Reportáž z Bundesligy: Video tu slouží fotbalu, ne rozhodčímu

Reportáž z Bundesligy: Video tu slouží fotbalu, ne rozhodčímu

Německá Bundesliga zavádí jako první na světě používání videa při ligových zápasech. Přinášíme revoluci do fotbalu. Jsme opět první na světě, hlásají německá média po společném rozhodnutí Německého fotbalového svazu a společnosti Německá fotbalová liga, která řídí první a druhou nejvyšší soutěž sousední země, o zavedení videa.

Němci pojímají zavádění videa velkolepě, odborně a transparentně. Nedělají žádné tajnosti, naopak vše detailně ukazují, představují novinářům, protože vědí, že právě přes ně, se informace dostanou k milionům fotbalových fanoušků v Německu.

Kick-off

Leden 2017. Kick-off neboli výkop. Německý fotbalový svaz na oficiální tiskové konferenci zveřejňuje, že od sezony 2017/2018 umožní při bundesligových zápasech používání videa.

Následuje několikaměsíční, především technická, příprava, aby bylo vše připravené. V Kolíně nad Rýnem vzniká tzv. Video-Assist-Center, tedy centrála, odkud se vše řídí a které je ve spojení se všemi bundesligovými stadiony. Pokračuje to masivními investicemi do kamer, počítačů, obrazovek, ale také softwaru, který umožní detailní zkoumání gólů, ofsajdů a všech sporných. Němci používají při bundesligových duelech systém s dvanácti kamerami.

Červen 2017. Jde se na věc. Při mládežnických či modelových utkáních se vše za pochodu zkouší. Spojení, přenos, komunikace. Dolaďují se detaily. A pak to přichází. Německý fotbalový svaz zve novináře na tři tzv. workshopy, na kterých přiblíží fungování video rozhodčích. Do tiskových center v Hannoveru, Lipsku a Mnichově se postupně „tlačí“ desítky novinářů a televizních štábů. O workshopy je obrovský zájem, také proto, že je vede Hellmut Krug, bývalý mezinárodní sudí, báječný vypravěč, zábavný chlapík se smyslem pro humor s jistou dávkou ironie. Zkušenosti má obrovské, během své kariéry mezi roky 1986 až 2003 odřídil 240 bundesligových zápasů, pískal na mistrovství světa 1994 a EURO 1996, vrcholem jeho kariéry bylo finále Ligy mistrů 1998.

HATTRICK se jako jediné české médium účastní workshopu v Lipsku, v Red Bull Areně, ve které působí klub RB, nováček uplynulého ročníku Bundesligy, v němž nakonec končí na druhém místě.

Populárně, přesto odborně

Při lipském workshopu dělá Krugovi partnera současný rozhodčí Felix Zwayer. Oba se narodili 19. května, nyní jedenašedesátiletý Krug však o pětadvacet roků dřív než Zwayer. Mladší z mužů má za sebou zajímavou minulost. Ve svých čtyřiadvaceti letech se „účastní“ tehdy prvního a velkého skandálu v německém fotbalu kolem rozhodčího Roberta Hoyzera, který nakonec kvůli úplatkům končí ve vězení a s doživotním zákazem působení ve fotbale. Po uplynutí poloviny trestu, tedy po patnácti měsících opouští Hoyzer věznici a po šesti letech mu Německý fotbalový svaz uděluje milost, ale smí působit pouze v neprofesionálním klubu. Právě Hoyzer svého bývalého kamaráda uplatí třemi sty eury, ať při utkání regionální soutěže nepíská proti Wuppertaler SV. Zwayer dostává šestiměsíční „rozhodcovský“ distanc, po kterém se vrací. Je mu odpuštěno a stoupá výš a výš. A je to on, kdo jako první na nejvyšší úrovni ovlivňuje zápas pomocí videa. V březnu 2017 při mezistátním duelu dvou mistrů světa Francie a Španělska v Paříži nechává zkoumat dvě herní situace a díky video pomoci rozhoduje o vítězství Španělů.

Lipsko chystá prodloužení smlouvy s největším trumfem. Přijde útok na Bayern

Krug a Zwayer se divadelní etudou před novináři baví, vzájemně se doplňují, někdy i špičkují, ale vše vysvětlují. Krug populárně-naučeně, Zwayer zcela odborně a do hloubky.

„Pánové, prosím, ukázky ze zápasů nefilmujte, svaz na ně nemá práva, budou sloužit skutečně pouze pro vysvětlování,“ upozorňuje Krug předem desítku kameramanů.

Kdy použít video

Jako první oznamuje Krug, kdy je možné použít tzv. video rozhodčího. Jde o čtyři kategorie: dosažení gólu, situace vedoucí k pokutovému kopu, vyloučení a záměna hráčů.

A hned uvádí také příklady.

Gól: co se může zkoumat těsně před brankou: faul, hra rukou, ofsajd, míč v autu.

Penaltová situace: písknutá penalta – oprávněně? Nepísknutá penalta – správně? Bylo porušení pravidel uvnitř nebo mimo pokutové území? Předcházel pokutovému kopu faul útočícího hráče? Byl míč v zámezí?

Vyloučení: nesportovní chování za zády rozhodčího, tzv. záchranná brzda a hrubý faul.

Záměna hráčů: rozhodčí udělí žlutou nebo červenou kartu nesprávnému hráči. Rozhodčí si není jistý, kdo provinění způsobil anebo začal.

Přichází první názorná ukázka. Zwayer gestikuluje rukama, obě ruce se od spojení rozjedou vlevo a pravo, potom dolů a nakonec k sobě. Co to je? Televizor. „Jen takto a zcela jasně, názorně a pomalu budou sudí signalizovat hráčům, ale i divákům v hledišti, že použijí video,“ říká Krug. Tak tedy ještě jednou. Ruce od sebe, dolů a k sobě.

Podle Kruga musejí rozhodčí na hřišti, dva operátoři ve „studiu“ a jejich supervizor tvořit sehraný tým. „Pozor, není to o tom, že ti dva nebo při před televizory ve studiu budou hlídat hru, zasahovat do ní a napovídat rozhodčímu, co má dělat. Asistenti nedohlížejí na výkon rozhodčího, ale zajímají se pouze o hru a míč,“ doplňuje se vší vážností Krug a přidává motto, se kterým Německý fotbalový svaz do zavádění videa vyrazil: Stop jasným chybám. „Nemůžeme si myslet, že po zavedení videa se v rozhodování sudích neobjeví chyby. To prostě nejde, ale jeho zavedením chceme minimalizovat sporné okamžiky a případné chyby napravit,“ objasňuje Krug.

CELOU REPORTÁŽ O POUŽÍVÁNÍ VIDEA V BUNDESLIZE SI PŘEČTĚTE V NOVÉM ČÍSLE HATTRICKU, KTERÉ VYŠLO VE ČTVRTEK 5. ŘÍJNA 2017.