Zachrání se Stramaccioni aneb Ital nezná tak zázrak, a tak mu chátrá Sparta

Zachrání se Stramaccioni aneb Ital nezná tak zázrak, a tak mu chátrá Sparta

„Ital nezná ten zázrak, a tak mu chátrá tělo, Ital nezná ten zázrak. Vepřo knedlo zelo. Jsem hladový a pohublý kluk z Říma a jenom chřadnu. Na vlastní žádost byl jsem právě přijat do funkce ředitele firmy Fiat. Madonna mia, končím s životem dia,“ tohle zpívá coby člen fiktivního tria „Triky a pověry“ velký fotbalový fanoušek a mj. autor oficiální sparťanské hymny Karel Šíp spolu s Jaroslavem Uhlířem a Petrou Janů ve své známé letité parodii na někdejší hit italské hudební skupiny „Ricchi e Poveri“. Možná by to teď mohli hrát na Letné místo té jeho hymny, řeknou si posměváčci na adresu Sparty. 

Pravdou ale je, že jiný „kluk z Říma“, jedenačtyřicetiletý trenér Andrea Stramaccioni, skutečně v úvodu fotbalové sezony v Praze coby šéf chřadl chátral a s ním i celá Sparta. Jako by neznal „ten zázrak jménem český fotbal“. Třeba se ale nyní situace radikálně změní v neděli 15. října na Letné v klíčovém utkání Sparta – Viktoria Plzeň (18.00, O2 TV Sport, rozhodčí Příhoda). Nebo naopak se vše urychlí, záleží na výsledku.

Majitel pražské Sparty Daniel Křetínský za svého působení vyzkoušel od roku 2004 celou jedenáctku tuzemských trenérů, některých i opakovaně (Chovanec, Hřebík, Lavička), a stejně to až na počáteční výjimky nevedlo k účasti ve vytoužené Lize mistrů. Proto učinil v létě 2017 radikální řez.

Rozhodl se pro mladého a sebevědomého italského kouče z Říma - Andreu Stramaccionioho. Začala se tomu říkat „PROJEKT SPARTA“ a stálo to spoustu peněz. Ital, který měl zatím úspěchy jen u mládeže a pak většinou u A-týmů (Inter Milán, Udinese, Panathinaikos Atény) předčasně skončil, to pojal velkoryse. Jedenadvacet členů košatého mezinárodního realizačního týmu, údajně za 57 milionů korun, plat ve výši minimálně půldruhého milionu korun, jedenáct drahých posil, vesměs zahraničních bez jediného Čecha, včetně nejdražšího hráče v historii místní ligy, izraelského reprezentanta Tal Ben Chaima za 76 milionů korun.

K tomu nový nábytek a počítače na Letné a na Strahově, údajně za půldruhého milionu korun. Všechno staré prý muselo zmizet do kontejneru.

Fandové se bouří a kotel trucuje

Jenže po nepovedeném derby na Slavii (0:2), k němuž se upínali sparťané jako spásnému momentu jsem musel 18. září 2017 na server efotbal.cz napsat:

„Pokud jde o Spartu, je její situace už kritická. Deset ztracených bodů za dvě porážky a dvě remízy během úvodních sedmi kol, to je dost. A vyřazení z Evropské ligy po dvou prohrách s CZ Bělehrad už ve třetím předkole k tomu. Sparta vstřelila v prvních sedmi kolech jen šest gólů. Méně jich v této fázi sezony vsítila naposledy před 39 lety, v sezoně 1978/1979 (pět). Sparťanský kotel během derby skandoval na adresu kouče Andrey Stramaccioniho ‚Italiano bastardo!‘ A už před zápasem vyvěsil na plot u svého sektoru červený terč podobiznou sebevědomého italského trenéra.“

„Jestli nedojde k rychlému zlepšení, Daniel Křetínský Stramaccioniho do Vánoc propustí,“ prozradil serveru efotbal.cz ještě před derby zdroj z letenských útrob. Uvidíme, ovšem názor divácké veřejnosti na dosavadní působení Itala na Letné a jeho hádání sestavy z klobouku předražených posil s eufemistickým názvem PROJEKT byly celkem jednoznačný. Nejvíce ocenění dostal v diskuzi na serveru idnes.cz fanoušek jménem Karel Mylka.

Napsal:

Kdyby měl Stramaccioni špetku sebeúcty a respektu ke Spartě, nabídl by už sám svoji rezignaci. Ale Sparta mu je ukradená, je to žoldák, dostávající na české poměry královský plat, i na poměry toho, co umí. Zázrakem trénoval Inter, kde nepředvedl nic - ostudu a 9. místo, potom v Udinese 16. místo, v Panathinaikosu vyhozen také, ve skupině EL jeden bod. Parádní trenér. Dostal půl miliardy na přestupy k tomu.

Výsledek - totálně rozvrácená Sparta v krizi, bez myšlenky, bez tváře, bez charakteru, hra o náhodě, bez systému, od jeho nástupu žádný zápas nemá vzestupnou tendenci. Jako sparťanovi je mi z toho zle. Budeme rádi, pokud v této sezoně zabojujeme o 4. až 5. místo a o kvalifikaci o Evropu - i když k čemu, když z ní v prvním předkole beztak vypadneme. Mnohem víc by se mi líbila Sparta s progresivním trenérem sázejícím i na mladé odchovance, mající svoji tvář, byť by vždy nedominovala. Koukněte, jak hraje Liberec pod Trpišovským, Olomouc pod Jílkem i Bohemka pod Haškem. Nejsem odpůrce zahraničních trenérů ani hráčů, ale musí to SMYSL. Tento klaun je totální úlet, jediné, co umí, tak hezky mluvit, ale činy jsou úplně jinde.“

Tohle je názor umírněného sparťanského fanouška. Ostrý letenský kotel trucoval už při předešlém utkání s Karvinou (2:0) a navzdory výhře, zlepšené hře a Rosického úvodní brance vůbec nefandil.

A slávistickou děkovačku řídí (ex)sparťan

Potupou pro Letenské potom musel při derby být chytrý závěrečný Hušbauerův gól. Tento tvořivý hráč musel ze Sparty před časem odejít pro slabší výkonnost. Ve Slavii však chytil druhý fotbalový dech a po derby byl dokonce Tribunou Sever v Edenu vyvolán jako předříkávač pozápasové děkovačky. Život – i ten fotbalový - tropí někdy hlouposti. Jak uvedl na idnes.cz fanoušek Jaroslav Slanhof: „Hušbauer, podle sparťanů chodící hráč, a on po 90 minutách všem uteče...“

Další velkou oporou Slavie je (nejen derby) reprezentant Pobřeží slonoviny a jeden nejlepších fotbalistů v české lize, stoper Simon Deli. Toho před časem na Letné rovněž odkopli coby nepotřebného a přebytečného hráče.

A zahraniční posily Sparty? Vypadá to, že se většinově nepovedly. Ben Chaim a Biabiany jsou jistě kvalitními fotbalisty, ale baví je to v české lize vůbec? A Mandjeck? Tak tomu zatím moc nerozumím a myslím, že nejsem sám.

Ale jak se píše v úvodu, třeba se situace radikálně změní v neděli 15. října na Letné v utkání Sparta – Viktoria Plzeň (18.00, O2 TV Sport, rozhodčí Příhoda). Nebo naopak…

CELOU ANALÝZU O VÝVOJI VE SPARTĚSI PŘEČTĚTE V NOVÉM ČÍSLE HATTRICKU, KTERÉ VYŠLO VE ČTVRTEK 5. ŘÍJNA 2017.