2. Debata na výkonném výboru FAČR byla velmi věcná. O to více mě překvapily závěry výkonného výboru prezentované na tiskové konferenci. Konkrétní dotazy ze strany členů výboru nepřišly, nebylo možno na ně reagovat. Sportovní kritice se nebráním.
 3. Velmi důrazně se musím ohradit zejména proti spekulacím ohledně mého užšího kontaktu s fotbalovými agenty a potažmo pak jejich vlivu na tvorbu jednotlivých nominací. Je to nesmysl, který mě poškozuje po lidské i profesní stránce,
 4. Není pravda, že má smlouva je nevypověditelná. Možnosti ukončení mé stávající smlouvy jsou zcela v gesci výkonného výboru. Předpokládám, že zástupci vedení fotbalové asociace se budou chtít v následujících dnech potkat a probrat budoucí vývoj.
 5. Rád budu pokračovat v rozdělané práci, ale nechtěl bych působit v prostředí, které by mou práci považovalo za nekvalitní či dokonce kontraproduktivní.

 

Vyhrát Ligu národů? Sportovní poprava

A následný případný úkol – vyhrát skupinu B Ligy národů? To je v podstatě sportovní poprava „katem“ Berbrem. V té skupině budou totiž i těžší soupeři než v poslední kvalifikační skupině MS 2018.  Tento úkol prakticky znamená Jarolímovo odvolání, pouze s ročním odkladem na konec roku 2018. Nechá si protřelý kouč takto naivně uvázat smyčku kolem svého kroku? Těžko, pochybuji o tom. 

Jak už bylo řečeno, jde jen o peníze, a pokud není dojednáno další angažmá, každý měsíc ve funkci dobrý, zvlášť když člověk pobírá měsíčně více než prezident s premiérem dohromady.

Berbrova bomba s údajným vlivem agentů na nominaci

„Důrazně se musím ohradit zejména proti spekulacím ohledně mého užšího kontaktu s fotbalovými agenty a potažmo pak jejich vlivu na tvorbu jednotlivých nominací. Je to nesmysl, který mě poškozuje po lidské i profesní stránce,“ sdělil Jarolím prostřednictvím tiskového prohlášení.

Reagoval tak na slova Romana Berbra, který po zasedání výkonného výboru na tiskové konferenci mimo jiné řekl: „Jsme znepokojení vlivem agentů na nominace áčka.“

O spekulacích ohledně vlivu agentů na práci reprezentačního kouče věděl každý z členů výkonného výboru FAČR, dokonce se mluvilo o nějakém speciálním účtu, na který by prý měly tyto peníze chodit. Ale netušili jsme, že to Roman Berbr na tiskovce takhle vybalí. Přece jen jsou to spekulativní věci, které se těžko dají dokázat,“ prozradil efotbalu.cz zdroj blízký výkonnému výboru FAČR.

Bulvární deníky Blesk a Aha! v této souvislosti Berbrovi připomínají, že o těchto informacích se v minulosti spekulovalo téměř za každého trenéra v éře samostatného Česka.

Ostatně mnozí hráči mají ve svých smlouvách s kluby přesně taxativně zakotveno, kolik zápasů za národní tým musejí odehrát, zviditelňují tím daný celek. Pokud by ta utkání v reprezentaci ovšem neabsolvovali, přišli by o své dohodnuté peníze.

Měl mu to říci do očí

Málokdy v něčem souhlasím s Romanem Berbrem, kritické hodnocení Jarolímovy práce ovšem vcelku sedí. Jak napsal Ondřej Škvor ve Sportu:

„Berbrova přímost je smysluplná. Jen je škoda, že ji před Jarolímem patrně změkčil nebo schoval a naplno ji s talentem šikovného manipulátora rozbalil až o něco později pro média. A že ji prezentoval coby prohlášení výkonného výboru. Navíc ani Berbr po neúspěšné kvalifikaci zatím nemluví o tom, že je třeba kolem národního týmu do budoucna lépe a systémově nastavit sportovní, odborné i kontrolní mechanismy. Místo toho vzkazuje, že si teď Jarolíma dobře pohlídá on sám.“

Podle informací efotbalu.cz se Roman Berbr při svém úterním vystoupení opíral především o shodný názor skupiny svých nejvěrnějších spojenců ve výkonném výboru FAČR typu své partnerky Dagmar Damkové či Rostislava Votíka. Sám ostatně přiznal, že v této věci nebyl výkonný výbor zcela jednotný.

Volby do výkonného výboru FAČR jsou už předem hotové?

Překvapila ovšem jistota, s níž Berbr tvrdil, jak bude Jarolíma osobně kontrolovat a úkolovat.

Volby do výkonného výboru FAČR se uskuteční v Nymburce už 12. prosince 2017. To už je předem hotovo? To si je Roman Berbr stoprocentně jistý, že zase bude zvolen? Takhle dopředu jasně říkat, co se stane příští rok, si před parlamentními volbami nedovolí žádný z politiků včetně Andreje Babiše.

To je specifikum českého fotbalového ghetta.

Místo Romana Berbra měl ostatně na úterní tiskovce vystoupit první místopředseda FAČR Zdeněk Zlámal, který má podle norem po Peltově odstoupení asociaci řídit. Jenže ten raději za dané situace zůstává v pozadí.

Ano, Berbr měl při své kritice práce reprezentačního trenéra pravdu. Jenže člověk, který se osmadvacet let po listopadové revoluci chlubí svým pracovním angažmá u tajné policie komunistického režimu, jež ho údajně zocelila, těžko může kritizovat nedostatek sebereflexe u jiných lidí.

A pokud jde o Peltovu „pomstu“ v podobě Jarolímovy lukrativní smlouvy s FAČR, nezbývá než citovat z twitterového účtu zástupce šéfredaktora deníku Sport Adama Nenadála:

Musím si okamžitě promluvit se svým zaměstnavatelem - chci přesně tu smlouvu, co má Jarolím.“