Liga národů, to je socialismus s fotbalovou tváří. UEFA jen vysává

MEZI ŠESTNÁCTKAMI JANA HRABÁLKA

Sedněte si s kamarády na pivo, vezměte tablety a začněte dohromady spekulovat, co je to vlastně Liga národů, jak se bude hrát, kdy se bude hrát a hlavně: co z toho bude daná země mít. Jednak sportovně, jednak ekonomicky.

Liga národů, to je socialismus s fotbalovou tváří. UEFA jen vysává

Odpověď zejména na první část otázky, tedy sportovní přínos je velice diskutabilní. V první řadě zmizí národní koeficienty a Liga národů bude směrodatná pro nasazování při losování evropských šampionátů, což se dá přeložit tak, že nikdo se nemůže být ničím jistý. Budiž, týmy budou stát na stejné startovní čáře, ale Lucembursko stejně Němce ani Francouze nepředežene, takže toto rozhodnutí lze svým způsobem akceptovat.

Jinak se ale UEFA chová podobně jako celá Evropská unie. Nabízí směšný milion euro za účast v základní skupině Ligy národů, ale pak už jen diktuje, diktuje a diktuje. Nabízí svým členům jakýsi socialismus s fotbalovou tváří. Že rozdělí Evropu na čtyři výkonnostní koše, to je o.k., ale že ještě hodlá diktovat kdo s kým se střetne v povinných přátelských zápasech, to už je pomalu vrchol fotbalové normalizace. Nehledě na nepřehlednost systému soutěže, který je „složitý jako mlátička“, jak se dřív říkávalo.

V podobném duchu se to hemží v diskusích na fotbalových serverech. Padají tam slova jako paskvil, balast, absurdita nad absurditu a další výrazy, jasně negující soutěž, která ještě ani nezačala a už se jí všichni bráníme jako čert kříže.

Jedna věc tady ale ještě pořádně nezazněla. Podívejme se společně na termínovku od podzimu příštího roku až do závěrečného turnaje v roce 2020. V této verzi ji přinesl server fotbal.idnes.cz:

Liga národů a Euro - důležité termíny:

LEDEN 2018

Los Ligy národů (konkrétně 24. ledna)

ZÁŘÍ AŽ LISTOPAD 2018

Základní část Ligy národů

PROSINEC 2018

Los kvalifikace mistrovství Evropy (konkrétně 2. prosince)

ČERVEN 2019

Final Four Ligy národů

BŘEZEN AŽ LISTOPAD 2019

Kvalifikace mistrovství Evropy (dvacet postupujících)

LISTOPAD 2019

Los play-off Ligy národů o dodatečný postup na Euro (konkrétně 22. listopadu)

PROSINEC 2019

Los mistrovství Evropy 2020 (konkrétně 1. prosince)

BŘEZEN 2020

Play-off Ligy národů o dodatečný postup na Euro (čtyři postupující)

DUBEN 2020

Případný dodatečný los mistrovství Evropy (konkrétně 1. dubna)

ČERVEN AŽ ČERVENEC 2020

Mistrovství Evropy ve třinácti městech napříč kontinentem (konkrétně 12. června - 12. července)

Na první pohled je na ní patrný nárůst počtu zápasů v národních týmech. Šest duelů Ligy národů posune kvalifikace o EURO až na další rok, všechny zápasy budou o body, naprosto se zmenší prostor pro zkoušení nových hráčů.

Jinými slovy: evropský kalendář bude přesycen fotbalem, což jistě může těšit šéfy UEFA, marketingové společnosti a držitele televizních práv. Odskáčou to ale hráči a potažmo mateřské kluby. Už teď je zápřah hvězd klubů z TOP 5 předních lig tak enormní, že na konci sezony tihle borci mnohdy „padají na hubu“. Výrazně se zmenší prostor pro odpočinek, nahuštěná sezona přinese více zranění, více absencí opor. A jsem zvědav, až bude třeba nějaký Abramovič křičet, že „jeho“ Hazardovi někdo v jakési Lize národů zajel do kotníku tak, že milý Eden bude třeba šest neděl mimo hru, ale samozřejmě stále na výplatní pásce Chelsea.

UEFA prostě dojí své členy, jak to jde. Jako normalizační bolševici. Vysávat, dokud je co.

Pracují na Strahově gumáci? Vložil se do sporu Berbr vers. Jarolím Pelta? A míní zase kandidovat?!